Unijna rada ds. rolnictwa. Czego chce Jurgiel dla polskiej wsi?

RedakcjaZaktualizowano 
W Luksemburgu spotkała się Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. O co postulował Krzysztof Jurgiel? Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Minister podkreślił, że przedłużający się kryzys na rynku mleka powoduje dalsze pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw. Jurgiel chce dalszych działań finansowanych z unijnej kasy. W tym - kolejnego wsparcia bezpośredniego dla producentów mleka, podniesienie cen interwencyjnych.

 

- W ramach Wspólnej Polityki Rolnej należy zastosować różnorodne instrumenty dla danych sektorów. Celem jednych mechanizmów powinno być usunięcie nadwyżek rynkowych, podczas gdy inne powinny być skierowane na zagospodarowanie zebranych zapasów interwencyjnych - podkreślił w Luksemburgu Krzysztof Jurgiel.

 

Wśród poruszonych tematów był też rynek wieprzowiny. Choć w ostatnim czasie ceny delikatnie podskoczyły, Jurgiel zapelował o monitoring pod kątem potrzeby uruchomienia środków zarządzania kryzysowego. W tym - dopłat do prywatnego przechowywania. Szef polskiego resortu wskazał, że rolnicy powinni zostać objęci tymczasowym programem wsparcia. Miałby on przywrócić ich gospodarstwom płynność finansową. Co istotne, pieniądze przeznaczone na ten cel powinny pochodzić z budżetu UE.

 

Rynek mleka. Rolnicy wysyłają żądania do Brukseli. I ostrzegają przed protestami

 

Rynek owoców i warzyw? Szef naszego resortu zaapelował o utrzymanie obecnych limitów w ramach nadzwyczajnego mechanizmu wycofania, które Polska wykorzystała w całości. Kolejna kwestia, podwyższenie i ujednolicenie stawek oraz uwzględnienie kosztów transportu. 

 

Jurgiel przedstawił najważniejsze postulaty z Oświadczenia Warszawskiego. Przypomnijmy, przyjęły je wspólnie ministrowie rolnictwa Francji, Niemiec i Polski. Chodzi o

  • uruchomienie kolejnego pakietu wsparcia bezpośredniego
  • zwiększenie zakresu działań interwencyjnych
  • podwyższenie poziomu pomocy de minimis do 30 tys. euro
  • działania wspierające rozwój eksportu

 

Tutaj przeczytasz więcej o rozmowach w formule Trójkąta Weimarskiego

 

Większość delegacji zgormadzonych w  Luksemburgu poparła Oświadczenie Warszawskie.

 

Komisarz Phil Hogan zapowiedział przedstawienie w lipcu pakietu działań na rynkach rolnych. W tym - propozycji finansowania działań w celu stabilizacji rynku mleka. Jak podaje biuro prasowe MRiRW, w zakresie owoców i warzyw komisarz poinformował o propozycjach podniesienia stawek za wycofanie z rynku. Komisja Europejska gotowa jest umożliwić realizację wypłacania podwyższonego poziomu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

 

Źródło: informacja prasowa

 

fot. minirol.gov.pl

 

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Materiał oryginalny: Unijna rada ds. rolnictwa. Czego chce Jurgiel dla polskiej wsi? - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie