Unia Europejska da więcej na Pomorską Kolei Metropolitalną

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Unia Europejska zamierza dać więcej pieniędzy na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dotacja z Brukseli, zamiast 50 proc. kosztów (jak dotychczas przewidywano), może sięgnąć nawet 85 proc.

Poinformowała o tym Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, podczas wizyty w Gdańsku w ubiegłym tygodniu. To pozwala na bardziej zdecydowane działania. Pierwsze efekty już są.

- Wiadomość, że zostanie zwiększone dofinansowanie realizacji projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do 85 procent umożliwiła spółce, powołanej do realizacji tego zadania, przyspieszenie terminu prac budowlanych - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

- Podpisaliśmy już umowy na roboty przygotowawcze - mówi Krzysztof Rudziński, prezes spółki Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM). - Dzięki temu na całym terenie przeznaczonym pod budowę linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej prace swoje mogą realizować dendrolodzy oraz saperzy.

Efektem działań tych pierwszych specjalistów będzie operat dendrologiczny inwentaryzujący drzewa i krzewy mające powyżej 10 lat, które trzeba będzie usunąć. W operacie opisane zostaną gatunki drzew do wycinki oraz wyniki szczegółowych pomiarów specjalistycznych, co będzie podstawą do ustalenia wielkości rekompensaty na rzecz przyrody. Spółka PKM zobowiązana będzie do posadzenia w okolicy odpowiedniej roślinności - za to że wycina drzewa. Przetarg na wykonanie operatu wygrało Biuro Projektowe EKOsystem.

Wraz z usuwaniem drzew prowadzone będzie poszukiwanie i unieszkodliwianie niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej. Te zadania zrealizuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano- Usługowe GPRD-Zieleń Spółka z o.o. oraz Prace Wyburzeniowe i Minerskie Explosive s.c.
- Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest naszym największym wyzwaniem inwestycyjnym w transporcie - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To wręcz epokowa inwestycja dla naszego województwa, które do tej pory nie realizowało jeszcze inwestycji o wartości ponad 850 milionów złotych.

PKM ma połączyć Gdańsk Wrzeszcz z Gdynią, przez wzgórza morenowe, lotnisko w Rębiechowie oraz Gdańsk Osowę.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie