Ulica w Starogardzie Gdańskim imienia Alojzego Gusowskiego

redZaktualizowano 
Starogardzcy radni zdecydowali, że nowa ulica w zachodniej części miasta, będzie nosić imię Alojzego Pawła Gusowskiego, bohaterskiego pilota 305 Dywizjonu Bombowego. Gusowski urodził się w Starogardzie. Zginął podczas nalotu na Niemcy w 1942 r.

Alojzy Paweł Gusowski urodził się 25 stycznia 1916r. w Starogardzie Gdańskim. Był piątym z kolei dzieckiem Alojzego i Anieli z Tomaszewskich. Rodzina Gusowskich mieszkała w domu przy ulicy Chojnickiej 5. Tam też ojciec Alojzego, który był rzeźnikiem i przewodniczącym cechu – prowadził sklep.

Alojzy Gusowski w 1939 r. ukończył Szkołę Podoficerską Lotnictwa w Bydgoszczy i awansował na stopień kaprala. W czasie kampanii wrześniowej walczył w 41 Eskadrze Rozpoznawczej wchodzącej w skład Armii „Modlin”. Wykonał co najmniej dwa loty rozpoznawcze na samolocie PZL-23 „Karaś”. Po wkroczeniu Sowietów do Polski, przedostał się do Rumunii, a stamtąd przez Bejrut do Francji. Po klęsce Francji w 1940 r. udało mu się dotrzeć do Anglii.

W 1941 r. Alojzy został przydzielony do 305 Dywizjonu Bombowego„Ziemi Wielkopolskiej” w miejscowości Lindholm (hrabstwo South Yorkshire). Awansowany do stopnia plutonowego pilota, latał na samolotach typu Wellington. Jego bombowiec nazywany był przez załogę pieszczotliwie „Naną”. Brał udział w wielu nalotach na Niemcy i okupowana Francję oraz Belgię.
m.in. na Ostendę, Hamburg, Nantes, Mannheim, Kolonię czy Essen. W sumie odbył 17 lotów bojowych. Zginął w 1942 roku. Jego maszyna została zestrzelona przez niemiecki nocny myśliwiec nad holenderskim miastem Raalte. Tam też został pochowany z pozostałymi członkami załogi. Jedyny ocalały członek załogi „Nany” wspominał, że Gusowski do końca siedział za sterami płonącej maszyny, by utrzymać ją w locie i tym samym pomóc kolegom ratować się skokiem ze spadochronem. Gusowski w dniu śmierci miał 26 lat i nie doczekał zaplanowanego ślubu ze szkocką nauczycielką. Lot na Emden miał być jego ostatnim przed tą uroczystością

Pilot został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Polowym Znakiem Pilota. Jego nazwisko umieszczono też na płycie pamiątkowej w kościele parafialnym pw. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim.

Radni nie mieli wątpliwości - podczas sesji 29 czerwca 2016 jednogłośnie nadali imię Alojzego Pawła Gusowskiego nowej ulicy.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK

Koniecznie z dopiskiem: nie o taka Polske walczylem!

Dodaj ogłoszenie