Ulewy na Pomorzu. Dwie ofiary śmiertelne w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ewa Andruszkiewicz, Maciej Pietrzak, Jacek Wierciński
Kartuska
Kartuska Wojciech Kozak
Udostępnij:
Około 1600 interwencji na Pomorzu, w tym 120 w samym Gdańsku, zalane ulice i powalone drzewa - to dotychczasowy bilans ulewy na Pomorzu.W Gdańsku pracuje Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego.

Aktualizacja, godz. 21.30

- Nadal trwają też prace zabezpieczeniowe w rejonie ul. Swojskiej (Energa), Jelitkowskiej, Przytulnej, Fiszera, Opackiej. Mieszkańcy ciągle zgłaszają prośby o interwencję, "w kolejce" na obsługę ratowników pozostaje ponad 100 zgłoszeń - informuje Emilia Salach z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Gdańskie Melioracje odwadniają podtopione ulice na Śródmieściu, Siedlcach, Stogach, Oruni, Olszynce, we Wrzeszczu, w Nowym Porcie, w Oliwie i Brzeźnie. Prowadzone jest oczyszczanie oraz stała kontrola na upustach wszystkich 42 zbiorników retencyjnych. Wspólnie ze strażakami naprawiane są uszkodzone skarpy zbiorników. Zrzuty wody z kanału Raduni oraz przepusty Potoków Oruńskiego i Siedleckiego wymagają czyszczenia i jest to obecnie realizowane. Ponad 80 pracowników Gdańskich Melioracji usuwa awarie zbiorników Nowiec II, Subisława, Orłowska II, zbiornik nr 14 na Potoku Oliwskim oraz naprawia zbiorniki, z których przelała się napływająca woda tj, zbiorniki: Kiełpinek, Górne Młyny, Ogrodowa, Myśliwska, Zabornia, Mokra Fosa, Spacerowa. W akcji wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt: motopompy, samochody ciśnieniowe, beczki asenizacyjne, koparko- ładowarki. Do tej chwili do zabezpieczenia newralgicznych punktów wykorzystano 3500 worków z piaskiem.

Policjanci, obecnie zabezpieczają i przywracają przejezdność dróg naszego miasta oraz zabezpieczają zbiornik retencyjny Myśliwska- Kartuska. Intensywny nadzór prowadzony jest w rejonie skrzyżowanie Łostowicka- Kartuska.

Aktualizacja, godz. 18.50

Ulica Kartuska wciąż jest zablokowana na wysokości ulicy Zielony Stok w kierunku centrum. Woda z przepełnionego zbiornika retencyjnego "Zabornia" nadal wypływa na Kartuską i spływając w dół blokuje skrzyżowanie Kartuskiej i Łostowickiej.

Aktualizacja, godz. 16.45

- Zbiornik retencyjny Zabornia nie pomieścił wody, ul. Kartuska zamieniła się w rzekę Kartuską - informuje nas internauta Wojciech.

Wideo: Wojciech/ nadesłane

Aktualizacja, godz. 16.30

- 12 godzin, 270 interwencji, po 6 ludzi przy każdej, to mamy blisko 2000 strażaków w akcji - podlicza akcję w powiecie kartuskim komendant Edmund Kwidziński, szef powiatowej PSP.

Pogotowie Wodociągowe jest w stanie alarmowym od czwartkowego poranka. Nie zanosi się, by przywrócono ruch pociągów SKM po torach PKM między Gdańskiem Osową a Gdańskiem Wrzeszczem. Kursuje tam do odwołania komunikacja zastępcza.

Gdzieniegdzie trwa usuwanie powalonych gałęzi, pompowanie wody z zalanych piwnic, posesji, dróg. zaangażowane są służby komunalne, strażacy. Właśnie pojechali ratować zalaną windę w ośrodku zdrowia na os. Wybickiego w Kartuzach.

Aktualizacja, godz. 15.50

- Wszystkie linie tramwajowe zostały już na powrót uruchomione. Niektóre z nich kursują po zmodyfikowanych trasach, ale komunikacja dociera do wszystkich dzielnic Gdańska. Przyczyną modyfikacji tras jest jedyny wyłączony jeszcze z ruchu fragment torowiska - na odcinku między Operą Bałtycką, a ulicą Mickiewicza. W tym rejonie trwa wypompowywanie wody z zalanego węzła Kliniczna-Hallera. Woda wypompowywana jest do podstawionych beczkowozów - informuje Emilia Salach, Kierownik Referatu Prasowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Aktualizacja, godz. 15.40

Dwóch martwych mężczyzn w wieku 30 i ok. 50 lat znaleziono w piwnicy jednego z domów przy al. Grunwaldzkiej w gdańskim Wrzeszczu. Najprawdopodobniej utonęli ratując dobytek jednego z nich.

Gdańsk: 2 mężczyzn utonęło ratując dobytek w piwnicy we Wrzeszczu

Aktualizacja, godz. 15

Między godziną 20 a 22 w Lęborku oczekiwana jest fala kulminacyjna na rzece Łebie.

Stan alarmowy na rzece Łebie

Aktualizacja, godz. 14.43

W piątkowe przedpołudnie informacjami z raportu po nocnej ulewie podzielił się z opinią publiczną miejski sztab kryzysowy.
Co najważniejsze obyło się bez ofiar, nie trzeba także było udzielać pomocy medycznej.

- W naszej instytucji dyżuruje obecnie do odwołania ponad 80 osób. W meteorologii jest tak, że w ciągu 48 godzin możliwy jest powrót takiej kryzysowej sytuacji, robimy wszystko by się na to przygotować. Przez całą noc dostarczane były worki z piaskiem i sprzęt do zabezpieczenia studzienek czy okienek piwnicznych – mówił Andrzej Chudziak, dyrektor Gdańskich Melioracji.

Szefowie instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową i komunikację miejską podkreślali, że najpoważniejsza sytuacja wystąpiła w okolicach wiaduktu przy ul. Hallera i na Węźle Kliniczna. Mnóstwo problemów drogowcom sprawiło też zalanie jezdni przy stacji Shell na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Pomorskiej przez przelanie się stawów w Parku Oliwskim. To spowodowało, że cały ruch został wprowadzony w tzw. Dolny Taras.

- Naszym priorytetem było wyłączenie tych miejsc, które stwarzały zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, np. poprzez osuwające się skarpy. Co nas szczególnie cieszy tunel pod Martwą Wisłą wytrzymał bez problemu, był cały czas przejezdny, nie zbierała się w nim woda. Nie ma pod względem infrastruktury drogowej wielkich strat. Badamy stan techniczny dwóch mostków nad Potokiem Oruńskim – przy ul. Niepołomickiej i Wielkopolskiej. Do wymiany będzie chodnik w dolnym odcinku ul. Słowackiego. Torowiska wydzielone, przed puszczeniem wymagają przeglądów technicznego, które są już realizowane - relacjonował Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

- Szczególnie trudna z naszego punktu widzenia była sytuacja w Dolnym Wrzeszczu, reagowaliśmy proporcjonalnie do skali problemu w danej chwili, w danym miejscu. Straty i tak zmniejszył znacznie nowy zbiornik retencyjny przy powstającej Galerii Metropolia, który przyjął maksymalną ilość wody – ok. 20 tys. m3, ale przy takich opadach nawet to nie zatrzymało Strzyży przed wylaniem – dodawał mł. bryg. Jacek Noga, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

Aktualizacja godz. 13.11
Wiele miejscowości na Pomorzu nadal jest bez prądu

Miasto Gdańsk

  • Olszynka. Trwa lokalizacja uszkodzenia. Na chwilę obecną nieznany jest czas przywrócenia napięcia. Prosimy sprawdzić później.
  • Sobieszewo i Przegalina. Trwa lokalizacja uszkodzenia. Na chwilę obecną nieznany jest czas przywrócenia napięcia. Prosimy sprawdzić później.
  • Wrzeszcz okolice Galerii Bałtyckiej w związku z wylaniem rzeki Strzyża

Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 18:00

Region Gdynia
Miasto Gdynia

  • Orłowo ulice Sterników, Spacerowa, Cumowników, Nawigatorów, Zapotoczna i okolica Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13:30
  • Wiczlino Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 14:00

Miasto Rumia
Rumia Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 15:00
Region Kartuzy
Gmina Dziemiany Trzebuń, Dywan, Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 14:00

Gmina Kościerzyna
Grabowska Huta Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 14:00

Wąglikowice, Kramsko, Dębrzyno, Juszki, Biała Jezioro, Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 14:00

Gmina Stężyca
Zgorzałe pod Stężyce Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 13:30

Region Tczew
Gmina Cedry Wielkie Błotnik, Trzcińsko, WiślińkaPrzewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 14:30

Region Wejherowo
Gmina SzemudBojano, Kacka Dąbrówka Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 15:30

Gmina Żukowo

Tuchom Przewidywany czas przywrócenia zasilania godz. 15:30

Aktualizacja godz. 12.21

Aktualizacja godz. 12.04
Do dzisiejszego poranka gdyńscy strażacy interweniowali blisko 370 razy, co stanowi niespełna 20 proc. rocznego bilansu.
Ulewa wyrządziła szkody m.in. w zespole Miejskich Hal Targowych, gdzie woda z pękniętej kanalizacji deszczowej zalała podziemną część obiektu. Wyłączona z ruchu jest ulica 3 Maja, w części obiektu nie ma prądu.

Potoki wody zmyły też część skarpy pomiędzy ulicami Łowicką i Sochaczewską. Mieszkańcy zagrożonych domów zostali ewakuowani.

Podmyta częściowo jest ul. Kościelna, gdzie woda z rzekli Kaczej przelała się przez wał i zalała teren ogródków działkowych. Uszkodzona jest część u. Nałkowskiej w okolicach zbiornika retencyjnego Karwiny. Z kolei w dzielnicy Leszczyki została zmyta część nasypu Trasy Kwiatkowskiego, w zwiazku z tym wyłączony z ruchu został jeden pas, w kierunku obwodnicy.
Nieczynna do odwołania jest kolejka na Kamienną Górę ze względu na zalanie kanału technicznego usytuowanego w dolnej stacji.

Aktualizacja godz. 11.43
Strażakom udało się odpompować wodę z okolic Galerii Bałtyckiej, jednak posprzątanie skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych potrwa przynajmniej kilka godzin.

Aktualizacja godz. 11.36
Koncert Avicii odbędzie się zgodnie z planem

Wszystkich uczestników zaplanowanego na dziś wydarzenia Music Power Explosion informujemy, że Stadion Energa Gdańsk w żaden sposób nie ucierpiał wskutek wczorajszego oberwania chmury. Prognoza pogody na dziś przewiduje słońce i brak deszczu. Występy artystów rozpoczną się zgodnie z planem o godzinie 17:00. Stadion jest w pełni przygotowany na wielkie widowisko z elementami pirotechniki i imponującej oprawy wizualno-dźwiękowej - czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatorów.

Aktualizacja godz. 11.14

Nadaj występują problemy z kursowaniem kolejek SKM.

* NIE KURSUJĄ pociągi SKM na odcinku Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Port Lotniczy - Gdańsk Osowa. Pociągi do i z Kartuz oraz do i z Kościerzyny, zaczynają/kończą bieg na stacji Gdańsk Osowa. Na odcinku Gdańsk Osowa - Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Główny podróżni, posiadający bilety jednorazowe i okresowe SKM, mogą skorzystać z usług komunikacji miejskiej uruchamianej przez ZTM Gdańsk;

* NIE KURSUJĄ pociągi SKM na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna. Pociągi do i z Kartuz oraz do i z Kościerzyny, zaczynają/kończą bieg na stacji Gdańsk Osowa. Na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna podróżni, posiadający bilety jednorazowe i okresowe SKM, mogą skorzystać z usług komunikacji miejskiej uruchamianej przez ZTM Gdańsk. Na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna, została uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza, autobusy komunikacji zastępczej odjeżdżają sprzed budynków dworców Gdynia Główna i Gdańsk Osowa - Uwaga !!! autobusy komunikacji zastępczej nie zatrzymują się na wysokości przystanku Gdynia Wielki Kack;

* KURSUJĄ NIEREGULARNIE : na odcinku Gdańsk Śródmieście - Wejherowo pociągi SKM kursują nieregularnie, z opóźnieniem do 15 minut. Pomiędzy stacjami Sopot - Gdynia Orłowo pociągi SKM kursują, tylko po torze nr 502 (tor w kierunku Gdańska);

* na odcinku Sopot - Gdynia Cisowa, bilety jednorazowe i okresowe SKM, honorowane są w autobusach i trolejbusach, uruchamianych przez ZKM Gdynia.

Bilety ZTM Gdańsk, honorowane są w pociągach SKM, na odcinku Gdańsk Śródmieście - Gdańsk Żabianka-AWFiS - podaje Marcin Głuszek, dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży PKP SKM w Trójmieście

Aktualizacja godz. 10.45

GALERIA BAŁTYCKA ZALANA - ZOBACZ ZDJĘCIA

Z uwagi na nocną ulewę w piątek nieczynna będzie Galeria Bałtycka

Aktualizacja godz. 10.30
Jaka pogoda w piątek? Zobacz naszą prognozę pogody Prognoza pogody na 15 lipca

Aktualizacja godz. 9.35
Tak między godz. 7 a 8 wyglądał Węzeł Kliniczna i skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej w Gdańsku

AKTUALIZACJA 9:06
W pociągach SKM na trasie: Żabianka AWFiS - Śródmieście - Żabianka AWFiS wprowadza się honorowanie biletów okresowych ZTM Gdańsk. Honorowanie biletów obowiązuje do odwołania.

AKTUALIZACJA 9:01
Otwarty dla ruchu wiadukt w ciągu al. Żołnierzy Wyklętych (nad al. Grunwaldzką koło Galerii Bałtyckiej). Pojazdy mogą przejechać od al. Żołnierzy Wyklętych w kierunku Zaspy.

AKTUALIZACJA godz. 8.40
Wprowadzono sterowanie ręczne na skrzyżowaniu al.Grunwaldzka/Wojska Polskiego/Braci Lewoniewskich.
Objazd w kierunku Centrum Gdańska przez ul. Braci Lewoniewskich i Hynka.

AKTUALIZACJA godz. 8.30 na gdańskich drogach

Po nocnej ulewie, sytuacja na gdańskich drogach jest bardzo dynamiczna. Jak podaje ZDiZ w Gdańsku
Na godzinę 8.30 stan dróg wygląda następująco:

Zamknięte dla ruchu:
- skrzyżownie al. Grunwaldzkiej i Czyżewskiego - na wysokości granicy z Sopotem w kierunku Gdańska
- skrzyżowanie al. Grunwaldzka/al. Żołnierzy Wyklętych (przy Galerii Bałtyckiej)
- przejazd pod wiaduktem kolejowym w ciągu al. Hallera (węzeł Kliniczna)

Otwarte dla ruchu:
- skrzyżowanie Miszewskiego/Grunwaldzka – sterowanie ręczne prze policję
- skrzyżowanie Rondo De la Salle/Potokowa (ruch w dół TYLKO do Partyzantów lub Chrzanowskiego)

Aktualizacja godz. 9.03
Pruszcz Gdański pod wodą
Pruszczańscy strażacy w pełnej gotowości. Zalane piwnice, szkoły, przedszkola. Wylaniem grozi fragment Kanału Raduni w centrum miasta.

Raport z Pruszcza minuta po minucie na: pruszczgdanski.naszemiasto.pl

Aktualizacja godz. 9.01
Otwarty dla ruchu wiadukt w ciągu al. Żołnierzy Wyklętych (nad al. Grunwaldzką koło Galerii Bałtyckiej). Pojazdy mogą przejechać od al. Żołnierzy Wyklętych w kierunku Zaspy.

Aktualizacja godz. 8.52
Ulewa dotknęła również Kartuzy
Ulewa nad Pomorzem spowodowała wiele szkód. Ich usuwanie wciąż trwa. Przez całą noc w powiecie kartuskim pracowało 1000 strażaków, na stanowisku kierowania pomoc dysponowało i zgłoszenia przyjmowało 4 dyżurnych operacyjnych. Tak ciężkiej nocy komendant Edmund Kwidziński nie pamięta. Inaczej kursuje P.A.Gryf, zawieszona jest linia PKM.

Więcej informacji na: http://kartuzy.naszemiasto.pl/

Aktualizacja godz. 7.20
ZTM w Gdańsku podaje: Zalane skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej
Autobusy linii 110, 126, 127, 157 kursują przez Jaśkową Doline Potokową dalej po stałej trasie.

Autobusowa komunikacja zastępcza na liniach tramwajowych.
Częściowe przywrócenie ruchu tramwajowego na ul. Jana z Kolna.

W związku z zalaniem znacznej części torowisk obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza na liniach tramwajowych.
Łostowice Świętokrzyska - Dworzec Główny
Stogi Pasanill - Dworzec Główny
Nowy Port Brzeźno Wyspiańskiego.
Dworzec Główny Strzyża PKM
Na odcinku Jelitkowo Zasapa

Występują opóźnienia na liniach tramwajowych.

Komunikacja tramwajowa kursuje na odcinkach:
Nowy Port Węzeł kliniczna
Jelitkowo Zaspa
Oliwa Strzyza PKP

Wahadłowo: Śródmieście SKM Łostowice Świetokrzyska
Stogi Okopowa
Migowo Hucisko

Honorowanie biletów SKM w pojazdach ZTM.
W związku z utrudnieniami w funkcjonowaniu SKM, PKM od 21:55 do odwołania na odcinkach:
Dworzec Główny - Śródmieście SKM
Wrzeszcz PKP - Osowa PKP
Honorowane są bilety SKM w pojazdach ZTM kursujących wzdłuż powyższych tras.

AKTUALIZACJA GODZ.7:50
Gdzie nie ma prądu?
W Gdańsku energia nie dociera jeszcze do Brętowa Migowa, Matemblewa i Nowiec. Bez prądu jest Olszynka, Sobieszewo i Przegalina. We Wrzeszczu w okolicach okolice Galerii Bałtyckiej w związku z wylaniem rzeki Strzyża także nie ma zasilania.

Bez prądu jest też region Gdyni. Zasilania nie ma w Chwarznie chodzi o ulice: ulice Chwarznieńska, Prostokątna, Okrężna, Równoległa. Prądu nie ma Dąbrowa, Wiczlino, Orłowo ulice Sterników, Spacerowa, Cumowników, Nawigatorów, Zapotoczna.

Bez prądu są też rejony gminy Pelplin, Starej Kiszewy, Cedr Wielkich, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Choczewa, Szemudu, Bolszewa , Redy.

AKTUALIZACJA godz.5.50
05.45- Komunikat z Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

Komunikacja tramwajowa na liniach Jelitkowo- Zaspa, Oliwa- Strzyża PKM, Nowy Port- Kliniczna zostaje przywrócona- prawdopodobne jest jednak nieregularne kursowanie. Trwają prace nad przywróceniem przewozów na linii Morena- Siedlce.

05.15 - Komunikat z Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego
W związku z ulewnymi deszczami, podtopieniami i trwającą akcją przywracania stabilizacji w Gdańsku dziś nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. W jej miejsce działa autobusowa komunikacja zastępcza na liniach: Łostowice Świętokrzyska - Dworzec Główny, Stogi Pasanil - Dworzec Główny, Nowy Port- Brzeźno- Wyspiańskiego, Dworzec Główny- Oliwa Pętla Tramwajowa przez Wojska Polskiego. Na ten moment policja informuje, że nieprzejezdne są ulice: Opacka- Grunwaldzka- Pomorska, Czarny Dwór- Hallera- Uczniowska, okolice Galerii Bałtyckiej (całe skrzyżowanie), Partyzantów, Obywatelska, węzeł Kliniczna, Dmowskiego, Biała, Szopy, Kamienna Grobla. Ruchem kierują policjanci, a drogi będą otwierane w miarę odpływu wody i przywracania porządku.

Ulewne deszcze spowodowały wezbranie poziomu wód w zbiornikach wodnych i podtopienia. Oprócz Strzyży z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Dzięki sprawnej reakcji pracowników ZOO, zwierzęta nie ucierpiały, ale ZOO dzisiaj będzie zamknięte.
Nad sytuacją stale czuwa Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Działania służb zebranych w Sztabie będą dostosowane do sytuacji pogodowej i porządkowania miasta.

2.30- Komunikat z Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

W ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku około 160 l wody/m2. Jest to dwumiesięczna norma opadów deszczu w naszym regionie. Miejski Sztab Kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, służby Policji i Straży Pożarnej udzielają niezbędnej pomocy. W tym momencie strażacy działają najaktywniej w Oliwie w rejonie ulic: Stary Rynek Oliwski, Opata Rybińskiego, Kwietna, Opacka. Przy ul. Słowackiego zapory kierują przepływ wody, na Zaspie- ul. Burzyńskiego wypompowywana jest woda z piwnic, przy ul. Budowlanych na Osowej i Jasieniu strażacy udrożniają drogi, policjanci wspomagają akcję.

Służby odebrały setki sygnałów od mieszkańców, przegrupowują siły i środki reagując na sytuację. Opady deszczu ustają. Zbiorniki retencyjne przyjęły maksymalną ilość wody, a w kulminacyjnym momencie wypełnione były do górnych krawędzi. Gdańskie Melioracje ograniczały odpływ wody ze zbiorników na Strzyży w jej górnym biegu, co zmniejszyło spływ wody na dolne dzielnice miasta. Fala wezbraniowa przemieszczająca się Potokiem Strzyża wystąpiła z koryta na odcinku wzdłuż fragmentu ul. Słowackiego oraz na odcinku poniżej Parku Kuźniczki, zalewając niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza.

Z koryta wystąpił również Potok Rynarzewski w rejonie gdańskiego ogrodu zoologicznego w Oliwie. Podniosły się poziomy zbiorników wewnątrz ZOO. Na wniosek dyrektora Michała Targowskiego - dla bezpieczeństwa zwierząt i odwiedzających ogród- zastępca prezydenta - Piotr Kowalczuk podjął decyzję o zamknięciu placówki w piątek 15 lipca. Dzięki sprawnej reakcji pracowników ZOO, zwierzęta nie ucierpiały.

00.25 Komunikat z Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

Straż Pożarna zadysponowała dodatkowe siły i środki z Tczewa, Nowego Dworu, Kartuz, Starogardu Gdańskiego. Wzmacniane są stany osobowe wszystkich Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych przez dodatkowych funkcjonariuszy. Na ten moment najbardziej dynamiczne działania strażacy prowadzą w Osowej, przy Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki, przy ul. Marynarki Polskiej. Przepompowywana jest woda ze skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 Maja- pompy pracują wymiennie w różnych miejscach miasta. Niebawem rozstawiane będą zapory przy ul. Słowackiego przy rzece Strzyża. Zabezpieczany jest obiekt WRD Policji, który nie może przerwać działania. Wszyscy dostępni w regionie policjanci są w akcji - udrożniają i zabezpieczają drogi dla innych służb i mieszkańców. Nocna komunikacja zbiorowa funkcjonuje ze znacznymi opóźnieniami, są duże utrudnienia.

Niezmiennie prosimy o nie wychodzenie z domów, a w szczególności nie poruszanie się po ulicach miasta samochodami. Prosimy umożliwić służbom prowadzenie akcji.

22.00 Ruszył Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego

Ze względu na nasilające się opady deszczu, wichurę i podtopienia o godzinie 22.00 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem zastępującego Prezydenta Miasta Gdańska- Piotra Kowalczuka. Trwa obserwacja Miasta i przyjmowane są raporty służb miejskich, Policji, Straży Pożarnej- wszystkich mających wpływ na organizację miasta. Zbierane są informacje o aktualnej sytuacji w Gdańsku ze wszystkich możliwych źródeł. Monitorowane są poziomy wód, sytuacja na drogach, funkcjonowanie komunikacji zbiorowej.

Wnioski z rozmów na ten moment: są podtopienia piwnic, ulic, nie działa schemat komunikacji zbiorowej. Straż Pożarna ściąga posiłki z regiony, Policja zabezpiecza najbardziej zalane ulice i reaguje na zgłoszenia mieszkańców.

Prezydent Kowalczuk apeluje do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów i pozostali w miejscach pobytu i umożliwili służbom sprawne działanie.

Ulewy na Pomorzu w lipcu

- W tej chwili na terenie całego województwa prowadzonych jest 270 działań, związanych głównie z odpompowywaniem wody, z czego 120 na terenie Gdańska - mówi Tadeusz Konkol, rzecznik pomorskich strażaków. - Najgorzej jest w Gdańsku Osowej, tam przy Castoramie zjeżdżają siły z całego województwa i następnie rozdzielane są do poszczególnych miejsc, zagrożonych zalaniem.

W Gdańsku powstał Sztab Zarządzania Kryzysowego

Aktualizacja, godz. 23.30

Zalana Kartuska i torowisko na tej ulicy

Jak podaje nasz reporter, zalana jest cała ulica Kartuska

- Dawno nie widziałem tyle wody. Ulica Kartuska jest zalana, z torowiska tramwajowego zrobiła się rzeka.

Wylała także rzeczka Strzyża w Gdańsku

Autor: Piotr Kubica

Grunwaldzka tonie

Jak informują służby, niebezpiecznie jest także w centrum miasta. W wodzie tonie m.in. cała ulica Grunwaldzka.

- Manhattan, wejścia na dworzec, przejścia podziemne, mamy do czynienia z setkami zalanych miejsc. Zgodnie z prognozowaniem, sytuacja prawdopodobnie utrzyma się niestety do późnych godzin nocnych albo wczesno-porannych. W największym niebezpieczeństwie pozostają powiaty nadmorskie. Deszcze są tak obfite, że w wielu miejscach zapchane zostały kratki odpływowe. To ciężki wieczór dla pomorskich strażaków - przyznaje Konkol.

Gdańsk: Ulica Gospody, Dąbrowszczaków, Rzeczpospolitej

Autor: Katarzyna Michałowska

Większość zdarzeń dotyczy obecnie zalanych ulic. Interwencji związanych z powalonymi drzewami było do tej pory w samym Gdańsku około 30. Kierowcy powinni spodziewać się dużych utrudnień.

- W całym Gdańsku występują obecnie utrudnienia związane z nieprzejezdnością. W teren wysłane zostały wszystkie jednostki - dodaje dyżurny WSKR.

Potok we Wrzeszczu

Ulewy na Pomorzu - 14 lipca 2016

Aktualizacja, godz. 23.30

Wejherowo także zalane

Ulewy w Wejherowie. Padać ma do rana [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, godz. 22.50

Pruszcz Gdański - zagrożony wylaniem fragment Raduni

Powiat gdański: Zalane piwnice, szkoły, przedszkola. Zagrożony Kanał Raduni

Strażacy z powiatu gdańskiego mają pełne ręce roboty. Telefony się urywają.

- Otrzymujemy wezwania do zalanych piwnic, szkół, przedszkoli. Zagrożony wylaniem jest fragment Kanału Raduni w centrum Pruszcza Gd. - mówi bryg. Adam Jastrzębski, zastępca komendanta PSP w Pruszczu Gd.

Zaczyna brakować sprzętu.

- Niewykluczone, że będziemy musieli zwrócić się o wsparcie do strażaków z sąsiedniego powiatu - dodaje.

Aktualizacja, godz. 21

Powalone drzewo w powiecie kartuskim

Czytaj więcej: Lipcowe ulewy nad powiatem kartuskim - zalane posesje, zarwana droga w Gołubiu

Aktualizacja, godz, 20.45

Zalany powiat pucki

Zalany jest także powiat pucki, autobusy są tam opóźnione o około 150 min.

Ulewa w powiecie puckim. Zalane drogi, korki, autobusy opóźnione o 150 minut | WIDEO

Zobacz: Zalana droga na półwyspie Helskim

Lipcowa ulewa: droga Kosakowo - Kazimierz:

wideo: MonteCarlo


Aktualizacja, godz. 20.40

Zalane centrum Gdańska

Jak podaje Czytelniczka, droga przy Urzędzie Miejskim w Gdańsku jest zalana.

- Musiałam zawrócić, ponieważ do centrum ciężko wjechać. Nie mogę wyjść z samochodu, ponieważ woda jest bardzo wysoka. Autobusy stoją przy drogach i nie mogą jechać dalej.

Aktualizacja, godz. 20

100 interwencji strażaków

Jak podaje Wojewódzka Stacja Koordynacja Ratownictwa, strażacy interweniowali na Pomorzu w związku z ulewą już około 100 razy.

- Są to głównie interwencje związane z odpompowywaniem wody, która gromadzi się np. na ulicach przez ulewny deszcz - informuje dyżurny WSKR.

Ponadto jak podaje nasz reporter, zalane są ulice w Gdańsku, m.in ulice przy przystanku Stocznia SKM.

Aktualizacja, czwartek, 14 lipca

Korek na obwodnicy Trójmiasta

Reporter poinformował nas o bardzo dużym korku na obwodnicy Trójmiasta. Zator ciągnie się od zjazdów do centrum Gdańska, aż do Gdyni Chyloni.

- Zakorkowana jest także Armii Krajowej, która prowadzi od obwodnicy do centrum Gdańska.

WSKR nie informuje o żadnym wypadku na trasie obwodnicy. Korek może mieć natomiast związek z trwającymi, intensywnymi opadami deszczu.

- Wciąż wyjeżdżamy do interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi - to zalane drogi, spadające gałęzie - informuje dyżurny.


Pogoda na Pomorzu na 14 lipca. Cały czas pada [WIDEO]

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
ŁodzIanka
Bardzo dobry pomysł. Tylko czy ktoś w tym Gdańsku zrealizuje ? Obawiam się że, nie. Miejski Rower Wodny by się przydał
G
Gość
Są "specjaliści" od neologizmów, niektórzy z nich okuli nawet pojęcie "dopust ...... ", również "vis major".
Nic z tego nie będzie ! W następnych latach, wykorzystując dzisiejsze (15.07.2016) powinien być opracowany plan rozwiązania tego problemu "na zawsze". Należy ufać, że tę pracę wykonają studenci przygotowujacy swe prace magisterskie dso obrony, i doktoranci pracujacy nad swymi dysertacjami doktoranckimi. Winni są to Miastu, w ktorym zdobywają wiedzę, i kształcą swój intelekt.
g
gość
a obecnie finansuje jakąś agencję pisowskiego rządu mającą promować coś i gdzieś
P
POkrzywa
POtopili się w swoim bogactwie....
g
gość2
Obstalować miejskie rowery wodne, a dla prominentów gondole.
G
GOŚĆ
Dobrze że, wyprowadziłem się z Gdańska. Ja pomyślałam miejsce jego dawnego zamieszkania zalane bo mieszkał na parterze. Sąsiadka z pierwszego piętra pewnie pływa łódką albo pontonem. Gdańsk zwany POLSKĄ WENECJĄ.
A
Alter
Energa kpiny sobie chyba robi... SMS-y na zgłoszenie awarii, to "pomidor" a linia obsługi klienta działa jak "Telefon" Macieja Stuhra... Czy nie mogliby chociaż na stronie dać informacji, o której ( w przybliżeniu) usuną awarie w różnych częściach Trójmiasta? Kosztowałoby to taniej niż jedna reklama w telewizji a potraktowaliby odbiorców z odrobiną szacunku.
t
takiego wała!!
powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe
Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.
Niejaki ryży, ten od zielonej wyspy, wraz z przydupasami osobiście sypali, owe wały, przez ostatnie 7 lat!! nawet amerykanie, co rusz, przyjeżdżają
do polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo,
mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!
g
gdanszczanin
Może by tak wreszcie zatrudnić fachowców nie kolesiów ,no i słuchać tego co mówią ,to unikniemy podtopień a nawet powodzi.
o
olo
Twój chory przygłup kaczor przyjmował chrzest Polski w 966 roku! Debilu pierd......olniety, zarazo pisowskja!
c
cep
Moderator przemoczony jestrscie zalosni
c
cep
Doprowadzily do wielkich zniszczen Kto za to beknie
f
foka
W 2001 roku padało 1.5 godziny, teraz 6 godzin, a co będzie jak popada 12 godzin.
k
kierowca
Zamiast wyłączyć światła na skrzyżowaniach częściowo zablokowanych i kierować ręcznie to stoją i patrzą co się dzieje. Część skrzyżowań wyłączonych z ruchu a światła po staremu.
m
mieszkaniec
Kto pozwolił zasypać jeziorko przy browarze na Kilińskiego. Władze siedzą w kieszeniach developerów, którzy jak najtańszym kosztem budują byle jak. Za małe przekroje burzówki bo taniej i mamy efekt.
Dodaj ogłoszenie