Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Układ zamknięty" w kinach od piątku. Gdzie w Trójmieście można zobaczyć film Bugajskiego? [TRAILER]

ht
Zmowa skorumpowanych urzędników prowadzi do tragicznych w skutkach wydarzeń
Zmowa skorumpowanych urzędników prowadzi do tragicznych w skutkach wydarzeń mat.prasowe
Od 5 kwietnia w kinach możemy oglądać "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego. Film kręcony był Trójmieście, a swoją uroczystą premierę miał w Gdyni.

W Gdańsku film można oglądać w Krewetce, Multikinie i Heliosie. W Sopocie i w Gdyni film będzie dostępny w Multikinie. Sprawdź tu godziny projekcji filmu!

O czym opowiada dzieło Ryszarda Bugajskiego?

Prokurator Kostrzewa i naczelnik urzędu skarbowego Kamiński biorą udział w uroczystości ot-warcia nowoczesnej wytwórni podzespołów elektronicznych. Fabrykę uruchomiło trzech prężnych przedsiębiorców - Stawski, Rybarczyk i Maj. Po przecięciu wstęgi, siorpiący szampana Kostrzewa dyskretnie zagaduje Kamińskiego, skąd ci trzej faceci wzięli kapitał na sfinansowanie tak kosztownej inwestycji? Zachęca też Kamińskiego, by go kiedyś odwiedził. A kiedy ten z zaproszenia wkrótce korzysta, prokurator wręcza mu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez tamtych trzech biznesmenów. Zajęcie się sprawą powierza Słodowskiemu, młodemu śledczemu.

Pewnego dnia o świcie zamaskowani agenci CBŚ wkraczają do domu Stawskiego, a jego żona widząc jak go zakuwają w kajdanki, roni. W czasie równoczesnego aresztowania Rybar-czyka, jego córeczka wystraszona przez antyterrorystów traci trwale mowę. Piotra Maja zaskakuje i obezwładnia oddział komandosów, kiedy odbywa w Gdyni na plaży poranną przebieżkę.
Aresztowani poddawani są brutalnym przesłuchaniom i bezlitośnie nękani oskarżeniami o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Piotr Maj, zgwałcony w więzieniu przez dwóch zakapiorów, załamuje się psychicznie i targa się na życie. Sprawa aresztowania biznesmenów trafia do telewizji. Młody reporter zamierza zebrany materiał ujawnić opinii publicznej, jego program jednak torpeduje kierownictwo stacji.

Tymczasem Kostrzewa wraz z Kamińskim - wspierani osobiście przez ministra - przejmują udziały firmy trójki biznesmenów. Przy podziale łupów Słodowski usiłuje stawiać własne warunki, ale Kostrzewa przywołuje go do "porządku"... Trójka bezpodstawnie aresztowanych po siedmiu miesiącach wychodzi na wolność. Zostali pozbawieni majątku, stracili wszystko. I tylko zagraniczny wierzyciel zdołał wywieźć z fabryki maszyny.

W epilogu filmu autorzy informują, że siedem lat później - w następstwie braku znamion wykroczenia - sprawa prowadzona przeciw biznesmenom została umorzona, natomiast Kostrzewa i Słodowski awansowali w hierarchii służbowej. Opowieść oparto na motywach zdarzeń autentycznych.

Prawdziwa historia krakowskich biznesmenów, m.in. Pawła Reya, Lecha Jeziornego i Grzegorza Nici, na motywach której powstał film "Układ zamknięty" - w sobotnim, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

Wolisz zostać wieczorem w domu i obejrzeć dobry film w telewizji? Sprawdź program tv!

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki