Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uhonorowani rolnicy z gminy Chojnice, którzy tworzyli w latach 80. związek Solidarność | ZDJĘCIA, WIDEO

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Wideo
od 16 lat
W Ogorzelinach w gminie Chojnice odsłonięty został obelisk pamięci osób, które w latach 80. tworzyły rolniczy związek Solidarność. Po 42 latach z inicjatywą taką wystąpił poseł kadencji 1989-1991 Ignacy Guenther.

Tuż przy siedzibie Wiejskiego Domu Kultury w Ogorzelinach stanął kamień z tablicą upamiętniającą rolników z gminy Chojnice, którzy w latach 80. stworzyli związek Solidarność.

W Ogorzelinach uhonorowano rolników z "Solidarności"

- To właśnie wy udowodniliście, że wieś jest silna. I dziewięć lat po tych zdarzeniach, powierzyliście mi funkcję wójta, którą mam zaszczyt pełni do dzisiaj. Dziękuję za inicjatywę. To jest podziękowanie dla bohaterów tamtych czasów. Do dziś jesteście bohaterami – mówił wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański, przypominając że był świadkiem tych wydarzeń. - W roku 1981 byłem studentem Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Codziennie przychodziłem pod budynek, gdzie 16 marca nasi rolnicy okupowali siedziby zarządu wojewódzkiego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. To były wtedy początki – wspominał wójt.

Bohaterami tamtych dni, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce byli także rolnicy z gminy Chojnice. Żeby w ogóle mogli założyć związek Solidarność, potrzebowali członków z aż pięciu sołectw. I tak się stało, choć nie było to wcale łatwe.

Rolnicy z Ogorzelin zostali upamiętnieni za działalność w "Solidarności"

- Zrobiliśmy to, ale trzeba było poszukać chętnych. Nie było telefonów, samochodów, a jak były to trzeba było załatwić kartki na paliwo. Wielu jeździło rowerami. Pojechaliśmy do Bydgoszczy i zarejestrowaliśmy go 12 maja. To był trudny czas. W mieście byli blisko siebie, mieli telefony. A ja miałem 25 hektarów i woziłem wywar dla bydła z gorzelni w Nieżychowicach. Po trzech dniach chciałem sprawdzić co się w świecie dzieje. Pojechałem do Waldka Niciejewskiego, bo był przewodniczącym po rejestracji. Trzeba było coś zacząć robić. Złapaliśmy organizację. Odbieraliśmy ulotki od kolejarzy i z PKS-ów i je rozdawaliśmy – wspominał początki NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność Ignacy Guenther.

W uroczystościach w Ogorzelinach prócz władz samorządowych i młodzieży z miejscowej szkoły wzięli udział także działacze Solidarności oraz związkowcy z byłego województwa bydgoskiego, w którego granicach w latach 80. znajdowała się gmina Chojnice.

ZOBACZ TAKŻE:
Plantatorzy truskawek na Kaszubach załamują ręce. Sezon na owoce będzie dopiero za miesiąc | ZDJĘCIA, WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki