Udzielili prawie 400 porad za darmo

Maciej WajerZaktualizowano 
Po bezpłatną poradę prawną przychodzą nie tylko ludzie ubodzy, ale też ci, których stać na radcę.

Od początku tego roku część mieszkańców powiatu ma możliwość korzystania z punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Przypomnijmy, że w Koście-rzynie są trzy miejsca, w których można otrzymać taką pomoc prawną. Dwa z nich znajdują się w PCPR, a jeden w budynku przy ulicy Traugutta 7. Jest on prowadzony przez organizację pozarządową, jaką jest Kaszubski Instytut Rozwoju.

- W pierwszym półroczu tego roku w punktach zlokalizowanych na terenie naszego powiatu udzielono dokładnie 374 porady prawne - informuje Monika Wollik-Litwin, sekretarz w Starostwie Powiatowym w Kościerzynie.

Jak wynika z analiz koś-cierskiego starostwa, które nadzoruje funkcjonowanie wspomnianych punktów, na ich odwiedziny decydowali się najczęściej ludzie w wieku powyżej 65. roku życia. W dużej mierze z porad korzystają też ludzie bardzo młodzi, w wieku 20-29 lat. Warto też odnotować, że średni czas wizyty potencjalnego klienta we wspomnianych punktach wynosił od 15 do 20 minut.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, że z bezpłatnej pomocy prawnej korzystają nie tylko osoby, które mają bardzo niski dochód. W pierwszym półroczu 2016 r. nie brakowało klientów, których dochód przekraczał 2,5 tys. zł netto, czyli na rękę.

- W ramach punktu bezpłatnych porad prawnych prowadzonego przez Kaszubski Instytut Rozwoju zatrudnieni radcy prawni i adwokaci udzielili 140 porad przez pierwsze półrocze 2016 roku - informuje Grzegorz Świtała, wiceprezes KIR. - Odbiorcy usług świadczonych przez punkt oczekiwali głównie pomocy w zakresie prawa rodzinnego - alimenty, rozwody, władza rodzicielska, a także spraw cywilnych - dochodzenia zaległości oraz spadkowych np. podział spadku czy zniesienie współwłasności.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jak przyznają pracownicy opisywanych punktów, nadal duży odsetek zainteresowanych nie może skorzystać z tej formy pomocy ze względu na zapisy ustawy. Reguluje ona kryteria, które trzeba spełnić, by sięgnąć po poradę.

Uprawnieni do darmowych porad są: młodzież do 26. roku życia, seniorzy po 65. roku życia, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną bądź korzystający z pomocy społecznej.

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie