Stereotypy o kobietach bywają krzywdzące. Nie biorą się jednak znikąd. Płeć piękna od wieków kojarzona jest z zakupami, domem czy problemami z parkowaniem. Czy słusznie? Zobaczcie najpowszechniejsze stereotypy o kobietach.

Stereotypy o kobietach w Polsce i na świecie. Prawdziwe czy fałszywe?

Skąd biorą się stereotypy o kobietach? Prawidłowa odpowiedź brzmiałaby zapewne: z życia. Jeszcze inni jako źródło wskazaliby wojnę płci i szowinizm. Stereotypy to natomiast uogólnienia i upowszechnienia, a więc sprowadzenie podobieństw i różnic do wspólnego mianownika. Niestety, wiele z nich bywa krzywdzących, choć... z pewnością ma w sobie mniejszą lub większą dozę prawdy.

Kliknij w przycisk poniżej lub zdjęcie główne, by przejść do galerii "TOP 40 Stereotypów o kobietach"

Zobacz galerię

CZYTAJ TEŻ: Złodziejka ukradła ponad 12 tys. zł. Wcześniej wspólnie modliła się z właścicielką

Stereotypy o kobietach to temat bolesny nie tylko dla środowisk feministycznych. W obecnych czasach wiele przedstawicielek płci pięknej udowadnia, że potrafią dorównać mężczyznom w zadaniach, o których wykonywanie wcześniej by ich jeszcze nie podejrzewano. Faktem jest, iż nie da się zaprzeczyć różnicom biologicznym pomiędzy mężczyznami i kobietami, jednak - dla chcącego nic trudnego.

Skąd tak naprawdę wynikają stereotypy o kobietach (i mężczyznach)? Wątpliwości wyjaśnić może m.in. to wideo:

Czym się różni mózg mężczyzny od mózgu kobiety?

Najczęstsze stereotypy o kobietach - TOP 40 poglądów na temat kobiet

Stereotypy o kobietach mają swoje korzenie w kulturze. Płeć piękna od wieków była kojarzona z domem, rodziną, wychowywaniem dzieci. Ma to zresztą podłoże antropologiczne - mężczyzna od pokoleń był myśliwym i tą agresywną jednostką w plemieniu czy rodzinie, kobieta natomiast - opiekunką i tą osobą, która dba o ognisko domowe.

Jakie są najczęstsze stereotypy o kobietach? Są kurami domowymi, nie umieją prowadzić, liczą się dla nich bogaci faceci, zakupy... TOP 40 najpowszechniejszych i najczęstszych stereotypów o kobietach poznacie po przejściu do galerii, klikając w poniższy przycisk lub zdjęcie główne artykułu.

Zobacz galerię

Stereotypy o kobietach w Polsce. Krzywdzące i nieprawdziwe?

Tak, jak w przypadku każdych uogólnień, tak również stereotypy o kobietach należy traktować z dystansem. Faktem jest, że niektóre z nich mogą okazać się prawdziwe, inne zaś bywają wynikiem dyskryminacji czy zwyczajnego niezrozumienia na płaszczyźnie różnic płciowych, jednak nie panie nie powinny się nimi aż nadto przejmować. Podobnie zalecalibyśmy podejść do naszego zestawienia!

CZYTAJ TEŻ: