Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Odwołany...

  Tydzień Litewski w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Odwołany spektakl "Borys Godunow"

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Tydzień Liewski w GTS

  W niedzielę w GTS będzie można obejrzeć spektakl „Aktor Minetti” ©materiały prasowe

  Zaplanowany na piątek 6.10.2017 r. spektakl pt. "Borys Godunow" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim został odwołany. Aktor, grający jedną z głównych ról w tym spektaklu, trafił do szpitala. Pozostałe wydarzenia Tygodnia Litewskiego odbędą się bez zmian.
  Tydzień Liewski w GTS

  W niedzielę w GTS będzie można obejrzeć spektakl „Aktor Minetti” ©materiały prasowe

  "Z przykrością informuję, że z przyczyn niezależnych od organizatorów jesteśmy zmuszeni odwołać dzisiejszy spektakl „BORYS GODUNOW” w reż. Eimuntasa Nekrošiusa, z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie. Spektakl miał odbyć się 6 października 2017 o godz. 18.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach Tygodnia Litewskiego." - czytamy w komunikacie GTS.

  Osoby, które kupiły bilety za pośrednictwem strony BILETY.TeatrSzekspirowski.pl, otrzymają zwrot środków na konto, z którego dokonano zakupu.

  Widzowie, którzy zakupili bilety w kasie biletowej, proszeni są o zwrot biletów do dnia 20.10.2017 r. Kasa Teatru, przy ul. W. Bogusławskiego 1, jest czynna codziennie, w godz. 14:00-19:00 (lub do rozpoczęcia wydarzenia). Tel. 58 351 01 01, adres mailowy bow@teatrszekspirowski.pl

  W związku z zaistniałą sytuacją inauguracja Tygodnia Litewskiego W GTS odbędzie się w piątek, 6 października 2017 r. o godz. 17 w Sali Wystawienniczej (Archeo) Teatru Szekspirowskiego, podczas otwarcia wystawy „MASKI I CIENIE” – Teatr litewski w fotografiach Dmitrija Matvejeva.

  Pozostałe wydarzenia Tygodnia Litewskiego odbędą się bez zmian.

  Zobacz też: Imprezy na Pomorzu w październiku. Co się będzie działo? [PROGRAM]
  Tydzień Litewski w GTS  Rozpoczynający się dzisiaj w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Tydzień Litewski, jest kontynuacją cyklu Teatry Europy. Zobaczymy spektakle najwybitniejszych litewskich reżyserów

  - Prezentacja kultury Litwy w dużej mierze oscylować będzie wokół teatru - mówi Magdalena Hajdysz rzecznik prasowy GTS. - Gościć będziemy najwybitniejszych litewskich reżyserów: Oskarasa Koršunovasa i Rimasa Tuminasa, którzy zmierzyli się z klasykami dramatu. Przegląd twórczości litewskiej zainauguruje wernisaż wystawy zdjęć wybitnego fotografa teatralnego Dmitrija Matvejeva (6 października, godz. 17:00).

  „Aktor Minetti” - przedstawienie Rimasa Tuminasa z Teatru Małego w Wilnie na podstawie tekstu Thomasa Bernharda - to emocjonalna sztuka o starym aktorze, który nie występował na scenie od 30 lat, ale marzy, by po raz ostatni zagrać Króla Leara (8 października o godz. 19).

  Kolejny spektakl to „Mewa” Antona Czechowa - w reżyserii Oskarasa Koršunovasa to uwspółcześniona wersja dramatu. (10 października, godz. 19).

  - Wystawiać Czechowa, to diagnozować choroby naszych czasów, skazy na duszy, używając słów zamiast skalpela. Dla aktora ośmielić się zagrać w sztuce Czechowa jest poniekąd jak dla lekarza złożyć przysięgę Hipokratesa, ponieważ każda chwila w dramacie Czechowa jest nagłym zwrotem losu - zapewnia Oskaras Koršunovas.

  Teatr „Dansema” przyjedzie z tanecznym, barwnym spektaklem dla najmłodszych widzów.

  W programie Tygodnia Litewskiego znajdą się również filmy - w tym przedpremierowy pokaz „Szronu” w reżyserii Šarūnasa Bartasa, z m.in. Vanessą Paradis, Andrzejem Chyrą i Weroniką Rosati - nominowany ostatnio do Oscara, a także spotkania z artystami i warsztaty dla seniorów.

  Bilety na „Mewę” są w cenie 30-90 zł, nieco mniej (25-75 zł) zapłacimy za bilety na przedstawienie „Aktor Minetti”. Koszt wstępu na „Mozaikę” to 35 zł za rodzica z jednym dzieckiem, za kolejne dziecko zapłacimy 10 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

  Tydzień Litewski został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej i Rada Kultury Litwy.
  - Mamy też ważnego sponsora korporacyjnego, jest to firma Lotos - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego profesor Jerzy Limon. - Cieszymy się, że Lotos wraca. Po dwóch latach nieobecności mamy powrót spółki Skarbu Państwa, co może jest jaskółką zapowiadająca zmianę - dofinansowywania ważnych wydarzeń kulturalnych przez Spółki Skarbu Państwa

  grazyna.antoniewicz@polskapress.pl

  Zobacz też: "Zakochany Szekspir" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo