Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych długów nie musisz spłacać. Przedawnią się w 2023 roku. Oto, dlaczego nie trzeba ich oddawać bankowi lub firmie pożyczkowej

PN
Wideo
od 16 lat
Są długi, których nie musisz spłacać w 2023 roku. I to jest dobra wiadomość dla wszystkich dłużników. Masz kredyt, raty do spłaty, kartę kredytową lub inne finansowe zobowiązania? Nie musisz ich regulować i jest to zgodne z prawem. Najpierw musisz jednak sprawdzić, czy twoje długi się przedawniły. Podpowiadamy, gdzie i jak to sprawdzisz.

Polacy i długi - ile mamy w kredycie?

Ponad 83 miliardy złotych u ok. 2,8 mln Polaków - taka suma w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor widniała po stronie naszych zobowiązań pod koniec trzeciego kwartału 2020 roku. Co ciekawe, nie każda z tej złotówki wróci do wierzyciela. M.in. dlatego, że część długów się przedawni. Co to znaczy?

Przedawnienie długu to termin, który odnosi się do sytuacji, w której wierzyciel - czyli osoba lub instytucja, od której pożyczyliśmy pieniądze - nie ma już możliwości prawnych odzyskania swoich finansów.

Jeśli w określonym czasie wierzyciel nie podejmie działań, dzięki którym może odzyskać dług, ten może w całości przepaść. Jaki to okres czasu? Zależy m.in. od rodzaju zobowiązania (np. kredyt bankowy) i instytucji, od której fundusze wzięliśmy (bank, osoby prywatne, firmy pożyczkowe).

Warto jednak wiedzieć, że z przedawnienie długu nie jest proste.

Kiedy dług się przedawnia?

Dług przedawnia się po upływie określonego terminu, ale to tylko jeden z warunków. Najwięcej długów traci ważność po upływie 3 lat.

Do 2018 roku przepisy ustawiły granicę czasu przedawnienia długu na okres 10 lat. Późniejsza nowelizacja przepisów skróciła ten okres o cztery lata, więc obecnie wynosi on maksymalnie 72 miesiące - 6 lat.

W Kodeksie Cywilnym funkcjonuje instytucja przedawnienia roszczeń. To ona pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu.

Tu sprawdzisz, czy dług się przedawnił

Informację o przedawnieniu długi znajdziesz w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Nie jest o jednak informacja darmowa, bo trzeba zapłacić za tę usługę rachunek w wysokości ok. 50 zł.

Jakie długi przedawnią się w 2023 roku? Np. za prąd czy gaz?

Przedawnionego długu nie trzeba spłacać, ale gdy jednak go wyrównasz, nie masz prawa domagać się jego zwrotu. Które długi przedawniają się w 2023 roku? Sprawdź w naszej galerii:

Które długi przedawnią się w 2023 roku? Masz dług i kłopot jak go spłacić? Oto sytuacje, w których nie musisz oddawać pożyczonych pieniędzy i stanie się tak w zgodzie z przepisami prawa. Kiedy twój dług się przedawni? Czy to koniec finansowych kłopotów?Gdzie sprawdzić, czy twój dług już się przedawnił. Sprawdź, co mówią o tym przepisy >>>

Tych długów nie musisz spłacać. Przedawnią się w 2023 roku. ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki