Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje pranie po wyjęciu z pralki śmierdzi? Oto dlaczego tak się dzieje! Sprawdź, jak możesz temu zaradzić

MM
Co zrobić, by pranie nie śmierdziało?
Co zrobić, by pranie nie śmierdziało? 123rf
Chyba każdy to zna - wyjmujesz pranie z pralki, oczekujesz świeżego zapachu, a tymczasem... czuć, delikatnie mówiąc, smrodek. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Z tego artykułu dowiecie się, jak można temu zaradzić.

Spis treści

Dlaczego świeże pranie śmierdzi?

Każdy, kto robi pranie, ma nadzieję, że ubrania po wyjęciu z pralki będą pięknie pachniały. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka:

  1. Ubrania zbyt długo zostawione w pralce po zakończeniu prania.
  2. Brak dodanego detergentu do prania lub nierozpuszczenie się na przykład kapsułki do prania.
  3. Zbyt mało lub zbyt dużo dodanego detergentu.
  4. Przeładowany bęben pralki.
  5. Brudna pralka.
  6. Długo nieużywana pralka.
  7. Zbyt niska temperatura prania.
  8. Ciemne ubrania barwione p-Fenylenodiaminą – barwnikiem, który jest potocznie nazywany sztuczną henną. W kontakcie z detergentem zaczyna on wydzielać przykry zapach.

Jak sprawić, by pranie ładnie pachniało?

Aby Twoje pranie zawsze miało ładny zapach, wystarczy zmienić kilka nawyków. Co możesz zrobić?

  • Wietrz pralkę - nigdy po wyjęciu prania nie zamykaj pralki! To prosta droga do tego, by pralka, a zatem i ubrania, śmierdziały pleśnią i stęchlizną. Warto też po każdym praniu przetrzeć uszczelkę do sucha.
  • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki - to, że w pralce używasz detergentów i wody, nie oznacza, że nie trzeba jej czyścić. W zakamarkach bębna, uszczelek czy komory na proszek do prania uwielbia zbierać się osad, który może powodować przykry zapach. W czyszczeniu pomocny może okazać się wybielacz lub ocet.
  • Czyść filtr w pralce przynajmniej raz na pół roku - znajduje się on w dolnej części pralki. Umyj go pod bieżącą wodą, a nawet szczoteczką, by zebrać wszystkie zanieczyszczenia.
  • Susz ubrania na zewnątrz, kiedy tylko możesz - nawet jeśli nie jest bardzo ciepło, warto wystawić ubrania na działanie wiatru i słońca. Ozon z powietrza usunie nieprzyjemny zapach.
  • Używaj odpowiedniej ilości środków do prania i płukania - wbrew pozorom - w tym przypadku więcej wcale nie oznacza lepiej. Dodanie zbyt dużej ilości detergentu może być jedną z przyczyn przykrego zapachu prania. Gdy proszku lub płynu jest zbyt dużo, nie ma cząsteczek brudu, z którymi może się związać. Detergent osadza się na włóknach i z czasem cząsteczki organiczne środków piorących ulegają rozkładowi, wywołując nieprzyjemny zapach ubrań. Dodanie zbyt mało produktu sprawi, że brud z prania nie zniknie i ubrania także będą miały przykry zapach. Dozowanie każdego detergentu jest precyzyjnie opisane na każdym opakowaniu.
  • Dostosuj odpowiednią temperaturę do prania. Dotyczy to zwłaszcza ręczników, ścierek czy pościeli, które wymagają wyższej temperatury - przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Większości ubrań powinna wystarczyć temperatura 30 stopni. Pamiętaj, by tkaniny delikatne, takie jak wełna czy jedwab, prać w odpowiednim programie i niskiej temperaturze.
  • Co jakiś czas puszczaj pranie bez wsadu - ustaw program na 90 stopni i włącz pustą pralkę. Możesz dodać specjalną tabletkę do czyszczenia pralki lub na przykład kapsułkę do zmywarki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki