Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoja emerytura

Redakcja
Ewa Pancer
Ewa Pancer
Odpowiada Ewa Pancer, rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku

W latach 1991-1993 pracowałem w Niemczech. Firma, która mnie zatrudniała, odprowadzała do niemieckiego odpowiednika ZUS wszystkie obowiązkowe składki. Czy te lata zostaną wliczone przez ZUS do emerytury?
Wszystkie osoby, które kiedykolwiek pracowały na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej, a są zainteresowane uzyskaniem emerytury lub innego świadczenia z ubezpieczeń społecznych, mogą złożyć udokumentowany wniosek w najbliższym inspektoracie ZUS. Okresy pracy za granicą, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, są uwzględniane przez strony umów i traktatów międzynarodowych. Osoby pracujące w Niemczech mogą skorzystać z informacji, jakie na swych stronach internetowych w sprawie wypłaty emerytur i rent zamieszcza ZUS (www.zus.pl) i niemiecka instytucja ubezpieczenia społecznego - Deutsche Rentenversicherung. Adres internetowy: www.deutsche-rentenversicherung.de. Ze stron tych można także pobrać niezbędne formularze. Internetowa strona niemieckiej instytucji zawiera informacje w kilku językach, także w języku polskim.

W marcu 2009 r. kończę 60 lat, przepracowałem 42 lata, w tym 17 lat w szkodliwych warunkach. Czy mogę się ubiegać o wcześniejszą emeryturę?
W świetle obecnie obowiązujących przepisów jest to możliwe, o ile mężczyzna 25 lat pracy, w tym 15 w warunkach szkodliwych, przepracował do końca grudnia 1998 roku. Warunkiem dodatkowym jest nieuczestniczenie w II filarze ubezpieczeń - OFE. Są wyjątki od reguły, dotyczące niektórych zawodów. Dlatego warto pamiętać, że prawo do emerytury jest rozpatrywane w oparciu o przedłożone dokumenty i trzeba przed rozwiązaniem umowy o pracę upewnić się, czy jest ono dostatecznie udokumentowane i czy ZUS nie wyda decyzji odmownej.
Przepracowałem kilkanaście lat w Polsce, a później wyjechałem do pracy za granicę. Opłacałem składki w ZUS. Jaką emeryturę otrzymam i kiedy?
Osoby, które pracowały w Polsce i w krajach Unii Europejskiej lub EOG, będą miały emerytury z dwóch źródeł. Jedno świadczenie wypłaci ZUS proporcjonalnie do okresu przepracowanego w Polsce po osiągnięciu 65 lat dla mężczyzn, drugie wypłaci kraj, w którym osoba była ubezpieczona. Emerytura z kraju unijnego będzie wypłacona w wieku, który określają przepisy tego kraju. Wysokość będzie zależała od stażu pracy w tym kraju.

Jakie warunki trzeba spełnić, by przejść na świadczenie przedemerytalne?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r., świadczenie przedemerytalne otrzyma osoba, która:

- do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, a ukończyła co najmniej 56 lat kobieta oraz 61 lat mężczyzna i posiada staż wymagany do emerytury, co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

-do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej - 55 lat kobieta oraz 60 lat mężczyzna i posiada staż wymagany do emerytury, co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, lub

-do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność i za ten okres opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

-zarejestrowała się we właściwym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat i do dnia, w którym ustało prawo do renty ukończyła co najmniej - 55 lat kobieta oraz 60 lat mężczyzna i osiągnęła okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

-do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i posiada okres wymagany do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, lub

- do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Oprócz spełnienia tych warunków, są jeszcze dodatkowe wymogi:
osoba musi przez minimum rok otrzymywać wynagrodzenie w wysokości minimalnego obowiązującego w danym okresie, nie powinna też bez uzasadnionej przyczyny odmówić podjęcia pracy, a po zakończeniu sześciu miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych powinna w terminie złożyć wniosek do ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki