TVP dostało 2 mld zł dotacji. Abonamentu RTV nie płacę, bo mam kablówkę - mówią widzowie. Wyjaśniamy zwolnienia z opłat za abonament RTV

TK
Abonament RTV 2020: są już znane nowe stawki. Jakie są zasady, kary i zniżki związane z abonamentem RTV na 2020 rok? Czyu opłacanie kablówki powoduje brak konieczności opłacania abnonamentu RTV?
Abonament RTV 2020: są już znane nowe stawki. Jakie są zasady, kary i zniżki związane z abonamentem RTV na 2020 rok? Czyu opłacanie kablówki powoduje brak konieczności opłacania abnonamentu RTV?
Udostępnij:
TVP dostało 2 mld zł dotacji od państwa. To ogromne pieniądze, które mają pokryć dziurę finansową związaną z brakiem wpłat abonamentowych RTV. Czy w takim razie abonament trzeba płacić zwłąszcza wtedy, gdy mamy kablówkę? - Opłata za abonament RTV już jest zapłacony w kablówce - to bardzo częsta opinia, którą powtarzają klienci telewizji kablowych. - Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc nie płacę dodatkowo abonamentu RTV - to kolejna opinia. Wyjaśniamy, co mówią o tym przepisy na temat opłat abonamentu RTV. Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu. W ofertach pojawia się słowo "abonament", który wprowadza sporo zamieszania. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2020 roku? Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówek abonament RTV mają zapłacony razem z rachunkiem za korzystanie z pakietu u dostawcy kablówki. Telewidzowie tłumaczą, że skoro opłaty za kablówki sa wysokie, to nie powinni już płacić abonamentu. Dodatkowo nie oglądają TVP, a tylko inne programy więc czują się zwolnieni z obowiązku płacenia. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych i ile wynosi kara brak opłaty? Sprawdżcie tutaj.

Abonament RTV w 2020: ile trzeba płacić

Abonament RTV w roku 2020 pozostanie bez zmian. Tak wynika z rozporządzenia ws. wysokości opłat abonamentowych za radio i telewizję podjętej przez KRRiT. Aby TVP mogła nadal funcjonować, dostała dotację w wysokości 2 mld zł od państwa. Czy w związku z tym abonament trzeba płacić, zwłaszcza jeśli już opłaca się rachunek za kablówkę?

Rada zwróciła jednak uwagę na fakt, że:

 • abonament RTV i wpływy z niego są niewystarczające,
 • niskie wpływy nie pozwalają wywiązać się z "misji publicznej".

Sejm głosami większości uchwalił przekazanie 2 mld zł dotacji dla TVP. Nastąpiło to po kuriozalnym zachowaniu posłanki Joanny Lichockiej, która jako poseł sprawozdawca, pokazała środkowy palec opozycji.

Joanna Lichocka pokazała w Sejmie środkowy palec. Zobacz memy internautów

Czy Prezydent Duda pokaże środkowy palec jak Lichocka? MEMY ...

Czy w związku z przekazaniem takiej kwoty trzeba jeszcze płacić abonament RTV?

Nie przegap

Mniejszy abonament RTV 2020: jak obniżyć cenę abonamentu?

Cena abonamentu RTV nie dla wszystkich jest korzystna. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy koszt, który ponoszą co miesiąc, za korzystanie z radia i telewizji. Nie dla wszystkich ta opłata wydaje się również sprawiedliwa. Jeżeli uważamy, że abonament RTV 2019 jest zbyt wysoki, możemy spróbować go nieco obniżyć.

Trwa kontrola pracowników Poczty Polskiej i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dotyczy ona abonamentu RTV. Trwa swego rodzaju "polowanie". Kogo może dotyczyć kontrola? Czego dotyczy? Kto jest narażony na kontrole? Sprawdź na kolejnych stronach! --->Aby przejść na kolejną stronę możesz kliknąć na strzałkę, użyć strzałki na klawiaturze lub użyć gestu na smartfonie.

To musisz wiedzieć o abonamencie RTV. Kontrolerzy mogą zapuk...

Mamy dwie możliwości:

 1. Jeśli do 25 stycznia 2020 opłacimy abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10% zniżki. Oznacza to, że za radio zapłacimy 75,60 zł, a za telewizor – 245,16 zł.
 2. Opłatę za abonament RTV 2020 obniżymy płacąc opłaty za więcej niż w miesiąc z góry.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że mimo, tego, że wysokość abonamentu w 2020 roku nie ulegnie zmianie, to konieczna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Kolejnym krokiem, który miałby wyrównać utracone wpływy to zapisanie stałej kwoty w budżecie.

Opłata za abonament RTV w 2020 roku wyniesie:

 • 7 złotych miesięcznie - za samo radio
 • 22, 70 zł miesięcznie - za radio i telewizję.

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY RADIO + TELEWIZOR|

 • 44,05 zł za dwa miesiące z góry
 • 65,35 zł za trzy miesiące z góry
 • 129,40 zł za sześć miesięcy
 • 245,15 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY - RADIO|

 • 13,60 zł za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł za sześć miesięcy z góry
 • 75,60 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020 - zwolnienia. Kto nie musi płacić?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają:

 • skończone 75 lat,
 • posiadają I grupę inwalidzką,
 • pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Abonament RTV a kablówka

Abonamentu RTV nie płacą właściciele kablówek - to coraz częściej wystyepujące przekonanie wsród nowych posiadaczy telewizji kablowych. W ten sposób uzasadniają brak comiesięcznych opłat.

Oto dwie najczęściej powtarzające sie opinie na ten temat:

 1. Kto ma kablówkę, ten nie musi płacić abonamentu RTV
 2. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc dodatkowego abonamentu RTV nie trzeba płacić.

Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu.

Okazuje się jednak, że to nieuzasadnione przekonanie.

Z ustawy wynika z tego jasno, że podpisanie umowy z kablówka nie zwalnia z obowiązku indywidualnego płacenia abonamentu RTV. Dlaczego?

Według ustawy, opłata abonamentowa jest obowiązkowa dlatego, że korzystamy z telewizora, a nie dlatego, że oglądamy taki czy inny kanał telewizji. Nie ma znaczenia również to, czy mamy podpiętą antenę telewizji, czy korzystamy z syganłu kablowego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również kombatanci wojenni oraz wojskowi, a także osoby bezrobotne. Z opłat zwolnieni są również ci, którzy pobierają zasiłek przedemerytalny oraz osoby, które spełniają kryterium dochodowe.

Zobacz koniecznie

Abonament RTV 2020: Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 pozostaną na tym samym poziomie. Wszyscy, którzy migają się od płacenia za abonament liczyć się muszą z karą.

Zwolnieni z płacenia abonamentu rtv są inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdalne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jest również kryterium wiekowe - abonamentu rtv nie płacą osoby, który mają 75 lat i więcej. Zwolnienie dotyczy również tych, którzy ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub KRUS-u.

Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy też osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, a także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

W przepisach jest też mowa o zwolnieniu z abonamentu RTV dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tych, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osób uprawnionych do pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego oraz bezrobotnych, o których mowa jest w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z uiszczania abonamentu RTV zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojskowymi lub wojennymi, osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku pobytu w miejscach represji a także osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje również członków rodzin pozostałych po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z powodu inwalidztwa, a także osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Co ciekawe, uznano, że abonamentu RTV nie muszą płacić osoby, które do oglądania TV lub słuchania radia wykorzystują komputery z dołączonymi dekoderami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Uznano, że przeznaczeniem komputerów nie jest odbiór telewizji czy radia. Jest to funkcja wtórna, więc nie można tych urządzeń traktować jako odbiorników RTV. Podobnie rzecz ma się z tabletami i telefonami komórkowymi z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 552,25 zł1 949,00 zł-24%
miejsce #2

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 2022 Czarny

2 349,00 zł1 999,00 zł-15%
miejsce #3

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

7 570,99 zł6 799,00 zł-10%
miejsce #4

Techlife

Techlife X5S

3 699,00 zł3 450,00 zł-7%
Materiały promocyjne partnera

Ekspert o ataku na Krymie: potencjał lotniczy Rosji został osłabiony

Komentarze 445

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie oglądam telewizji od lat nikt mnie nie zmusi do płacenia tego politycznego bałaganu, posiadam świetny Internet płacę 99 złotych to może jeszcze abonament od Internetu zrobicie mózgi

G
Gość
19 lutego, 10:56, Jurek:

To nie jest misja publiczna, to misja PiS-u i ich propagandy

A jaką misją była przedtem

G
Gość
16 lutego, 11:08, Górka Marcin:

Moałem głosować w wyborach na Prezydenta na tą marionetkę PiS. Ale przekazaniem 2mld na propagandę i to przed wyborami, w czasie gdy są ważniejsze sprawy (szkolnictwo i służba zdrowia) to zmieniam faworyta na Kidawe-Błońską. Bo reforma sądów to akurat dobry krok, trzeba ukrucić tych bezkarnych komuchów.

Proszę was wszystkich głosujcie na każdego, TYLKO NIE NA DUDE!!!

16 lutego, 12:34, Gość:

Przeczytaj co napisałeś i się zastanów czego chcesz

17 lutego, 7:21, [email protected]:

No już lece i głosuje na tą fałszywą babę???

Masz z głową pod górkę

g
giściu

Nie dosć że musze kupić tv to jeszcze tym ciulom z pisu płacić za oglądanie tego pisowskiego gówna, niech zabiorą to dziadostwo a nie zmuszają do płacenia za tą kórewską propagande!!! Nie dość że wszystko idzie w góre to jeszcze żulą za tv pudło!!! JP!

Ł
Łuki

Mimo iż trzymam telewizor w kartonie to też mam płacić abonament? Hahaha

N
Natalia

No tak bezrobotny nie musi płacić. Nie dość, że dostanie od PISu to jeszcze najlepiej za nich abonamenty śmieszne płacić. I to za to, że człowiek ma w domu telewizor, który sam musiał kupić. Paranoja.

G
Gość

U mnie nikt nie ogląda Pisowskiej propagandy dlaczego za nią mamy płacić niech zakodują to guwno

J
Jurek

To nie jest misja publiczna, to misja PiS-u i ich propagandy

M
Miodny

Żyjemy w państwie przymusu obywatel na rzecz państwa ma obowiązek płacić tylko i wyłącznie podatek i nic więcej

p
pod sąd

https://wtv.pl/tvp-170220-mk-manipulacja-telewizji-polskiej

G
Gość

Jak zablokować TVP INFO ? Nie oglądam ale żona mi czasami przełącza i potem nie mogę z nią żyć jak w rodzinie . Nerwowa, nie będzie pomagać przy sporządzaniu posiłków, jak Ci się nie podoba to itd. POMOCY

G
Gość

A dlaczego w Telewizji tyle zarabiają? Jak oszczędzać to trzeba zacząć od siebie Panie Kurski

G
Gość

Mam coś dla TVPiS ???????

K
Komisarz
17 lutego, 10:43, Gość:

Jeżdżę autem, płacę za akcyzę i VAT. Kupuję jogurt płacę VAT. Pracuję dostaję wypłatę płacę składki ZUS plus podatek. Dlaczego mam płacić za TV Polska skoro jej nie oglądam. Ba więcej nawet nie mam tych programów w tv. Czyżby wróciły czasy średniowiecza? Płać pan od posiadania zboża (telewizora)

A ja nie oglądam TVN i tez płacę . Doedukuj się !!!!

J
Jaś

Typowa manipulacja dziennikarska ! Abonament Radiowo -Telewizyjny nie ma NIC wspólnego z TVP (Telewizja Polska Sp.z o.o.) a abonament RTV dotyczy też TVN, POLSAT itp....- to są stacje publiczne ! Publicznym nie jest np. Canal !! Zrozumcie to w końcu ludzie ; albo do wieczorówki na ukończenir Gimnazjum !

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie