MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tusze do wykonywania tatuaży i makijaży permanentnych mogą być niebezpieczne! Inspektor sanitarny ostrzega

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Planujesz tatuaż, albo makijaż permanentny? Koniecznie sprawdź tusz do jego wykonania, bo ten może być niebezpieczny dla zdrowia. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega.

Niestety nie wszystkie tusze wykorzystywane do tatuaży i makijaży permanentnych są bezpieczne. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed produktami, które trafiają na rynek polski, a mogą być groźne dla zdrowia. Zanim zgodzisz się na tatuowanie, sprawdź z jakim tuszem masz do czynienia.

- Ważne jest, aby poznać skład stosowanego tuszu i jego potencjalne skutki dla zdrowia - ostrzega GIS. - Na potrzeby tatuowania należy stosować wyłącznie mieszaniny opatrzone następującą informacją: „Mieszanina przeznaczona do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”.

Nie wszystkie tusze trafiające na rynek europejski mogą być stosowane u ludzi. Na etykiecie tuszu może znajdować się informacja producenta np. o treści:

  • Nie jest to tusz do tatuażu
  • Nie jest przeznaczony do użytku ludzkiego
  • Tylko do celów treningowych
  • Do tatuowania mebli
  • Do tatuowania zwierząt

Sprzedający stosują jednak różne sztuczki i może okazać się, że informacja producenta jest zaklejona inną treścią, która wprowadza w błąd. I tu koniecznie należy to sprawdzić.

Co zatem powinno znaleźć się na etykiecie?

  • numer partii,
  • wykaz wszystkich składników,
  • instrukcję bezpieczeństwa na potrzeby używania,

Na tym jednak nie koniec. Jeśli wynika to ze składu produktu, to niezbędne są także informacje o: zawartości regulatorów pH, obecności związków niklu: „zawiera nikiel. Może powodować reakcje alergiczne”, obecności związków chromu (VI): „zawiera chrom (VI). Może powodować reakcje alergiczne”.

Informacje muszą być wyraźnie widoczne, czytelne i oznakowane w nieusuwalny sposób, a te dopuszczone do obrotu w Polsce - w języku polskim. Przed wykonaniem tatuażu tatuator powinien poinformować klienta o informacjach umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa wynikają ściśle z przepisów prawa, a dokładniej z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej.

- Regulacja nałożyła szereg ograniczeń na substancje, które znajdowały zastosowanie przy produkcji tuszy i które mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka - wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny. - Celem wprowadzonych ograniczeń nie jest zakazanie tatuowania, tylko zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom tatuującym się, wykonującym makijaż permanentny, jak i pracownikom branży.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki