Tu dzieci pokrzywdzone przez los znajdą dom

  Tu dzieci pokrzywdzone przez los znajdą dom

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Cztery nowe kameralne filie zapewnią możliwość całkowitej likwidacji Domu Dziecka na ul. Brzegi na Oruni - zapewnia Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku.
  Do końca lipca Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska planuje bowiem odbiór od wykonawcy nowych budynków na ul. Jodłowej i Turystycznej, a do końca sierpnia - dwóch na ul. Wiosłowej.

  - Zależy nam na tym, by dzieci jak najszybciej mogły się tam przeprowadzić, być może jeszcze przed 1 września - mówi Piotr Dańko, dyrektor DRMG.

  W czterech placówkach dom znajdzie 54 dzieci, wychowanków Domu Dziecka, a także tych, które z różnych powodów nie mogą przebywać w rodzinach biologicznych.


  - To bardzo dobrze, że w takich placówkach będzie mieszkało nie więcej niż ok. 14 dzieci, bo to stwarza namiastkę rodziny, pozwala na nawiązanie bliższych relacji - mówi Hanna Brycz, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego. - W dużych placówkach dzieci walczyły o miłość, a nawet o zwykłe zainteresowanie. Jeśli jeszcze dziecko trafi w takim miejscu na dobrego opiekuna, tym większe ma szanse, że poczuje się jak u siebie w domu.

  Koszt wybudowania jednej filii o powierzchni ok. 400 metrów kwadratowych z pełnym wyposażeniem to ok. 1 mln zł.

  Gdański MOPS cały czas poszukuje również osób, które chciałyby prowadzić rodzinne domy dziecka.
  - Świetnie, że powstają takie domy - podkreśla Hanna Brycz. - Dobrze, żeby osoby, które je prowadzą, posiadały wykształcenie psychologiczne lub pedagogiczne, ale ważniejsze by byli to dobrzy ludzie, którzy kochają dzieci i potrafią zapewnić im spokojną atmosferę.

  Każdy, kto chciałby założyć rodzinny dom dziecka, informacje uzyska w Wydziale Pomocy Dzieciom i Rodzinie MOPS, przy ul. Powstańców Warszawskich 25 lub pod nr. telefonu 058 326 50 70-72.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo