Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba mieć odwagę, by reagować na problemy sąsiadów [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
FOT. EDYTA OKONIEWSKA
Z Rafałem Mikołajczykiem, pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie, przewodniczącym zespołu interdyscyplinarnego rozmawia Edyta Okoniewska.

Kto częściej prosi o pomoc - kobiety czy mężczyźni?
Podczas naszej akcji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem nie ma właściwie reguły. Można powiedzieć, że w takim samym stopniu wsparcia potrzebują kobiety jak i mężczyzny, osoby młode, ale również i te w podeszłym wieku. Tak naprawdę każdy może stać się osobą pokrzywdzoną.

Z jakimi problemami najczęściej borykają się mieszkańcy naszego powiatu, którzy korzystają z cyklicznej akcji?

Historie są bardzo różne i tak naprawdę każdy przypadek jest inny. Najwięcej osób korzysta jednak z porad prawników. Mieszkańcy zwracają się głównie z problemami dotyczącymi spraw majątkowych, spadkowych i dziedziczenia. Są też osoby, które potrzebują wsparcia psychologów, komorników, policjantów itp.

Jaki przypadek szczególnie zapadł Panu w pamięci podczas tegorocznej akcji?
Zgłosili się do nas sąsiedzi, którzy mają podejrzenie iż za ścianą dochodzi do libacji alkoholowych i przemocy w rodzinie. Ich niepokój wzbudził fakt, że są tam dzieci, dlatego też postanowili zgłosić nam ten problem. Bardzo mnie to ucieszyło, że społeczeństwo zaczyna interesować się niepokojącymi sygnałami. Ma odwagę reagować zanim dojdzie do tragedii.

Czy to znaczy, że coraz rzadziej dopada nas znieczulica?
Trudno jednoznacznie to stwierdzić, ale myślę, że takie reakcje są bardzo optymistyczne i dobrze rokują na przyszłość. Osoby, które zgłosiły się z problemem miały opory, aby wcześniej pójść gdzie indziej. Natomiast tutaj, na
neutralnym gruncie przełamały swoje obawy.

Jakie kroki podejmą Państwo w konkretnym przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie?
Przede wszystkim musimy najpierw zweryfikować informacje, sprawdzić co też rzeczywiście dzieje się w tym domu.Pracownik socjalny został już poinformowany i on zajmie się zbadaniem problemu.

Dlaczego mieszkańcy chętnie korzystają z tej akcji, a tymczasem mają opory by pójść np. do policji czy też innych instytucji?
Myślę, że decydujące znaczenia ma fakt, że znajdujemy się na gruncie neutralnym i w jednym miejscu można skorzystać z porad wielu ekspertów. Pomagają m.in. psychologowie, rzecznik praw konsumenta, komornicy, policjanci czy też komornicy. Nie trzeba szukać wsparcia w różnych instytucjach, a skorzystać z pomocy w jednym miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki