MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiejskie uczelnie planują sesje i obrony w trybie online. To początek nowej ery studiowania?

Przemek Świderski
Obrony w trybie online odbędą się na wielu polskich uczelniach. Uniwersytety, akademie i politechniki deklarują elastyczność w kwestiach organizacyjnych i możliwość przełożenia rekrutacji na studia czy wydłużenia sesji.

Zajecia dydaktyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym mają zakończyć się do 7 czerwca. Jest to jednoznaczne z tym, że ćwiczenia wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentami nie zostaną wznowione w tym roku akademickim. Władze uczelni chcą jednak umożliwić ukończenie pełnego toku studiów ostatnim rocznikom.

Z powodu zagrożenia epidemicznego Gdański Uniwersytet Medyczny, podobnie jak inne uczelnie wyższe w Polsce, wdrożył rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie zajęć w systemie e-learningowym. Zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, od kilku tygodni nie są przeprowadzane żadne ćwiczenia wymagające obecności studentów w przestrzeni uczelnianej. Teraz władze uczelni ogłosiły datę końca semestru letniego.

Ponadto, uczelnia zapowiadała, że po majówce uruchomi zajęcia zdalne w pełnym wymiarze godzinowym dla studentów ostatnich lat. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim pozwolić na ukończenie toku nauczania. Proces ten wymaga jednak zmian na poziomie ministerialnym.

Jeżeli nie uda się zakończyć wszystkich zajęć do 7 czerwca, uczelnia podejmie decyzję o przesunięciu sesji egzaminacyjnej dla konkretnych kierunków.

Niezrealizowane zajęcia praktyczne dla niższych roczników zostaną zaś przeniesione na przyszły rok. Uczelnia dopuści również przeprowadzanie zaliczeń końcowych i egzaminów dyplomowych w trybie zdalnym.

W trosce o bezpieczeństwo pracowników, wykładowców i studentów, rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała wydał zarządzenia dotyczące zasad studiowania i pracy na uczelni w czasie epidemii koronawirusa. Dotyczą one m.in. zawieszenia działalności dydaktycznej co najmniej do 24 maja, z wyjątkiem zajęć prowadzonych online, za pośrednictwem platform e-learningowych.

Zajęcia, które z różnych przyczyn nie mogą odbywać się zdalnie, rozpoczną się po przywróceniu działalności dydaktycznej na uczelni, w ramach możliwego wydłużenia okresu prowadzenia zajęć w semestrze letnim.

Wiadomo też, że przygotowywane są konkretne rozwiązania dotyczące możliwości zdalnego składania prac dyplomowych oraz zdalnego przeprowadzania obron, egzaminów i zaliczeń.

Władze uniwersytetu nie przewidują większych zmian w rekrutacji na studia. W tym roku zostanie przeprowadzona w oparciu o kryteria przyjęte przez Senat UG w marcu 2019 roku. Do terminów matur zostaną dopasowane terminy rekrutacji na studia tak, aby wszyscy tegoroczni maturzyści mieli równe szanse z ubiegłorocznymi.

Jak można dowiedzieć się z ostatniego komunikatu uczelni stacjonarne zajęcia dydaktyczne na Politechnice Gdańskiej zostaną przywrócone najwcześniej w poniedziałek 25 maja.

W poniedziałek 27 kwietnia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, podjął także decyzję o możliwości przeprowadzania obron prac dyplomowych przez studentów PG w formie zdalnej - z użyciem platformy eNauczanie PG.

Dla studentów, którzy mieli złożyć prace dyplomowe do 30 kwietnia 2020 r. (semestr zimowy), termin ten został wydłużony do 30 września. Z kolei studentów, których obrony zaplanowano w semestrze letnim, obowiązuje dotychczasowy termin składania prac dyplomowych (tj. do 30 września).

Rzecznik PG zapewnia również, że termin uruchomienia rekrutacji na studia będzie dopasowany do terminu przeprowadzenia matur i otrzymania wyników egzaminów maturalnych z CKE. Aby rozpocząć kolejny rok akademicki zgodnie z harmonogramem dla studentów I roku, rekrutacja musiałaby rozpocząć się najpóźniej w pierwszych dniach września.

Z dobrodziejstwa, jakim niewątpliwie jest e-learning, korzysta również Akademia Sztuk Pięknych. Wszystkie zajęcia poza tymi prowadzonymi w trybie online, podobnie jak na większości uczelni, odwołuje się do 24 maja. W tym okresie na próżno próbować dostać się do uczelnianej biblioteki.

Prawdopodobny termin przeprowadzenie rekrutacji na studia na ASP w Gdańsku to wrzesień 2020 r. Szczegółowy harmonogram zostanie podany jednak w późniejszym terminie.

Władze Akademii Wychowania Fizycznego nie wiedzą na razie, czy sesja egzaminacyjna zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem roku akademickiego 2019/2020. Zapewniają jednak, że dołożą wszelkich starań, żeby tak się stało.

Większość egzaminów, w tym egzamin dyplomowy będzie można przeprowadzić w trybie on-line.

Wiadomo także, że "promotorzy prac dyplomowych, w przypadku prac o charakterze badawczym, które ze względu na niemożliwość przeprowadzenia badań nie mogą być sfinalizowane, będą mogli wnioskować o zmianę tematu pracy, tak aby była ona do zrealizowania w bieżącym semestrze. Dopuszczone zostaną prace poglądowe, kazuistyczne oraz prace badawcze przeprowadzone na niewielkich grupach".

Ponadto decyzją rektora AWFIS prof. dr hab. Pawła Cięszczyka: - W przypadku, gdy niemożliwe jest zaliczenie praktyk przewidzianych w programie studiów w semestrze letnim 2019/2020 można je przenieść na kolejny semestr/rok akademicki - czytamy w rozporządzeniu. - Nie dotyczy to praktyk realizowanych w ostatnim semestrze studiów.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki