reklama

Trójmiasto: Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Tomasz SłomczyńskiZaktualizowano 
Wrześniowe Targi Budownictwa Mieszkaniowego w Gdyni cieszyły się dużą popularnością
Wrześniowe Targi Budownictwa Mieszkaniowego w Gdyni cieszyły się dużą popularnością Tomasz Bołt
Coraz trudniej o okazję na trójmiejskim rynku nieruchomości. Jeszcze wiosną bieżącego roku tanie mieszkania po bardzo korzystnych cenach czekały na klientów. Tych jednak brakowało. Teraz okazje pojawiają się rzadko i bardzo szybko znajdują chętnych.

Na początku kryzysu wieszczono bankructwa deweloperów, a ceny nieruchomości miały spadać na łeb na szyję. Tymczasem spadki nie były tak duże jak się spodziewano. Portale Szybko.pl i Expander oszacowały, że ceny w Sopocie spadły zaledwie o 10,2 proc., w Gdyni o 8,5 proc., a w Gdańsku o 8 proc. (najbardziej spadły ceny w Brzeźnie - o 12 proc., a w Oliwie, Śródmieściu, Wrzeszczu i Żabiance o 10 proc.).

Najgorzej - dla branży - było na początku roku. Trójmiejscy pośrednicy wspominają styczeń i luty tego roku jako okres totalnej zapaści. Obroty w niektórych biurach spadły nawet o 80 proc.

- Jednak od wiosny obserwujemy wzrost liczby kupujących - mówi Mariusz Feliński, dyrektor ds. strategii i analiz w biurze Partnerzy Nieruchomości. - W listopadzie jest już całkiem nieźle pod tym względem.

Ożywienie dotyczy zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego, ale... Pośrednicy i analitycy są zgodni - nie będzie już windowania cen ani gwałtownych obniżek. Ceny nieruchomości w Trójmieście stabilizują się.

Na rynku wtórnym czas tanich, dobrych ofert mamy już za sobą.

- Wiosną okazje czekały na klientów. Teraz zdarza się, że oferta po jednym dniu znika z rynku - mówi Andrzej Chwastek, kierownik działu marketingu w Tyszkiewicz Nieruchomości.

Jednak zdaniem Chwastka ceny używanych mieszkań już nie będą spadać. Co najwyżej - najtańsze oferty będą szybko znikać, zmniejszą się widełki cen między najdroższymi i najtańszymi ofertami.
- W przyszłym roku możliwy jest nawet wzrost cen na rynku wtórnym, jednak będzie to bardzo powolny proces, praktycznie niezauważalny dla klientów - ocenia Chwastek.

Innymi prawami rządzi się rynek pierwotny. Problemy finansowe branży budowlanej z roku 2007 i 2008 spowodowały sytuację, w której obecnie sprzedawane są mieszkania wybudowane znacznie wcześniej. W Trójmieście ceny mieszkań nowych są często niższe niż używanych - to taka nasza specyfika. Do specyficznych cech naszego rynku należą również bardzo wysokie ceny mieszkań w Sopocie, ciągle ponad 10 tys. za metr kwadratowy.

- Sopot można porównać jedynie z Zakopanem - ocenia Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości z portalu Szybko.pl. Jest modny i już.

Jak będzie? Najnowsze analizy portalu Money.pl wskazują, że można się spodziewać stabilizacji cen również na rynku pierwotnym. Znikają z ofert upusty i promocje, które deweloperzy stosowali, żeby w warunkach zapaści sprzedać wybudowane mieszkania. Ten segment rynku również wraca do normalności.

Co na to wpłynęło? Czemu to zawdzięczamy?
- To może być efektem zmian w podejściu banków do kredytów hipotecznych - twierdzi Mariusz Feliński.

Feliński wskazuje, że tylko 20 proc. transakcji odbywa się za gotówkę. Najczęściej klienci dysponują jedynie tzw. wkładem własnym i posiłkują się kredytami na ok. 70-80 proc. wartości nieruchomości. W październiku dziesięć banków wprowadziło nowe oferty tańszych kredytów hipotecznych, w których obniżyły marże - po raz pierwszy od marca 2009 roku. Średnia marża wynosi obecnie 2,6 proc., podczas gdy średnia dla ostatnich siedmiu miesięcy wynosiła 2,8 proc. Poza tym łatwiej, niż jeszcze przed paroma miesiącami, uzyskać kredyt. Coraz częściej banki wracają też do kredytowania 100 procent inwestycji i na korzystniejszych warunkach udzielają kredytów w euro.

Sceptycznie do informacji płynących z sektora bankowego podchodzi jednak Marta Kosińska z portalu Szybko.pl.

- Zmiany, które wprowadzają banki, nie są jeszcze wyraźnie odczuwalne na rynku nieruchomości - twierdzi Kosińska. - Być może będą bardziej odczuwalne pod koniec pierwszego kwartału 2010 roku, kiedy klienci w większym stopniu będą korzystać z dostępnych już, ale świeżych jeszcze ofert.
Również w najnowszej publikacji Open Finance czytamy, że choć ostatnio banki poluźniają politykę udzielania kredytów hipotecznych, to nie należy się jednak spodziewać boomu kredytowego, jaki miał miejsce przed dwoma laty. Szok, jaki wywołał krach na rynku finansowym, będzie jeszcze dawał znać o sobie - dziś banki zrobią wszystko, by uniknąć "złych kredytów".

Średnia cena w zł za m kw. mieszkania w dzielnicach Gdańska w III kwartale 2009

Brzeźno 6020
Chełm 5900
Oliwa 5900
Orunia 5650
Osowa 5950
Piecki 5850
Przymorze 6860
Siedlce 5890
Śródmieście 7070
Suchanino 5955
Wrzeszcz 6290
Zaspa 5860
Żabianka 6114

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie