Trefl Sopot zagra o brązowy medal! Stelmet Zielona Góra bezlitosny!

Paweł Durkiewicz
Koszykarze Stelmetu Zielona Góra awansowali do finału koszykarskich mistrzostw Polski. W decydującym, piątym pojedynku półfinałowym rozbili ekipę Trefla Sopot 86:65.

Optymistyczny dla naszego zespołu sygnał przed decydującym starciem pojawił się już w piątkowy wieczór. Sędzia dyscyplinarny Polskiej Ligi Koszykówki ukarał środkowego Stelmetu Vladimira Dragicevicia zawieszeniem na jeden mecz za rzucenie piłką w twarz Simasa Buterleviciusa z Trefla po gwizdku sędziego, co oznaczało, że w spotkaniu o wszystko mistrzowie Polski będą zmuszeni radzić sobie bez swojego czołowego zawodnika.

Zielonogórzanie są jednak bardzo silną drużyną i już na samym początku meczu pokazali, że brak jednego koszykarza nie stanowi dla nich zbyt wielkiego problemu.

Podstawowa bolączka Trefla była taka sama, jak od początku play-off, czyli skuteczność. Sopocianie często decydowali się na rzuty z dystansu, jednak trafiali zaledwie co czwarty z nich. Co innego Przemysław Zamojski - obrońca Stelmetu do przerwy miał na koncie już 4 "trójki" i 14 zdobytych punktów. Choć gracze Dariusa Maskoliunasa starali się w obronie, jak mogli, czasem to nie wystarczało, bo Stelmet trafiał z niesamowicie trudnych pozycji. W efekcie po pierwszej połowie mistrzowie Polski mieli już 9 punktów zaliczki (45:36).

Po przerwie niemoc ofensywna Trefla nie przemijała, podczas gdy zielonogórzanie powiększali swoją przewagę. Przez pierwsze 5 minut drugiej połowy żółto-czarni zdobyli zaledwie 2 punkty! Mistrzowie Polski w tym czasie powiększyli przewagę do kilkunastu "oczek", przez co do końca meczu grali już na luzie. Pudłujący na potęgę gracze z Sopotu musieli uznać wyższość rywala, a teraz muszą szybko zregenerować się przed "małym finałem", czyli serią o brązowy medal do dwóch zwycięstw. Pierwszy mecz z Rosą Radom w Ergo Arenie już w czwartek.

Stelmet Zielona Góra - Trefl Sopot 86:65 (26:22, 19:14, 17:12, 24:17)

Stelmet: Zamojski 19 (5), Hrycaniuk 12, Eyenga 12, Koszarek 11 (1), Cesnauskis 7 (1), Cel 6 (1), Brackins 6, Ginyard 5 (1), Sroka 4, Chanas 2, Kucharek 2,

Trefl: Gadri-Nicholson 11, Leończyk 10, Waczyński 9 (1), Michalak 8, Majstorović 7 (1), Jeter 7, Brembly 4, Buterlevicius 3 (1), Vasiliauskas 3, Stefański 3, Jaśkiewicz 0