Trefl pokonany w Zgorzelcu!

Paweł Durkiewicz
Koszykarze sopockiego Trefla, po dramatycznej końcówce, przegrali w Zgorzelcu z PGE Turowem 77:78. Piąty mecz półfinałów mistrzostw Polski trzymał w napięciu do ostatnich sekund.

Fatalna ostatnia minuta pozbawiła koszykarzy Trefla zwycięstwa w wyjazdowym meczu numer 5 półfinału Tauron Basket Ligi z PGE Turowem Zgorzelec. W serii do czterech wygranych sopocianie przegrywają 2:3 i nie mogą już sobie pozwolić na porażkę.

Po dobrym starcie Trefl objął w 8. minucie prowadzenie 16:10. Miejscowi złapali wiatr w żagle na przełomie pierwszej i drugiej kwarty, kiedy kilka kolejnych trafień z dystansu pozwoliło im przejąć prowadzenie i uciec sopocianom na duży dystans. W 16. minucie żółto-czarni przegrywali już 23:36 i było jasne, że bez natychmiastowej poprawy gry w defensywie i na tablicach nie przybliżą się tego dnia do finału TBL.

Po przerwie gracze trenera Karlisa Muiznieksa mocno zacieśnili obronę, a na efekty nie trzeba było długo czekać - w 25. minucie po trafieniu Filipa Dylewicza było już tylko 46:43 dla zgorzelczan, a na trzy minuty przed końcem akcja "2+1" Giedriusa Gustasa dała sopocianom prowadzenie.

Gdy wydawało się, że Trefl ma zwycięstwo w garści (na minutę i 15 sekund po wolnych Adama Waczyńskiego żółto-czarni wygrywali 77:71), rozpoczął się prawdziwy dramat. Zryw gospodarzy sprawił, że na 18 sekund przed końcem sopocianie wygrywali już tylko jednym punktem (77:76) i mieli piłkę z boku. Dylewicz podał do Lorinzy Harringtona, który będąc w wyskoku został przewrócony przez próbującego przechwycić Toreya Thomasa. Ewidentny faul rozgrywającego Turowa nie został odgwizdany (po końcowej syrenie sopocki klub złożył oficjalny protest do komisarza), a w kolejnej akcji gospodarze rzutem na taśmę przejęli prowadzenie dzięki dobitce Konrada Wysockiego. Treflowi pozostały 2 sekundy, piłkę dostał jeszcze Kikowski, ale przestrzelił w sytuacji sam na sam z koszem!