reklama

Tragiczny pożar na Dworcu Świebodzkim. Jedna osoba nie żyje, dziewięć jest rannych [FILMY, ZDJĘCIA]

SZ, KCZ, PRL, JJ
Tragiczny pożar na terenie strzelnicy znajdującej się w piwnicach Dworca Świebodzkiego. Jedna osoba nie żyje, dziewięć zostało rannych. Policja podała w piątek, że śmiertelna ofiara pożaru to 24-latek. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru doszło podczas strzelania, podczas którego zapalił się zgromadzony na ścianach i suficie proch strzelniczy - informuje prokuratura.

ZOBACZ: Ludzie uciekali w popłochu w płonących ubraniach - kulisy pożaru strzelnicy na Dworcu Świebodzkim

Pożar w piwnicy Dworca Świebodzkiego wybuchł w czwartek przed godz. 17. Według relacji świadków było słychać wybuchy. Początkowo wydawało się, że zapaliło się pomieszczenie, w którym składowane są np. fajerwerki. Szybko jednak okazało się, że pali się strzelnica znajdująca się pod hostelem. A odgłosy, o których wspominali świadkowie, to eksplozje amunicji, również ostrej.

- W chwili pożaru na terenie strzelnicy przebywało 10 osób, z czego 9 opuściło budynek o własnych siłach. Następnie osoby te zostały przewiezione do szpitali, w tym na terenie Wrocławia, celem udzielenia im niezwłocznej pomocy medycznej. Jak ustalono osoby te odniosły obrażenia ciała w postaci licznych poparzeń. Na chwilę obecną stan przynajmniej 2 z tych osób wskazuje, iż poparzeniom uległo ok. 40% ich ciała. Wszystkie te osoby są nadal hospitalizowane - mówi Justyna Pilarczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

O godz. 18.50 strażacy znaleźli w płonącej piwnicy nieprzytomnego mężczyznę. Znajdował się na zapleczu socjalno-sanitarnym. Przez ponad pół godziny trwała jego reanimacja. - Niestety, mężczyzna zmarł na skutek odniesionych obrażeń – powiedział Krzysztof Marcjan z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu

Decyzją obecnego na miejscu zdarzenia prokuratora, ciało mężczyzny zostało skierowane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, celem wykonania sądowo-lekarskiej sekcji zwłok.

- Jak wynika ze wstępnych informacji do pożaru doszło podczas strzelania, podczas którego zapalił się zgromadzony na ścianach i suficie proch strzelniczy – dodaje Justyna Pilarczyk.

- W dniu dzisiejszym zostało wszczęte śledztwo w sprawie, w kierunku czynu z art. 163§1 pkt 1 i 3 oraz §3 kk. Są to przepisy prawne, które przewidują odpowiedzialność karną za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru oraz eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych, którego następstwem jest śmierć człowieka – wyjaśnia rzecznik prokuratury.

Początkowo w akcji gaśniczej brało udział osiem zastępów straży pożarnej, później ta liczba wzrosła do kilkunastu zastępów. W końcowym etapie było ich 9 . Ponadto interweniowało wiele kartek pogotowia i policyjnych patroli.

- Akcja była wyjątkowo ciężka, bowiem było to pomieszczenie piwniczne, w którym było bardzo duże zadymienie. Dodatkowo istniało bardzo duże zagrożenie w postaci bardzo dużej ilości amunicji ostrej, również broń się tam znajdowała - mówi Arkadiusz Cytawa, zastępca komendanta KM PSP we Wrocławiu.

W czasie wybuchu pożaru z budynku Dworca ewakuowanych zostało, lub sami opuścili obiekt, kilkanaście osób, które przebywały m.in. w hostelu, teatrze czy w "Kolejkowie". - Szłam do Teatru Polskiego Scena na Świebodzkim na próbę otwartą spektaklu "Smutki tropików". Wycofali mnie strażacy, nikogo nie wpuszczają – powiedziała nam Marzena Dudek.

W tym czasie część placu Orląt Lwowskich oraz ulicy Robotniczej zostały zamknięte dla ruchu. - Na miejscu byli funkcjonariusze drogówki, którzy starali się rozładować potężne zatory – mówił nam w czasie akcji st. sierż. Krzysztof Marcjan z wrocławskiej policji. W tym czasie autobusy linii 106, 148, 149 skierowano objazdem przez pl. Jana Pawła II i Legnicką.

Koszmar na strzelnicy na Dworcu Świebodzkim. Nie mieli jak u...

Wideo

Materiał oryginalny: Tragiczny pożar na Dworcu Świebodzkim. Jedna osoba nie żyje, dziewięć jest rannych [FILMY, ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 252

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedy w końcu pociągniecie do odpowiedzialności karnej tego obłąkańca z Wrocławia co wypisuje bzdety o Lwówku pod każdym artykułem o kolei. Ten człowiek być może jest psychicznie chory i może trzeba mu pomóc.

M
Marcin Medyk

Dlatego we Wrocławiu powinny zostać zlikwidowane wszystkie pociągi, bo ludzie nie umieją zachować się na przejazdach kolejowych.

w
wieprz ze Świniar

Pewnie tylko ten świr z Kolei Dolnośląskich chce tej linii do Sobótki... Ja jej nie chce. Przejazd takiego pociągu, to jeszcze większe korki na Świniarach... Niech sobie hulajnogą jeździ....

M
Marcin Medyk

Dlatego we Wrocławiu powinny zostać zlikwidowane wszystkie pociągi, bo ludzie nie umieją zachować się na przejazdach kolejowych.

w
warszawiak

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie tutaj są zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

w
warszawiak

Wsiocław nie potrzebuje pociągów. Ludzie są tu zbyt biedni, a Dolny Śląsk nie będzie ciągle finansował im promocji do wszystkich okolicznych wioch. A tabor przerzucić na linie turystyczne do Lwówka, Karpacza, Kowar czy Świeradowa, gdzie jest mnóstwo bogatych turystów, zaś mieszkańcom też powodzi się dużo lepiej.

M
Marcin Miłosz

Tylko kury i kaczki będą miały świetny dojazd na targ to Wrocławia na Wsiebodzkim. A co z sudeckimi kurortami Karpaczem, Świeradowem, Lwówkiem, gdzie mieszkańcy potrzebują pociągów???

A
Anka Trzebniczanka

My tez nie chcemy pociągów. Lepiej wyremontować tory do prestiżowych kurortów sudeckich: Karpacza, Świeradowa, Kowar i Lwówka.

M
Marcin Medyk

Dlatego we Wrocławiu powinny zostać zlikwidowane wszystkie pociągi, bo ludzie nie umieją zachować się na przejazdach kolejowych.

G
Gość

Zdjęcie tego trolla z Kolei Dolnosląskich z forum powinno wisieć na głównej stronie gazety, idiota od wczoraj ciągle spamuje.

G
Gość
15 listopada, 08:51, worek:

Czy jest na sali lekarz? To jakieś opary absurdu. Artykuł o ludzkim dramacie a w komentarzach jakiś kompletny ściek na temat pociągów, przecież tego nie da się czytać, to wylewy jakichś chorych psychicznie ludzi, masakra...

15 listopada, 10:43, Gość:

Witaj na forum Gazety Wrocławskiej. Dopóki wydawcy/redakcje nie będą odpowiadać finansowo (to w tym przypadku najlepszy bat) za łamiące prawo komentarze, śmieciowe serwisy pokroju Gazety Wrocławskiej, będą miały w d.... co i kto wypisuje, szkaluje, pomawia, obraża, nawołuje do nienawiści, dyskryminuje, bluzga.

Tak umiera (w każdym razie ogranicza się) tzw. wolność słowa - i to wyłącznie na własne życzenie takich gadzich śmieciówek jak m.in. Gazeta Wrocławska

15 listopada, 11:14, s:

Jeśli odpowiedzialność wydawców/redakcji za publikacje komentarzy czytelników wejdzie w życie, a jest to prawdopodobne, nastąpi m.in. powrót cenzury prewencyjnej, wiele forów, grup, miejsc wymiany poglądów zostanie po prostu zamknięte - media utrzymują fora nie dlatego, żeby czytelnikom zrobić dobrze i zadbać o przestrzeń do wyrażania opinii, ale przede wszystkim ze względów finansowych. Forum to dodatkowy wabik (oprócz podstawowego contentu), ludzie wchodzą, żeby zamieścić komentarz/poczytać opinie innych użytkowników, a licznik klików/reklam/profilowania - bije.

Ale, jeśli nastąpi zmiana przepisów, wprowadzona zostanie odpowiedzialność za wyświetlane komentarze - przestanie się to zwyczajnie opłacać. Zyski z dodatkowego ruchu na stronie dzięki posiadaniu własnego forum, będą mniejsze niż hipotetyczne kary, grożące za łamanie prawa.

Wiele forów zostanie zlikwidowanych/b.mocno okrojonych z funkcjonalności (np. wspomniana moderacja prewencyjna, kasowanie "jak leci" wszystkiego), co teoretycznie mogłoby naruszać czyjeś prawa, a tym samym narazić firmę na straty.

Likwidacja forum na takim śmieciowym, "gadzim" serwisie, jakim jest od lat Gazeta Wrocławska - mnie osobiście by nie zmartwiła - ale wiele innych forów, z których korzystam, i które sobie cenię, mogłoby podzielić ten los - a to wywołuje mój sprzeciw.

Jeśli faktycznie dojdzie do zmian w prawie i de facto dość drastycznego ograniczenia wolności wypowiedzi - nie zapomnijcie podziękować takim urwim synom jak pan Arkadiusz Franas, red. naczelny Gazety Wrocławskiej, pod którego rządami marka Gazeta Wrocławska stoczyła się z popularnej lokalnej gazety/serwisu internetowego, w stronę wulgarnej, brutalnej i prostackiej bulwarówki, pozbawionej elementarnych zasad etycznych i odpowiedzialności za słowo - swoje, jak i czytelników masowo hejtujących i spamujących na ich własnym forum, czyli wizytówce każdej szanującej się redakcji.

Nie zapomnijcie podziękować również sobie samym. Gdyby czytelnicy Gazety Wrocławskiej masowo i głośno protestowali przeciw falom hejtu z którego w dużej mierze składa się obecnie forum, żądając podjęcia konkretnych i skutecznych działań w tym zakresie od red. naczelnego Arkadiusza Franasa, jestem głęboko przekonany, że plugawy i rasistoski rynsztok, który jest obecnie synonimem *forum gazetawroclawska.pl* zostałby w dużej mierze ogarnięty.

...ale, jaka gazeta - tacy czytelnicy. nie wymagajmy za wiele od oglądaczy "robola"

walka z "mową nienawiści" i "falami hejtu" to właśnie walka z wolnością słowa

X
Xyx
15 listopada, 7:22, patologia:

strzelnica w takim miejscu to po prostu najgłupsza akcja w historii, niech w ogóle robią strzelnice obok placów zabaw na osiedlach, albo lepiej pod galeriamii handlowymi.. [wulgaryzm] DEBILE

15 listopada, 08:55, Gość:

Poczytałem komentarze "znafców" wojny i wojskowości w artykule o mobilizacji rezerwistów w 10 pdow. Teraz ci sami są "znafcami" prawa dotyczącego odbioru strzelnic. Jeżeli obiekt został odebrany przez Policję to musiał spełniać wymogi ustawowe. I nikt nie jest debilem czy patologią. Najprawdopodobniej problem był z instalacją ppoż, ale tego nie wiemy. Oczywiście "znafcy" wiedzą już jak było i wyroki zostały wydane...

Byłem nie raz. Mogę powiedzieć o sobie stały klient. Obsługa profesjonalnie, merytorycznie i praktycznie wyszkolona w zakresie obsługi broni palnej. Wszyscy posiadali wymagane zezwolenia i szkolenia na broń. Sam mam pozwolenie jako cywil. Byłem na wielu strzelnicach w kraju i za granica. Strzelałem z wielu kalibrów. Małych i dużych. Jak na nasze warunki, i aglomeracje miejska, miejsce profesjonalnie przygotowane, bezpieczne, wykonane wg rozporządzeń. Przychodziłem tam z synem i córką nigdy nie miałem obaw ze coś może się wydarzyć. Wypadki się zdarzają tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Samoloty tez spadają, kina, hale płoną. Przykre to, ale niestety prawdziwe. Współczucia przede wszystkim dla ofiar jak i właścicieli strzelnicy.

R
RODO
15 listopada, 08:51, worek:

Czy jest na sali lekarz? To jakieś opary absurdu. Artykuł o ludzkim dramacie a w komentarzach jakiś kompletny ściek na temat pociągów, przecież tego nie da się czytać, to wylewy jakichś chorych psychicznie ludzi, masakra...

15 listopada, 10:43, Gość:

Witaj na forum Gazety Wrocławskiej. Dopóki wydawcy/redakcje nie będą odpowiadać finansowo (to w tym przypadku najlepszy bat) za łamiące prawo komentarze, śmieciowe serwisy pokroju Gazety Wrocławskiej, będą miały w d.... co i kto wypisuje, szkaluje, pomawia, obraża, nawołuje do nienawiści, dyskryminuje, bluzga.

Tak umiera (w każdym razie ogranicza się) tzw. wolność słowa - i to wyłącznie na własne życzenie takich gadzich śmieciówek jak m.in. Gazeta Wrocławska

15 listopada, 11:14, s:

Jeśli odpowiedzialność wydawców/redakcji za publikacje komentarzy czytelników wejdzie w życie, a jest to prawdopodobne, nastąpi m.in. powrót cenzury prewencyjnej, wiele forów, grup, miejsc wymiany poglądów zostanie po prostu zamknięte - media utrzymują fora nie dlatego, żeby czytelnikom zrobić dobrze i zadbać o przestrzeń do wyrażania opinii, ale przede wszystkim ze względów finansowych. Forum to dodatkowy wabik (oprócz podstawowego contentu), ludzie wchodzą, żeby zamieścić komentarz/poczytać opinie innych użytkowników, a licznik klików/reklam/profilowania - bije.

Ale, jeśli nastąpi zmiana przepisów, wprowadzona zostanie odpowiedzialność za wyświetlane komentarze - przestanie się to zwyczajnie opłacać. Zyski z dodatkowego ruchu na stronie dzięki posiadaniu własnego forum, będą mniejsze niż hipotetyczne kary, grożące za łamanie prawa.

Wiele forów zostanie zlikwidowanych/b.mocno okrojonych z funkcjonalności (np. wspomniana moderacja prewencyjna, kasowanie "jak leci" wszystkiego), co teoretycznie mogłoby naruszać czyjeś prawa, a tym samym narazić firmę na straty.

Likwidacja forum na takim śmieciowym, "gadzim" serwisie, jakim jest od lat Gazeta Wrocławska - mnie osobiście by nie zmartwiła - ale wiele innych forów, z których korzystam, i które sobie cenię, mogłoby podzielić ten los - a to wywołuje mój sprzeciw.

Jeśli faktycznie dojdzie do zmian w prawie i de facto dość drastycznego ograniczenia wolności wypowiedzi - nie zapomnijcie podziękować takim urwim synom jak pan Arkadiusz Franas, red. naczelny Gazety Wrocławskiej, pod którego rządami marka Gazeta Wrocławska stoczyła się z popularnej lokalnej gazety/serwisu internetowego, w stronę wulgarnej, brutalnej i prostackiej bulwarówki, pozbawionej elementarnych zasad etycznych i odpowiedzialności za słowo - swoje, jak i czytelników masowo hejtujących i spamujących na ich własnym forum, czyli wizytówce każdej szanującej się redakcji.

Nie zapomnijcie podziękować również sobie samym. Gdyby czytelnicy Gazety Wrocławskiej masowo i głośno protestowali przeciw falom hejtu z którego w dużej mierze składa się obecnie forum, żądając podjęcia konkretnych i skutecznych działań w tym zakresie od red. naczelnego Arkadiusza Franasa, jestem głęboko przekonany, że plugawy i rasistoski rynsztok, który jest obecnie synonimem *forum gazetawroclawska.pl* zostałby w dużej mierze ogarnięty.

...ale, jaka gazeta - tacy czytelnicy. nie wymagajmy za wiele od oglądaczy "robola"

15 listopada, 11:32, Xyx:

Wystarczyłaby obowiązkowa rejestracja kont, forowiczów. Imię nazwisko adres zamieszkania lub pesel. Potwierdzone dokumentem lub kurier dostarczający login lub hasło na adres użytkownika. Każdy zanim napisałby coś głupiego zastanowiłby się 3 razy.

nie pozwalam:)

G
Gość

Pytanie do pieniaczy: jak to jest, że jeżeli policjanci w beznadziejnej sprawie nie złapią złodzieja, to ujadanie, jacy to nieudacznicy, nieroby i w ogóle najgorsi. Jak Ratownicy medyczni czy lekarze nie uratują w beznadziejnej sytuacji czyjegoś życia, to ujadanie, jacy nieudacznicy, nieroby itd. Jak strażacy w aparatach powietrznych przez ponad godzinę nie potrafią wydobyć duszącą się ofiarę z zadymionego pomieszczenia, to oklaski, że "bohaterowie robili co mogli!"?

W
WSK
15 listopada, 10:04, Milton Keynes Dons:

Czy pożar stanie się symbolicznym zakończeniem cyklu rozmów o Dworcu Świebodzkim? Panie Franas, kończ waść, wstydu oszczędź i daj Grzesiowi spokój z tym nic nie wnoszącym na łamy cyklem.

Taaa śmiech na sali z tymi odgrzewanymi co tydzień kotletami. Słyszałem, że niektóre rozmowy były wymyślane w ostatniej chwili.

Dodaj ogłoszenie