Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne czepkowanie w kościerskim Ekonomiku! Uczniowie technikum żywienia złożyli ślubowanie

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
od 16 lat
Uczniowie technikum żywienia w kościerskim Ekonomiku złożyli ślubowanie i otrzymali kucharskie czepki. W uroczystości wzięli udział nie tylko nauczyciele, ale także rodzice i przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kościerzynie. Na zakończenie był wyjątkowy tort.

W Kościerzynie uczniowie klas gastronomicznych nałożyli czepki

Czepkowanie klas gastronomicznych w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Kościerzynie to już tradycja. Pierwszoklasiści w sposób symboliczny rozpoczynają swoją drogę ku przyszłości, która będzie się wiązała z branżą gastronomiczną. Kucharskie czepki na głowy zakładali uczniom klas I TŻ 1 i I TŻ 2 przedstawiciele Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, a także dyrekcja szkoły.

W wydarzeniu wzięli udział rodzice, wicestarosta Piotr Laska i nauczyciele. Młodzi przyszli kucharze ślubowali, że będą odkrywać tajemnice wiedzy ze wszystkich przedmiotów, które wprowadzają ich w wybraną dziedzinę gastronomii. Poza tym sporo uwagi w treści ślubowania poświęcono także jakości serwowanych produktów.

- Nasi uczniowie przygotowując się do tego zawodu stają na pierwszym stopniu drabiny awansu zawodowego - mówiła podczas czepkowania Jarosława Łoncka, dyrektor PZS nr 1 w Kościerzynie. - Nie byłoby to możliwe, gdyby w tym procesie kształcenia młodych ludzi, oprócz nauczycieli szkoły nie uczestniczyli również rodzice, którzy wspierają młodzież. Kucharz to nie tylko zawód, ale także artysta, bo trzeba przyznać, że często to, co robi, to prawdziwy artyzm. Myślę, że nasi uczniowie mając takie zaplecze gastronomiczne i takich nauczycieli pokochają ten zawód i będą tworzyli wspaniałe dzieła gastronomiczne.

W przemowach podkreślano, że branża gastronomiczna to zawód przyszłości, chociażby ze względu na to, że jeść trzeba będzie zawsze.

Kościerski Ekonomik słynie z wysokiego poziomu kształcenia uczniów klas gastronomicznych. Mogą tu liczyć na najlepszą kadrę, szkolenia i różnego rodzaju konkursy, które pozwalają młodzieży odkrywać nowe kierunki kulinarne. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości młodzież będzie mogła korzystać także z nowoczesnej pracowni.

Jak podkreślał wicestarosta Piotr Laska, trwają starania o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na rozwój edukacji zawodowej. W projekcie biorą udział dwie szkoły. Całość opiewa na kwotę 16 mln zł. W ramach pozyskanych pieniędzy w kościerskiej Budowlance czyli PZS nr 2 wymieniony zostanie dach szkoły i powstaną pracownie. Natomiast 9 mln zł zostanie przeznaczonych na remont starych pracowni w tym także pionu gastronomicznego w Ekonomiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki