Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trąba powietrzna na Pomorzu 13.06.2019. Zerwane dachy w pow. kwidzyńskim i sztumskim. Dramat m.in. w Mikołajkach Pom., Dzierzgoniu [zdjęcia]

Radosław Konczyński
W czwartek  13.06.2019 wczesnym popołudniem przez powiat kwidzyński przeszła nawałnica
W czwartek 13.06.2019 wczesnym popołudniem przez powiat kwidzyński przeszła nawałnica
Nawałnica przeszła przez Pomorze 13.06.2019 przed południem i wczesnym popołudniem. Drzewa poprzewracane na drogi, uszkodzone dachy, zalane posesje - to skutki czwartkowej burzy z gradem w powiatach sztumskim i kwidzyńskim. - W Mikołajkach Pomorskich przeszła trąba powietrzna - informują strażacy. Na miejsce zostało wezwane wsparcie z ościennych powiatów. Jedzie też komendant wojewódzki PSP, nadbryg. Tomasz Komoszyński. Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku wysłała plutony "Wichura".

Nawałnice na Pomorzu 13.06.2019

Aktualizacja godz. 23

Porządkowanie wielu miejsc, gdzie zostały połamane drzewa, potrwa zapewne długie miesiące. W powiecie sztumskim strażacy zanotowali ponad 70 zgłoszeń o szkodach spowodowanych przez żywioł. W wielu miejscowościach przerwany został dopływ energii elektrycznej. Według stanu na godzinę 21. ponad 900 gospodarstw domowych było pozbawionych prądu.

Do działania natychmiast przystąpili strażacy. Odblokowywali przede wszystkim drogi, zawalone połamanymi pniami i konarami drzew. Zabezpieczali uszkodzone budynki - w gminie Mikołajki Pomorskie 6 domów mieszkalnych ma uszkodzone dachy, do tego znacznie więcej budynków gospodarczych. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

Spustoszone Mikołajki Pomorskie i okolicy po nawałnicy, która przeszła przez powiat sztumski w czwartek 13.06.2019

Nawałnica w powiecie sztumskim. Zerwane dachy i powalone drz...

Do Mikołajek Pomorskich i Dzierzgonia, które ucierpiały najbardziej, przybył wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który ocenił, że konieczne jest przeprowadzenie przeglądu drzew wzdłuż dróg, ponieważ wiele z połamanych pni okazywało się wyraźnie spróchniałych.

Godz. 14
Potężna nawałnica przetoczyła się w czwartek 13 czerwca 2019 r. około południa nad powiatami kwidzyńskim i sztumskim. Prócz hektolitrów deszczu, z nieba leciał także grad.

Burza i wichura w powiecie sztumskim 13.06.2019

Burza z bardzo silnym wiatrem przeszła nad powiatem sztumskim po godz. 13. Chwilę później posypały się zgłoszenia z prośbą o strażacką pomoc. Okazuje się, że w całym powiecie sztumskim strażacy mają pełne ręce pracy. A zdarzeń jest tyle, że tych rąk po prostu brakuje.

- Na tę chwilę mamy około 60 zdarzeń w całym powiecie, w różnych miejscach - mówił nam tuż po godz. 14 mł. ogn. Piotr Spiżewski, rzecznik prasowy KP PSP w Sztumie. - Wezwane zostało wsparcie z powiatów kwidzyńskiego i malborskiego. Na miejsce jedzie też pan komendant wojewódzki PSP.

To wsparcie to uruchomione w ramach wojewódzkiego odwodu operacyjnego przez Komendę Wojewódzką PSP w Gdańsku plutony "Wichura".

- Z naszego powiatu w skład plutonu weszły trzy zastępy OSP: z Lasowic Wielkich, Lisewa Malborskiego i Miłoradza. Najpierw przyjechały do naszej komendy, a stąd wyruszyły razem do Dzierzgonia. W sumie wysłaliśmy cztery zastępy, bo pojechał też od nas dowódca samochodem operacyjnym - wyjaśnia bryg. Janusz Leszczewski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Malborku.

Interwencje dotyczą głównie drzew powalonych na drogi. Dlatego strażacy apelują, by kto może, na razie zrezygnował z jazdy samochodem. Zwłaszcza w okolicach Dzierzgonia zdarzeń miało być dużo. Drogi są nieprzejezdne.

Przewracające się drzewa, a i sam silny wiatr mógł uszkodzić linie energetyczne, dlatego też strażacy zmierzający do miejsc, przez które przeszła wichura, wiozą z sobą agregaty prądotwórcze. Na wypadek, gdyby np. trzeba było ich użyć w gospodarstwach rolnych czy placówkach medycznych.

Z pierwszych informacji wynika też, że zostało uszkodzonych kilka dachów. Nie ma natomiast wiadomości o tym, by ktokolwiek miał ucierpieć.

- Przed chwilką dostaliśmy informację o dramacie rozgrywającym się w miejscowości Mikołajki Pomorskie - napisali strażacy na facebooku tuż po godz. 14.30 - Około 20 minut temu przeszła tam trąba powietrzna.

Sztab kryzysowy w Dzierzgoniu

- Znajdujemy się w tej chwili w lokalnym sztabie kryzysowym w Dzierzgoniu. Szacujemy i sprawdzamy wiarygodność informacji, które do nas docierają. Mogę powiedzieć, że przeszła wichura, jest wiele zgłoszeń, najwięcej w gminach Dzierzgoń i Mikołajki Pomorskie, w pozostałych gminach powiatu sztumskiego – mniej. Są poprzewracane drzewa, kilka uszkodzonych budynków - mówi st. bryg. Marian Hinca, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

Burza z gradem w powiecie kwidzyńskim 13.06.2019

Potężna nawałnica przetoczyła się w czwartek około południa nad Kwidzynem. Prócz hektolitrów deszczu, z nieba leciał także grad. W związku z ulewą, sporo pracy mają strażacy.

- Zalane budynku, zerwane dachy i linie energetyczne. Cały czas odbieramy zgłoszenia - mówi nam mł. kpt. Krzysztof Skoczek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.

Opublikowany przezFacebook

Uszkodzony nasyp pod wiaduktem przy ul. Owczej

- Niszczycielski żywioł, którego byliśmy dziś świadkami dokonał zniszczeń na terenie naszego miasta. Zostały zalane m.in. miejskie ulice, chodniki oraz piwnice domów. Niespotykane jak dotąd w naszym mieście opady uszkodziły nasyp pod wiaduktem kolejowym przy ul. Owczej - informuje Urząd Miejski w Kwidzynie. - Na miejscu pracują służby, które oceniają zniszczenia. W trosce o bezpieczeństwo została podjęta decyzja o zablokowaniu wiaduktu przy ul. Owczej dla ruchu kołowego. Ruch pieszy i rowerowy odbywa się bez przeszkód -

Burze w Trójmieście i na Kaszubach 13.06.2019

W czwartek już w godzinach porannych nad Trójmiasto dotarł front burzowy. Po godz. 7 gęste chmury spowiły niebo, a silne opady odnotowano też na Kaszubach.

Synoptycy ostrzegają, że mogą wystąpić lokalnie obfite opady deszczu, silne wyładowania, a wiatr może w porywach osiągnąć prędkość nawet 100 km/h.

Burze ze zmienną intensywnością mają się utrzymać do godzin wieczornych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki