Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest katolicki Woodstock. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie!

Piotr Piotrowski
Wideo
od 16 lat
Kardynał nominat Americo Aguiar, biskup pomocniczy w stolicy Portugalii i przewodniczący Fundacji ŚDM Lizbona 2023 mówi, że najważniejsze jest to, aby młodzi wrócili do domu jako lepsi ludzie. Z Polski do stolicy Portugalii wyruszy ponad 25 tysięcy.

Katolickie Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie będą inwestycją w przyszłość Kościoła. To jeden z symboli pontyfikatu św. Jana Pawła Wielkiego i jego dziedzictwo pozostawione kolejnym pokoleniom młodych katolików. Papież Polak oficjalnie ogłosił inaugurację wydarzenia 20 grudnia 1985 roku – ŚDM miał odbywać się zawsze w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach na świecie – od 2021 r. decyzją papieża Franciszka diecezjalne obchody mają miejsce w uroczystość Chrystusa Króla.

Zgodnie z wolą Jana Pawła II co 2–3 lata spotkanie ma mieć charakter scentralizowany – młodzi z całego globu spotykają się z Ojcem Świętym. Lizbona, tegoroczny gospodarz, jest 15. miastem goszczącym młodych pielgrzymów. Wcześniej ŚDM odbywały się m.in. w Buenos Aires, Denver, Sydney, Kolonii czy Panamie. Najliczniejsze spotkanie odbyło się w 1995 roku w filipińskiej Manili – uczestniczyło w nim około 5 milionów osób. W Polsce Światowe Dni Młodzieży zorganizowano dwukrotnie – w 1991 roku w Częstochowie i w 2016 roku w Krakowie. Podczas ostatniego spotkania z młodzieżą w Panamie w styczniu 2019 roku Franciszek ogłosił, że kolejne takie wydarzenie odbędzie się w stolicy Portugalii w 2022 roku.

Pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie spotkania młodych na sierpień 2023 r.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Nadzieja z Portugalii

Biskup Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży i wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM widzi w postpandemicznej, lizbońskiej edycji wydarzenia, nadzieję. W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” zaznacza: „Odczytuję to spotkanie jako nowe otwarcie dla duszpasterstwa młodzieży, duży znak nadziei. Cieszy spora frekwencja Polaków – młode pokolenie pragnie nie tylko wrócić do Kościoła, ale i okazać mu ponownie kredyt zaufania. W ostatnich latach wokół Kościoła było dużo czarnego PR, niestety, nie bez winy osób duchownych i świeckich mocno zaangażowanych w jego życie.

Jednak przy tym ogólnym poglądzie, że młodzi dali czerwoną kartkę Kościołowi (wypisują się z lekcji religii, nie praktykują), tak duża liczba tych, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu ŚDM, jest znakiem nadziei”.

Podobne głosy da się słyszeć również od gospodarzy. „ŚDM to nie katolicki Woodstock”, powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA kardynał – nominat Americo Aguiar. Według 49-letniego hierarchy, to wielkie spotkanie będzie miało dla Portugalii nieoceniony efekt promocyjny na arenie międzynarodowej. Co więcej, pielgrzymi wydadzą również pieniądze w mieście podczas swojego pobytu, powiedział hierarcha, odnosząc się do napiętej sytuacji ekonomicznej Portugalii i wysokiego bezrobocia. Jest to jeden z powodów, dla których w okresie przygotowawczym pojawiało się wiele krytycznych uwag na temat wysokich wydatków związanych z tym wydarzeniem religijnym.

W rozmowie z KNA bp Aguiar podkreślił, że należy wyjaśnić ludziom, że ŚDM nie tylko generują wydatki. Z 35 milionów euro dotacji od miasta Lizbona, tylko 10 milionów poszło bezpośrednio na spotkanie. Reszta to trwałe inwestycje w infrastrukturę miejską, takie jak kosztowne podium ołtarzowe na Mszę św. kończącą spotkanie, która w przyszłości może zostać wykorzystana na wydarzenia kulturalne.

Odnosząc się do stanu przygotowań, biskup powiedział, że dzięki pomocy setek młodych ludzi i portugalskich diecezji, zakwaterowanie, zaopatrzenie i transport dla pielgrzymów są dobrze zorganizowane. Przygotowano również program kulturalny i festiwal młodzieżowy. Zaznaczył, że „wydarzenie na taką skalę odbywa się po raz pierwszy w Portugalii”. Oczekuje się, że weźmie w nim udział ponad milion młodych ludzi z niemal każdego kraju na świecie. - To prawie dziesięć procent ludności naszego kraju - powiedział bp Aguiar. Dodał, że „to piękne wyzwanie, ale także wielka odpowiedzialność”.

Wśród głównych tematów wymienił problemy środowiska, pandemię koronawirusa, wojnę na Ukrainie i inne konflikty. - Będzie chodziło o budowanie mostów między różnymi religiami i społeczeństwami; ale także o bardziej ludzki model gospodarki, który koncentruje się na sprawiedliwości społecznej, a nie tylko na wzroście, do czego wzywa papież Franciszek – dopowiedział.

Według bp. Aguiara, po raz pierwszy nie będzie już żadnych drukowanych broszur ani pism informacyjnych. Wyłącznie jako aplikacja cyfrowa zostanie też opublikowana książeczka pielgrzymkowa z modlitwami i pieśniami. - Zwłaszcza my, starsze pokolenia w Kościele, musimy zmienić i unowocześnić nasz język i nasze sposoby komunikacji, aby dotrzeć do młodych ludzi; nawet w sposobie, w jaki się modlimy – powiedział biskup, zwracając uwagę, że „istnieje wyraźny problem w komunikacji między Kościołem a młodzieżą, który musimy naprawić”. Właśnie ŚDM są dobrą okazją do poprawy pracy Kościoła z młodzieżą w Portugalii i nadania młodym ludziom większej roli w diecezjach.

Światowe Dni Młodzieży 2023. Polskie drogi

Doświadczenia kolejnych globalnych spotkań młodych z papieżem pokazały, że Polacy ruszają nawet w najodleglejsze miejsca na świecie. Są to grupy z kraju, ale też liczne grupy polonijne. Tak było m.in. w czasie ŚDM w Krakowie (2016) i w Panamie (2019).

– Było to dla mnie pewnym zaskoczeniem, że w Panamie, miejscu tak odległym z perspektywy Polski, spotkaliśmy wielu młodych Polaków z Ameryki Południowej i Północnej. Była okazja do poznania się, rozmów, wspólnego spędzenia czasu. To doświadczenie uświadomiło mi też, że wśród naszych rodaków, rówieśników żyjących za granicą, istnieje bardzo silna potrzeba kontaktu z nami – mówi Mateusz z Gdańska, który w Panamie był w służbie harcerskiego pogotowia ratunkowego.

Tę potrzebę odczytano w Polsce w czasie przygotowań do kolejnego spotkania w Lizbonie. Dzięki projektowi „Polonia i Polacy w drodze na ŚDM” finansowanego ze środków KPRM 600 młodych Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami zyskuje okazję, by razem spędzić czas na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.

– Według założeń projektu „Polonia i Polacy razem na ŚDM” młodzi Polacy przylecą do trzech miast Europy, aby w podróż do Lizbony wyruszyć wspólnie autokarami. Już podczas drogi młodzież będzie miała okazję doświadczyć polonijno- polskiej wspólnoty – mówi ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

Wspólne miasta wybrane przez polskich organizatorów to Paryż, Barcelona i Madryt. Ze stolicy Hiszpanii w drogę do Lizbony ruszyli młodzi z diecezji łomżyńskiej i tarnowskiej oraz Polacy z Wielkiej Brytanii i ze Wschodu – z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Bułgarii, Rumunii i Grecji. To rozpoczyna się też wyprawa młodzieży z Chwaszczyna z archidiecezji gdańskiej oraz z Chicago. Ksiądz Piotr Janas z Chicago jest przekonany, że wyjazd przyniesie dobre owoce. – Mamy tu w naszym Trójcowie, jak mówi się o nas w Chicago, podobne doświadczenia z poprzednich edycji ŚDM. Nasi młodzi byli w Krakowie oraz w Panamie i nie tylko wrócili z bagażem wspaniałych przeżyć, ale też nawiązali relacje z rówieśnikami z Polski. Zdarzyły się nawet małżeństwa wśród osób, które poznały się w czasie wyjazdu. Bardzo się cieszę, że możemy pojechać do Europy z grupą ponad 60 młodych. To są osoby nie tylko z Chicago, ale też z Detroit, Nowego Jorku czy Kalifornii. Myślę, że ks. Tomasz i jego zespół bardzo dobrze odczytali taką potrzebę spotkania wśród Polonii. Mimo że nasza młodzież jeździ do Polski i świetnie mówi po polsku, bo używa go w domu i uczy się języka w naszej szkole przy parafii, zyska bardzo wiele z tej wspólnej relacji z rówieśnikami. Ta integracja i rozumienie, rozbudzenie polskości to chyba najważniejszy owoc, daj Boże, tego projektu – podsumowuje kapłan z polskiej parafii w USA.

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39). Papież Franciszek przybędzie do Portugalii 2 sierpnia i będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie ŚDM.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki