Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To największa kolekcja kart w Polsce! Co kryje w sobie Ulica Brydżowa w Gdyni?

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Wideo
od 12 lat
Na ulicy Gołębiej w Gdyni skrywa się miejsce, które zapiera dech w piersiach pod względem swojej historii, ale również i ekspozycji. Muzeum Kart do Gry, czyli tak zwana Ulica Brydżowa, wystawia kolorowe i oryginalne talie oraz rekwizyty związane z kartami. Wszystko to za sprawą jednego kolekcjonera i jego niezwykłej pasji. A na dodatek ma też jeszcze kilka asów w rękawie.

Zaczęło się od pasji jednego człowieka

Miejsce powstało dzięki pasji pana Andrzeja Rzepkowskiego, prywatnego kolekcjonera. Talie, które można zobaczyć dzisiaj na wystawie w Muzeum Kart do Gry, pan Andrzej zbierał przez około 40 lat.

- Jest prywatnym kolekcjonerem, człowiekiem wielkiej pasji. Przez 40 lat fascynował się kartami do gry i zbierał podróżując po Polsce i Europie, kontaktując się z antykwariuszami, jeżdżąc na pchle targi - mówi Magdalena Jacoń z Fundacji Trefl. - Zebrał fantastyczną, bardzo różnorodną kolekcję zaliczaną do jednej z większych w Europie, a na pewno największą w Polsce. Przez wiele lat marzył o tym, żeby podzielić się tą pasją z innymi ludźmi, żeby pokazać swoją kolekcję, a nie tylko skrywać ją w kartonach na strychu w swoim domu. Już od dwóch lat próbujemy to miejsce rozpropagować i zaprosić tutaj jak najwięcej osób - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Port morski w Gdyni na starych fotografiach. Mija sto lat od rozpoczęcia jego budowy! [archiwalne zdjęcia]

Przy ulicy Gołębiej 9 w Gdyni zobaczymy najróżniejsze karty i owoce kilkudziesięcioletniej pracy Andrzeja Rzepkowskiego. Znajdziemy tutaj talie nawiązujące do historii Polski i świata, popkultury, filmów i wiele więcej.

Ekspozycja zawiera nie tylko same karty, ale również i rekwizyty z nimi związane - plakaty, grafiki czy nawet urządzenia, które służą do tworzenia kart.

- Muzeum Kart do Gry w Gdyni to przede wszystkim tysiące bardzo kolorowych, różnorodnych talii kart do gry, ale także grafiki, pocztówki, afisze teatralne, filmowe, fotosy z filmów, przedmioty życia codziennego, które połączone są wspólnym karcianym motywem – opisuje Magdalena Jacoń.

Co znajdziemy w Muzeum Kart do Gry?

W muzeum znajduje się kilka pomieszczeń, które mają swoje ustalone motywy. Jest tutaj “Warsztat Kartownika”, gdzie dowiemy się, jak powstawały pierwsze karty. Podczas zwiedzania dowiemy się wielu ciekawostek na temat kart.

W “Komnacie Stańczyka” wkraczamy natomiast do sali historii polskich kart. Dowiemy się m.in. o przedwojennych wytwórniach i fabrykach, w których powstawały te przedmioty.

ZOBACZ TAKŻE: Fani klocków Lego spotkali się w Kolbudach. To był prawdziwy zawrót głowy!

Nie zabraknie także wrażeń dla miłośników spirytualizmu i mistycyzmu. W “Gabinecie Madame Lenormand” obejrzymy piękne talie tarota. W “Sali Piotrusia” zajrzymy do dziecięcego świata kart, które przypomni nam bajkowe oblicze gry. W “Pakamerze Kolekcjonera” przyjdzie nam zobaczyć bardziej... nietypowe rekwizyty jak na przykład odznaki, opakowania do cukru czy kapsle.

W “Salonie Klasyki” natomiast zobaczymy najbardziej imponujące okazy, a w tym pierwszą talię, która zainspirowała pana Andrzeja do gromadzenia swojej kolekcji. To “Black Palekh”, wydana w 1967 roku z okazji 150-lecia wytwórni kart w Petersburgu. Jest też kącik dla dorosłych, gdzie w “Przybytku Erosa”... no cóż, znajdziemy talie dla dorosłych.

Ulica Brydżowa otwarta dla wszystkich

W Muzeum Kart do Gry można nie tylko oglądać i zwiedzać, ale również także zagrać.

- Przychodzą do nas brydżyści co drugi tydzień w czwartki. Turniej brydżowy dla wszystkich, którzy lubią spotykać się przy kartach. Mamy tutaj wycieczki z przewodnikami, którzy potrafią nawet przez dwie godziny opowiadać o kolekcji. Oprowadzamy wycieczki szkolne, organizujemy gry uliczne i warsztaty artystyczne – opowiada Magdalena Jacoń z Fundacji Trefl.

Więcej informacji na temat muzeum znajdziecie na stronie Gdyńskiego Centrum Animacji. Instytucją opiekuje się Fundacja Trefl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki