Termomodernizacja teraz z dużą dotacją. Czyste Powietrze w nowej odsłonie: jaka kasa, dla kogo, na co. Sprawdź! [5.05.2021]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Z programu może skorzystać osoba będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł. Mariusz Kapała / Polska Press
Polacy na serio zabrali się za termomodernizację. Zaczęło się od masowej instalacji na dachach paneli fotowoltaicznych, które dostarczają głównie energii elektrycznej do napędzania urządzeń i sprzętów domowych oraz ciepłej wody. Teraz jednak coraz więcej osób przekonuje się, że w pierwszej kolejności trzeba wykorzystać fotowoltaikę do ogrzewania.

Do tego jakie oszczędności daje termomodernizacja Polaków nigdy nie trzeba było przekonywać. Jednak co innego wiedzieć, a co innego móc wdrożyć w życie, do czego zazwyczaj potrzeba pieniędzy.

A solidna termomodernizacja to poważna inwestycja. Nie wystarczy wymienić okna na szczelne i to samo zrobić z zewnętrznymi drzwiami. Ba, nawet dołożenie do tego ocieplenia ścian jeszcze nie rozwiązuje problemu.

Najważniejsze jest zapewnienie taniego ogrzewania. A to, choć wymaga na wstępie dużego wydatku, daje wymierne korzyści w budżecie domowym na wiele lat.

Już teraz coraz więcej Polaków płaci za prąd, ogrzewanie, klimatyzację najwyżej 20 zł miesięcznie – czyli tyle, ile wynosi stała opłata za przyłączenie prywatnej elektrowni do sieci energetycznej.

Teraz: 5.05.2021. Wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej t...

Dopłaty i ulgi

O pieniądze na takie przedsięwzięcia coraz łatwiej. Na fotowoltaikę można było wziąć 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji w ramach programu Mój Prąd. Jeszcze więcej można dostać z programu Czyste Powietrze. Doszła do tego ulga termomodernizacyjna w PIT w ramach której małżonkowie za termomodernizację domu mogą odliczyć nawet ponad 100 tys.
Program Czyste Powietrze nabrał tempa właśnie teraz.

Czyste powietrze - duże pieniądze od zaraz

Ogólnie publiczne pieniądze są przeznaczone na wymianę starego pieca i ocieplenie domu, wnioski można składać online lub w wersji papierowej. W pierwszym przypadku obsługa odbywa się poprzez specjalny Portal Beneficjenta, w drugim wniosek można złożyć w gminie – o ile podpisała ona porozumienie o realizacji programu (stan na koniec kwietnia to ponad 1,2 tys. gmin), w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Teraz nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym aż do końca 2027 roku. Szczegółowe terminy, sposób składania wniosków i ich rozpatrywania określone są w regulaminie naboru lub ogłoszeniu o naborze, które są zamieszczone na stronie internetowej właściwego terytorialnie WFOŚiGW.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Z programu może skorzystać osoba będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł.

Zwrot wydatków lub części kredytu

W sumie można dostać: na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym. Do podwyższonego poziomu dofinansowania uprawnione są osoby o niskich dochodach (aktualnie 1 400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1 960 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Dodatkowego wsparcia takim osobom mogą udzielać gminy, które na ten cel mają możliwość pozyskać pożyczki z programu na preferencyjnych warunkach.

Najwyższe dofinansowanie z programu Czyste Powietrza dostają osoby instalujące panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Dofinansowanie ma charakter dotacji do poniesionych kosztów, a najbliższym czasie będzie mogło też mieć formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację.
Dotacja przyznawana jest przez WFOŚiGW. obejmujący swoim działaniem teren województwa, w którym jest zlokalizowany budynek/lokal mieszkalny objęty wnioskiem. Na rozpatrzenie wniosku WFOŚiGW ma także 30 dni, a wniosków o dopłatę do kredytu – gdy już będą przyjmowane – 14 dni.
Wysokość dotacji zależy od rodzaju i zakresu prac. Poza audytem energetycznym, którego koszty mogą być pokryte w 100 proc., dotacja z reguły nie przekracza 30-50 proc. kosztów przedsięwzięcia przy czym najwyższe dotyczą pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych.

Teraz: 5.05.2021. Wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej t...

Polacy biedniejsi od Czechów. Zobacz ranking

Wideo

Materiał oryginalny: Termomodernizacja teraz z dużą dotacją. Czyste Powietrze w nowej odsłonie: jaka kasa, dla kogo, na co. Sprawdź! [5.05.2021] - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marian

Ciekawe czy ktoś słyszał o systemach PCM magazynujących ciepło wyprodukowane przez fotowoltaikę. Praktycznie zero obsługowe montowane na ścianach, sufitach w posadzkach... oczywiście program tego nie obsługuje i nie można w przypadku magazynowania i oszczędzania energii skorzystać. Najprostsze rozwiązania to dodatki PCM do zapraw budowlanych jak tynki czy kleje pod płytki.

P
Piotr-zrodla

Już teraz coraz więcej Polaków płaci za prąd, ogrzewanie, klimatyzację najwyżej 20 zł miesięcznie – czyli tyle, ile wynosi stała opłata za przyłączenie prywatnej elektrowni do sieci energetycznej-skad te dane?

Dodaj ogłoszenie