Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termin składania ofert na budowę Elektrowni Północ został wydłużony

Anna Szałkowska
Mat.prasowe
Z końcem lutego miał być zakończony proces składania ofert na generalne wykonawstwo Elektrowni Północ w Rajkowach, w gminie Pelplin. Tak się jednak nie stanie, ponieważ na prośbę oferentów inwestor wydłuża go do 30 marca.

Kontraktem na generalne wykonawstwo elektrowni w Rajkowach zainteresowanych jest dziewięć firm i konsorcjów. Decyzja o wydłużeniu terminu składania ofert do końca marca została podjęta na oficjalną prośbę czterech z nich. Spółka nie podaje, jakie firmy biorą udział w przetargu. Jak tłumaczy, tajemnicę zachowują na prośbę jednego z oferentów.

- Cieszy nas duże zainteresowanie przetargiem i liczymy, że dodatkowy miesiąc na składanie ofert będzie miał korzystny wpływ na ich finalny kształt - tłumaczy Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ. Uwzględniliśmy taką możliwość w naszej procedurze i wydłużenie terminu nie będzie miało wpływu na harmonogram inwestycji.

Przypomnijmy, w lutym tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Elektrowni Północ na decyzję ministra środowiska o uchyleniu z kolei decyzji marszałka pomorskiego w sprawie udzielenia jej pozwolenia zintegrowanego.
Przed inwestorem stoi zatem kolejne ważne zadanie, czyli ponowne uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, bez którego elektrownia nie może być uruchomiona.

Poprzednie, te uchylone, zdaniem przeciwników elektrowni miało poważne uchybienia. Zarzucali oni, że w dokumentach inwestora zabrakło określenia wpływu emisji zanieczyszczenia na środowisko naturalne. Poza tym były w nich - ich zdaniem - podane nieprawidłowe dane dotyczące emisji, m.in. SO2, NO2 oraz pyłów. Wśród pozostałych zarzutów znalazło się nieokreślenie metodologii obliczeń i badań, na podstawie których wnioskowano o wydanie pozwolenia oraz zwyczajne omyłki w liczbach.

Więcej o elektrowni

Elektrownia Północ to jedna z większych inwestycji, planowanych na Pomorzu, a nawet w Polsce. Pozwolenie na jej budowę wydało Starostwo Powiatowe w Tczewie w lipcu 2011 roku.
Jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a zakończyć w 2016 roku.
Węglowa elektrownia systemowa ma mieć moc do 2000 MW.

Jak czytamy na stronie inwestora, decyzję o uruchomieniu budowy elektrowni w tym rejonie podjęto w związku z deficytem energii elektrycznej w województwie pomorskim i rosnącym zapotrzebowaniem na energię w tym rejonie. Obiekt będzie dostarczać prąd do Krajowego Systemu Energetycznego, przez co zwiększy się stabilność całego systemu elektroenergetycznego w Polsce, w tym stabilność zaopatrzenia w energię Polski północnej.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki