Termin egzaminów gimnazjalnych nie podoba się uczniom

Monika JankowskaZaktualizowano 
Egzamin gimnazjalny 2017 odbędzie się po Wielkanocy
Egzamin gimnazjalny 2017 odbędzie się po Wielkanocy Tomasz Bołt
Test gimnazjalny 2017 odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia. Termin wypada kilka dni po Wielkanocy, co nie podoba się gimnazjalistom.

Uczniowie III klas gimnazjum z egzaminem kończącym szkołę zmierzą się w dniach 19-21 kwietnia. Takie daty podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna. W pierwszym dniu egzaminu w części humanistycznej uczniowie rozwiązywać będą zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Część matematyczno-przyrodnicza odbędzie się dzień później. Ostatniego dnia uczniowie będą się zmagać z językiem obcym nowożytnym.

Ten termin niezbyt odpowiada młodym ludziom i ich rodzicom, którzy zauważyli, że egzamin gimnazjalny odbędzie się ledwie kilka dni po Wielkanocy (która wypadnie 16 kwietnia). - To niefortunna sytuacja - ocenia Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania w gdańskiej Solidarności. - Trudno stwierdzić, czym się kierowali ci, którzy układali harmonogram. Chodziło pewnie o to, by między egzaminem gimnazjalnym a maturą była odpowiednio długa przerwa. Jednak z punktu widzenia gimnazjalistów chyba lepiej by było, gdyby do egzaminu przystąpili tydzień później - zaznacza Książek.

- Układ jest taki, jaki jest, ale myślę, że nie będzie najgorzej - komentuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Uczniowie na egzamin przyjdą wypoczęci, zrelaksowani i spokojnie będą mogli ten egzamin napisać. To jeden z argumentów. Drugi jest taki, że gdyby egzamin gimnazjalny odbył się tydzień później, to termin jego sprawdzania nałożyłby się z przeprowadzaniem matur.

Czytaj też:

monika.jankowska@polskapress.pl

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
J.J.

Do dnia rozpoczęcia egzaminu uczniowie powinni zrealizować całą podstawę programową przewidzianą w gimnazjum. Jak tego dokonać na trzy miesiące przed końcem roku szkolnego i co robić po egzaminach? Testy gimnazjalne w wiekszości sprawdza maszyna a wyniki są i tak na koniec roku szkolnego. Dlaczego więc egzamin nie może być przeniesiony na czerwiec? Zróbmy te egzaminy w zimie, żeby nie kolidowały z maturami( sic!) i żeby wszystko zdążyli policzyć przed końcem roku szkolnego. Terminy egzaminów są coraz wcześniej to jakaś porażka.

Dodaj ogłoszenie