Mateusz Pietras
Piąty dzień turnieju wielkoszlemowego Australian Open naznaczony był kolosalnymi niespodziankami jak i długimi i wyczerpującymi meczami. Wymagające spotkanie stoczyli min. 2-krotny finalista imprezy Daniił Miedwiediew i Emil Ruusuvuori. Rywalizacja między Rosjaninem, a Finem zakończyła się o godz. 3.36 w nocy czasu lokalnego. Dziś z turnieju kobiet odpadły m.in. Kazaszka Jelena Rybakina (3. WTA) i Amerykanka Jessica Pegula (5. WTA).

Jeden z najdłuższych meczów w tegorocznej edycji

Ostatnim czwartkowym spotkaniem na Rod Laver Arena był pojedynek fińsko-rosyjski pomiędzy Emilem Ruusuvuorim, a 2-krotmym finalistą tej imprezy Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem. Spotkanie było pełne dramaturgii i zwrotów akcji. Premierowy set padł pięćdziesiątego trzeciego tenisisty rankingu ATP (6:3). Drugi set również rozstrzygnął na swoją korzyść. Potrzebował do tego tie-breaka. Turniejowa ''trójka'' nie wykorzystała trzech piłek setowych. W kolejnej fazie meczu kontrolę przejął faworyt, który wygrał partię numer trzy (6:4). Trzynastym gemem zakończyła się czwarta odsłona starcia. Tym razem tie-break rozstrzygnął na swoją korzyść Miedwiediew.

Decydująca partia trwała zdecydowanie najkrócej, bo 28 minut. Więcej sił zachował mistrz wielkoszlemowy, który wygrał ,,na sucho''. Spotkanie było jednym z najdłuższych w tej imprezie. Rywalizacja Fina z Rosjaninem liczyła cztery godziny i dwadzieścia jeden minut. Osoby uczestniczące w wydarzeniu powitały nowy dzień, bowiem mecz skończył się o godz. 3.36 lokalnego czasu. Zawodnicy rozpoczęli mecz w czwartek, a skończyli w piątek.

Pięć setów dziś rozegrali również inni faworyzowani tenisiści tacy jak: były wicelider rankingu Norweg Casper Ruud, Niemiec Alexander Zverev czy Hubert Hurkacz. Również do kolejnej rundy awansował Hiszpan Carlos Alcaraz, który rozegrał cztery partie.

Porażki Rybakiny i Peguli

Po niewiarygodnym boju o tytuł w Australii nie powalczy już rozstawiona z numerem trzecim Kazaszka Jelena Rybakina. Lepsza od ubiegłorocznej finalistki AO okazała się pięćdziesiąta siódma rakieta świata Anna Blinkowa. Do historii przeszedł super tie-break w trzecim secie, który składał się z czterdziestu dwóch akcji. Żadna decydująca rozgrywka u pań w Wielkich Szlemach nie liczyła, aż tyle. Ostatecznie Blinkowa wygrała 22-20 wykorzystując dziesiątego ''meczbola''. Z kolei Rybakina nie potrafiła skorzystać z sześciu okazji na zamknięcie spotkania.

Niespodzianki również nie brakowało w spotkaniu Jessica Pegula - Clara Burel. Lepsza okazała się 51.tenisitka, która odniosła zwycięstwo w dwóch setach.

Z turniejem pożegnała się także rozstawiona z numerem trzynastym Rosjanka Daria Kasatkina.