Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne plony były niższe nawet o 30 procent

Edyta Okoniewska
Rozmowa z Aleksandrem Machem, dyrektorem Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku

Czy tegoroczne zbiory ziemniaków były udane?
Uprawa ziemniaków jest ściśle uzależniona od warunków pogodowych. Sezon 2014 w woj. pomorskim nie był udany, ponieważ suma opadów w czerwcu i lipcu pokrywała tylko połowę zapotrzebowania na wodę dla rosnących roślin. W wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych plony ziemniaków w woj. pomorskim były niższe niż w roku ubiegłym o 20-30 proc. Najbardziej spadek plonów ziemniaka odczuły gospodarstwa nieposiadające systemów nawodnień, a także te nie stosujące zaprawiania ziemniaka przed szkodnikami glebowymi, ponieważ uzyskany plon był słabej jakości. Kolejnym czynnikiem niskich plonów ziemniaka jest uprawianie go przez kilka lat z własnej produkcji.

Czy produkcja ziemniaków jest opłacalna?

Produkcja ziemniaków w Polsce jest opłacalna pod warunkiem stosowania w gospodarstwie zdrowych i kwalifikowanych sadzeniaków, posiadanie przez gospodarstwo sprawnego systemu nawodnień, aby w sytuacjach awaryjnych można było zasilić rośliny. Kolejnym czynnikiem jest także stosowanie pełnej ochrony plantacji przed zarazą ziemniaka, co także wpływa na wysokość i jakość plonu, a co za tym idzie wysokość plonowania i w konsekwencji opłacalność produkcji.

Jak w tym roku będą kształtować się ceny?

Cena na ziemniaki jadalne w sprzedaży detalicznej w obecnym sezonie powinna się utrzymać w przedziale 50 - 70 zł za 100 kg pod warunkiem, że producenci nie będą próbować sprzedać swoich płodów za wszelką cenę, co niewątpliwie wpłynie na obniżkę cen i zmniejszenie wpływów rolników.

W którym regionie naszego województwa zbiory były najlepsze?

Z szacunków wykonanych w woj. pomorskim przez pracowników PODR w Gdańsku wynika, że średnio najwyższe plony uzyskano w grupie odmian bardzo wczesnych - 34 t z 1 ha w pow. bytowskim. W grupie odmian wczesnych - 48 t z 1 ha w pow. nowodworskim, średniowczesnych - 41 t z 1 ha w pow. bytowskim, późnych - 40 t z 1 ha w powiecie sztumskim.

Rozmawiała Edyta Okoniewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki