Teatr Wybrzeże w Gdańsku zyska nową scenę i taras widokowy [ZDJĘCIA]

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Kazimierz Netka
Umacnia się centrum sztuki w Gdańsku, jakie tworzą w Gdańsku Akademia Sztuk Pięknych i Teatr Wybrzeże oraz ich otoczenie. Zamknięte od wielu miesięcy Przejście Bramne wkrótce zostanie otwarte dla miłośników sztuki scenicznej - dzięki unijnym dotacjom na rewitalizację tego łącznika oraz Starej Apteki. Teatr Wybrzeże w Gdańsku pod koniec 2017 r. zyska nową scenę z salą prób oraz taras widokowy – informuje Małgorzata Pisarewicz - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wszystko dzięki realizacji projektu pt. „Poprawa stanu zabytkowego budynku Starej Apteki z XVII w. wraz z Przejściem Bramnym i murami obronnymi Głównego Miasta w Gdańsku, poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych”, który otrzyma dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 20014-2020. Już podpisano umowę dotyczącą zasad wykorzystania unijnej dotacji.

Projekt dotyczy rewaloryzacji i przebudowy zabytkowych obiektów Teatru Wybrzeże, położonych na Głównym Mieście w Gdańsku: Starej Apteki i Przejścia Bramnego w celu adaptacji ich na funkcje kulturalno - turystyczne (nowa scena z salą prób i tarasem widokowym w Przejściu Bramnym, foyer w Starej Aptece). Wartość projektu to 19,9 mln zł, zaś unijne dofinansowanie wynosi 11,7 mln zł.

Inwestycja pozwoli na zachowanie zabytkowych obiektów i pełne wykorzystanie ich potencjału, a także poprawi estetykę i zwiększy atrakcyjność Głównego Miasta w Gdańsku. Jednocześnie dzięki rozwojowi działalności teatru i wprowadzeniu unikatowej w skali województwa oferty skierowanej do szerokiego grona odbiorców, w tym turystów zagranicznych - przyczyni się do stworzenia spójnej i atrakcyjnej oferty turystycznej i kulturalnej Gdańska oraz wydłużenia sezonu turystycznego. Tym samym projekt podniesie atrakcyjność turystyczną zabytkowego Śródmieścia Gdańska - miejsca o szczególnych walorach kulturowych w skali województwa.

Marszałek Mieczysław Struk wręczył Adamowi Orzechowskiemu, trzeci już angaż powołujący go na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże w Gdańsku na najbliższych pięć sezonów artystycznych – do końca sierpnia 2021 roku. Uroczystość miała miejsce w foyer teatru, przy licznie zgromadzonych pracownikach instytucji.

Adam Orzechowski jest dyrektorem Teatru Wybrzeże od 1 lipca 2006 roku. Obecnie został powołany na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże, na następny okres, bez przeprowadzania konkursu. Zgodę na powyższe wyraził minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pozytywną opinię w sprawie powołania Adama Orzechowskiego bez przeprowadzania konkursu wydał prezydent miasta Sopotu. Ponadto pozytywną opinię przedstawiły działające przy teatrze związki zawodowe (Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność”, Komisja Zakładowa Związku Zawodowego Aktorów Polskich) oraz Związek Artystów Scen Polskich (Zarząd Stowarzyszenia, Oddział w Gdańsku oraz Zarząd Koła przy Teatrze Wybrzeże) – informuje Małgorzata Pisarewicz - rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Najpierw walczyliśmy o przejście przez Wielką Zbrojownię. To, dzięki wspaniałym przedsięwzięciom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, udało się osiągnąć. Dzisiaj rozkwita tam Zbrojownia Sztuki, a podziwiać możemy nie tylko unikatowe wnętrze parteru Wielkiej Zbrojowni, ale również znajdującą się tam VIII Ogólnopolską Wystawę: „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2016” - dzieł tegorocznych absolwentów uczelni z całego kraju: ASP i Uniwersytetu Artystycznego.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iwona

Kolejny punkt widokowy w Gdańsku. Ostatnio byłam na tarasie w Szafarni 10, gdzie rozpościerał się wspaniały widok na Motławę i Gdańsk. Niedługo otworzy się nowy szlak turystyczny dla turystów pt"Szlakiem tarasów" albo "Gdańsk z Wysokości" ;)

Dodaj ogłoszenie