MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te przychodnie, poradnie, gabinety podpisały umowy z NFZ. Sprawdź, gdzie możesz umówić wizytę na Narodowy Fundusz Zdrowia. AKTUALNA LISTA

KK
Te przychodnie, poradnie podpisały umowy z NFZ. Sprawdź, gdzie możesz umówić wizytę! ▶
Te przychodnie, poradnie podpisały umowy z NFZ. Sprawdź, gdzie możesz umówić wizytę! ▶ istockphoto
Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Tak głosi Konstytucja RP. Prawo to przysługuje każdemu, niezależnie od sytuacji materialnej. Dostęp do świadczeń zdrowotnych powinien być równy, a także finansowany ze środków publicznych. Gdzie jednak realizować swoje prawa? Sprawdź listę przychodni oraz poradni w województwie pomorskim, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia

Spis treści

tekst alternatywny

Art. 68 - Prawo do ochrony zdrowia

 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.
 4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
 5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Co powinieneś wiedzieć o swoich prawach?

Prawo do ochrony zdrowia jest jednym z fundamentalnych praw człowieka, które zostało zawarte w Konstytucji RP. Artykuł 68 Konstytucji RP mówi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a służba zdrowia jest zapewniona przez państwo na zasadach ustalonych przez ustawę.

Oznacza to, że każdy obywatel ma prawo do korzystania z usług zdrowotnych, a państwo ma obowiązek zapewnienia odpowiedniego systemu opieki zdrowotnej. Państwo powinno działać na rzecz zapewnienia równego dostępu do opieki zdrowotnej dla wszystkich, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku czy sytuacji materialnej.

Konstytucja RP gwarantuje także ochronę prywatności w zakresie informacji medycznych oraz zapewnia, że każdy ma prawo do decydowania o swoim zdrowiu i życiu, w tym do udziału w procesie podejmowania decyzji dotyczących jego zdrowia.

W praktyce, prawo do ochrony zdrowia jest realizowane poprzez system opieki zdrowotnej, finansowany z publicznych środków oraz poprzez ubezpieczenia zdrowotne, które zabezpieczają obywateli przed kosztami leczenia.

System opieki zdrowotnej. Kto realizację tego prawa powinien nam zapewnić?

System opieki zdrowotnej w Polsce jest złożonym systemem, który obejmuje wiele podmiotów, takich jak szpitale, przychodnie lekarskie, apteki, NFZ, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwową Inspekcję Sanitarną i wiele innych.

System opieki zdrowotnej w Polsce opiera się na podstawowych zasadach, takich jak: równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich, finansowanie opieki zdrowotnej z publicznych środków, możliwość korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej oraz ochrona zdrowia publicznego.

Organizacja systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest regulowana przez ustawy i akty prawne, takie jak ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o samorządzie zawodowym lekarzy i lekarzy dentystów oraz wiele innych.

W ramach systemu opieki zdrowotnej w Polsce funkcjonuje Narodowy Fundusz Zdrowia, który odpowiada za finansowanie świadczeń zdrowotnych dla ubezpieczonych osób oraz za organizację sieci placówek medycznych.

Narodowy Fundusz Zdrowia, czym jest i co należy do jego zadań?

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) to instytucja publiczna, której głównym zadaniem jest finansowanie i organizacja świadczeń zdrowotnych dla obywateli objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. NFZ jest finansowany z wpłat składek zdrowotnych i odpowiada za zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej, w tym do leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, stomatologicznego i rehabilitacji.

NFZ jest odpowiedzialny za tworzenie umów z placówkami medycznymi, kontrolę jakości świadczonych usług medycznych oraz za wykonywanie polityki zdrowotnej rządu. W ramach swoich zadań NFZ finansuje także programy zdrowotne, takie jak szczepienia, badania przesiewowe i leczenie chorób przewlekłych.

Jakie zadania realizuje NFZ?

 • Finansowanie i organizacja opieki zdrowotnej: NFZ jest odpowiedzialny za finansowanie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, stomatologicznego i rehabilitacji oraz organizację sieci placówek medycznych.
 • Kontrola jakości usług medycznych: NFZ monitoruje jakość i efektywność świadczeń zdrowotnych, w tym poprzez ocenę placówek medycznych i programów zdrowotnych.
 • Tworzenie umów z placówkami medycznymi: NFZ negocjuje umowy z placówkami medycznymi, w tym z szpitalami, przychodniami i aptekami, regulując wysokość wynagrodzenia dla świadczeniodawców i zasady finansowania.
 • Polityka zdrowotna rządu: NFZ odpowiada za realizację polityki zdrowotnej rządu, w tym za finansowanie programów zdrowotnych i wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie opieki zdrowotnej.
 • Programy zdrowotne: NFZ finansuje programy zdrowotne, takie jak szczepienia, badania przesiewowe i leczenie chorób przewlekłych, aby zapewnić obywatelom dostęp do profilaktyki i leczenia.

Takie sanatoria mamy w Polsce. Sprawdź listę uzdrowisk!

Lista placówek medycznych, które w 2023 roku podpisały umowę z NFZ

Miasto Gdańsk: lista poradni.

Miasto Gdynia: lista poradni.

Miasto Sopot: lista poradni

Miasto Słupsk: lista poradni.

Powiat starogardzki: lista poradni..

Powiat gdański: lista poradni.

Powiat słupski: lista poradni.

Powiat człuchowski: lista poradni.

Powiat chojnicki: lista poradni.

Powiat kościerski: lista poradni.

Powiat bytowski: lista poradni.

Powiat kartuski: lista poradni.

Powiat kwidzyński: lista poradni.

Powiat tczewski: lista poradni.

Powiat malborski: lista poradni.

Powiat lęborski: lista poradni

Powiat pucki: lista poradni

Powiat nowodworski: lista poradni

Powiat sztumski: lista poradni

Powiat wejherowski: lista poradni

Gdzie się leczyć? Sprawdź listę w formie poradnika PDF!

 • Trójmiasto:

tekst alternatywny

 • Kociewie:

tekst alternatywny

 • Kaszuby:

tekst alternatywny

Materiał powstał we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki