Tczew: Dziś uruchomienie nowoczesnego węzła komunikacyjnego

  Tczew: Dziś uruchomienie nowoczesnego węzła komunikacyjnego

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W środę w południe przy ul. Pomorskiej w Tczewie uruchomiony zostanie nowoczesny dworzec autobusowy wraz z przylegającą infrastrukturą. Dzięki niemu mieszkańcy Tczewa i przyjezdni będą mieli bliżej na pociąg np.do Trójmiasta czy Warszawy.
  Modernizacja tej części miasta rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku. W ramach inwestycji powstał m.in. tunel dla autobusów i samochodów, parking z 252 miejscami postojowymi, zatoka dla taksówek, ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, duży plac przed budynkiem dworca PKP, no i wreszcie nowoczesny dworzec autobusowy z przeszklonym zadaszeniem. Całość stanowi nowoczesny węzeł transportowy.

  ZOBACZ ZDJĘCIA nowego węzła komunikacyjnego w serwisie tczew.naszemiasto.pl  - Ważne, że na nowym dworcu nie ma problemu z bezpiecznym dotarciem na pobliską pocztę i do przystanków autobusowych. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z windy - zauważa Ryszard Zakrzewski, były kierownik pociągu. - Ta inwestycja świetnie wpisuje się w wykonaną już modernizację dworca PKP w Tczewie i trwający obecnie remont linii kolejowej Gdynia - Warszawa. To wszystko stanowi dobrą wizytówkę Tczewa.

  Na nowym dworcu autobusowym znajdują się m.in. automaty na bilety, elektroniczne ekrany zawierające rozkłady jazdy, a także telebim. Na tym ostatnim prezentowane są najnowsze wiadomości dotyczące miasta.

  Inwestorem zadania jest tczewski samorząd. - To jeden z najnowocześniejszych dworców na Pomorzu i w kraju. Jego budowa pochłonęła ok. 26 mln zł, z czego połowa to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Prace nad tym zadaniem, łącznie z koncepcjami, trwały od 7 lat. Nie doszłoby do tej inwestycji, gdyby nie pomoc Mieczysława Struka, marszałka pomorskiego, oraz Tomasza Czabańskiego, dyrektora gdańskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP. Ten ostatni przekazał nam ziemię pod budowę - mówił podczas wczorajszego otwarcia węzła Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa [budowa ruszyła jeszcze za czasów prezydenta Zenona Odyi, obecnie radnego wojewódzkiego - dop. red.].

  Czytaj również: Tczew: Węzeł po nowemu, dworzec po staremu

  Będący na wczorajszej uroczystości marszałek Mieczysław Struk powiedział, że nowoczesny węzeł jest dowodem na to, że Tczew się bardzo szybko rozwija i zmierza ku metropolii trójmiejskiej.

  - Wasz dworzec autobusowy wraz z przylegającą infrastrukturą był najlepiej przygotowanym projektem węzła transportowego, dlatego Tczew jako pierwszy otrzymał unijne dofinansowanie na jego realizację. Dziś wiele innych samorządów może brać stąd przykład - podkreślał marszałek. - Jestem przekonany, że Tczew zrealizuje jeszcze wiele innych kluczowych inwestycji, dzięki którym tczewianie będą coraz bardziej identyfikowali się ze swoim miastem, będą po prostu z niego dumni.

  Wczorajszą uroczystość uświetniło odegranie hejnału Tczewa i występ tczewianina Piotra Starzeckiego, uczestnika ubiegłorocznego programu telewizyjnego "Bitwa na głosy". Zaśpiewał on najnowszą piosenkę "Do Tczewa", rozgrzewając przy tym sporą grupę mieszkańców, zainteresowanych inwestycją.

  Dziennie z tczewskiego dworca korzysta ok. 25 tysięcy osób z całej Polski, a rocznie przewija się 2,5 miliona pasażerów.

  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo