Tam, gdzie rosną poziomki

  Tam, gdzie rosną poziomki

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W filmowym cyklu "Nadchodzi koniec" sopocki DKF Kurort zaprezentuje arcydzieło Ingmara Bergmana "Tam, gdzie rosną poziomki", film liczący sobie pół wieku, utwór który krytyka porównuje do "Obywatela Kane", a nawet do powieści Marcela Prousta, czy "Fausta" Goethego.
  Starzejący się 78-letni profesor Isaak Borg, wielki autorytet w dziedzinie medycyny, udaje się z synową samochodem do Lund, gdzie ma być uhonorowany z okazji jubileuszu uzyskania doktoratu. Profesora dręczą sny, które mogą sugerować nadchodzącą śmierć. Podróż do Lund staje się równocześnie podróżą w przeszłość.

  Synowa teściowi zarzuca, że zawsze myślał tylko o sobie. Odwiedziny miejsc, które mu przypominają dzieciństwo i młodość, spotkania z trójką wesołych autostopowiczów i kłótliwym, nienawidzącym się małżeństwem, a także wizyta u matki uzmysławiają mu przeraźliwą pustkę jego życia...


  Ingmar Bergman wyznał po premierze: "Siłą napędową tego filmu była rozpaczliwa próba usprawiedliwienia się przed odwróconymi plecami, moimi mitycznie wyolbrzymionymi rodzicami... Dopiero wiele lat później matka i ojciec przybrali w mojej świadomości normalne proporcje, a moja infantylnie rozżalona nienawiść rozpłynęła się i znikła".

  Ogromną wdzięczność wyraził artysta Victorowi Sjöströmowi, swemu mistrzowi, którego skłonił do zagrania roli Borga. Sjöström - podkreślał reżyser - włożył do mego filmu własną duszę i doświadczenia: "Udrękę, brutalność, smutek, samotność, strach, szorstkość, chandrę, chłód, ale też i ciepło. "Poziomki" to jego film! To film Sjöströma! A kiedy pisałem scenariusz, przecież ani przez chwilę o nim nie pomyślałem - spointował Bergman.

  Sopot, wtorek, g. 20:30, DKF Kurort - kino Polonia ul. Boh. Monte Cassino 55/57
  Karnety na 2 seanse - 15 zł, na 4 seanse - 25 zł, na 6 seansów - 30 zł

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo