Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie podatki wracają od 1 lipca 2023 roku. Część podatków i ulg zniknie zupełnie. Będą kłopoty dla podatników, którzy nie raportują

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Zmiany w podatkach wejdą w życie od wakacji 2023 r. I to nie koniec, bo większość zmian wprowadzanych w ustawie o PIT wejdzie w życie  stycznia 2024 r.
Zmiany w podatkach wejdą w życie od wakacji 2023 r. I to nie koniec, bo większość zmian wprowadzanych w ustawie o PIT wejdzie w życie stycznia 2024 r. FOT. TOMASZ HOLOD / POLSKAPRESSE
Będą zmiany w polskich podatkach od 1 lipca 2023 roku. Zmienią się też przepisy dotyczące ulg. Wszystko związane jest z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który w Polsce zakończył się właśnie w połowie wakacji 2023 r. Co te zmiany oznaczają dla podatników? Sprawdzamy.

Spis treści

Te podatki wracają od 1 lipca 2023 roku

Zmiany w podatkach wejdą w życie od wakacji 2023 r. I to nie koniec, bo większość zmian wprowadzanych w ustawie o PIT wejdzie w życie stycznia 2024 r.

Zmiany związane są ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego (COVID-19), który oficjalnie zakończy się z ostatnim dniem czerwca 2023 r. Od następnego miesiąca przestanie też obwiązywać część przepisów - wynikających m.in. z ustaw podatkowych (PIT, CIT), czy ustawy tzw. covidowej. Zmiany dotkną też działalności sądów administracyjnych.

- Po 1 lipca wzrosną kwoty wolne od podatku - zaznaczył wiceminister finansów Artur Soboń.

Jak na swoim Twitterze napisał wiceminister:
- Po 1 lipca będą za to wyższe kwoty wolne dla pierwszej grupy (36 tys. zł) i drugiej grupy (27 tys. zł), a docelowo całkowita zmiana archaicznej i wadliwej ustawy z 1983 r. - czytamy w treści Twitta.

Co zmieni się w podatkach od lipca 2023 r. (po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego)?

W zmienionych przepisach pojawi się teraz obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych. Do lipca 2023 r. był zawieszony bieg terminów, który - ze względu naprzepisy - de facto ruszy on pod koniec lipca 2023 r. (bo mają wejść w życie po trzydziestym dniu następującym po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

MDR (Mandatory Disclosure Rules) to przepisy związane z obowiązkiem raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacji o schematach podatkowych.

Możliwy będzie też niższy podatek od dywidend, które trafiają do zagranicznego kontrahenta, bo zmienią się także zasady obejmujące tzw. certyfikat rezydencji. Tu ważny będzie dokument (certyfikat) wydany jeszcze przed pandemią SARS-CoV-2.

Co w podatkach zmieni się od 1 lipca 2023 r.?

Zlikwidowany został podatek od zbiórek internetowych. Zaczną też obwiązywać wyższe progi zwolnień w podatku od spadków i darowizn, czy możliwość dołączenia dziadków do ulgi rehabilitacyjnej.
Plusem ma być rezygnacja z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych, czy także wprowadzenie podwójnego limitu dla małżonków rozliczających najem prywatny (tu kwota to dwukrotność sumy 100 000 złotych).

Te podatki wróciły w 2022 r. (po odwołaniem stanu epidemii)?

Przypomnijmy, że wygasło już prawo do stosowania 5 proc. PIT i CIT. A od 2022 r. - gdy odwołano stan epidemii - powróciła część podatków. Wśród nich znalazły się te:

  • podatek od przychodów z budynków,
  • obwiązują limity zwolnień PIT,
  • nie możesz odliczać od podatku darowizn na walkę z COVID-19,
  • nie możesz amortyzować środków trwałych wykorzystywanych do produkcji towarów potrzebnych w zwalczaniu COVID 19,
  • masz 7 dni na wysłanie zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek nieznajdujący się na tzw. białej liście (przed zmianą miałeś 14 dni).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki