Tajemnice "Rozgwiazdy"

  Tajemnice "Rozgwiazdy"

  Darek Janowski, Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prowadząca śledztwo w sprawie morskiej katastrofy koszalińska prokuratura nic nie wie o planowanej przez PRCiP akcji wydobycia zwłok marynarzy z zatoniętej pogłębiarki. - Nie mamy informacji, że taką akcję zaakceptował Urząd Morski w Słupsku - mówi prokurator Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.
  - Wprawdzie nie możemy im tego zabronić, bo oni jako armator mają wręcz taki obowiązek, ale muszą nas informować o każdym zejściu pod wodę w okolicy miejsca zatonięcia "Rozgwiazdy". Nie obawiam się matactwa z ich strony. Takie założenie jest nie do przyjęcia. Niszczenie dowodów, podrzucanie ich, czy zacieranie przez nich śladów jest niemożliwe. Nurkowie na pewno będą rejestrować akcję kamerami podwodnymi.

  Śledztwo nabiera tempa. Prokuratura przesłuchała już załogi holowników "Stefan" i "Goliat", które ciągnęły "Rozgwiazdę", kapitana portu w Ustce i oficera poligonu morskiego w Ustce (pogłębiarka musiała opłynąć poligon podczas rejsu do Świnoujścia).
  Osobne dochodzenie w związku z katastrofą prowadzi Urząd Morski w Słupsku, ponieważ doszło do niej na podległych mu wodach.

  - Jeszcze w tym roku chcielibyśmy przekazać materiały procesowe Izbie Morskiej przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie - mówi Mariusz Szubert, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.
  O nowych, nieznanych faktach związanych z katastrofą "Rozgwiazdy" opowiedział nam marynarz z PRCiP, pływający od kilkunastu lat na pogłębiarkach.

  - Do obsługi pracujących pogłębiarek kubłowych, takich jak "Rozgwiazda" i bliźniacza "Wenda", potrzebne są załogi liczące 15 osób - mówi. - Podczas holowania "Rozgwiazdy" na jej pokładzie była tylko pięcioosobowa obsada, bo 14 października, gdy wypływała, przypadał dzień wymiany załóg na statkach PRCiP, co odbywa się raz na dwa tygodnie. Pozostali marynarze mieli dojechać na "Rozgwiazdę" już w Świnoujściu, gdzie była holowana.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo