Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta Polski. Ogłosił to 8 grudnia 2019 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku: "Chodźcie ze mną" [zdjęcia]

Karol Uliczny
Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta Polski. Ogłosił to 8 grudnia Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku: "Chodźcie ze mną" [zdjęcia] Karolina Misztal
Szymon Hołownia będzie kandydował w wyborach prezydenckich 2020. - Czas na człowieka, który przychodząc z dołu naprawi to, co zostało zepsute na górze i połączy podzielonych ludzi. Człowieka, który całą energię poświęci na budowanie nowej Polski. Chodźcie ze mną - powiedział w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Szymon Hołownia. W niedzielę, podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska dziennikarz ogłosił, że będzie ubiegać się o prezydenturę. - Zobaczycie, 2020 r. będzie rokiem, o którym będzie mówiło się przez lata.

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od godz. 16.35 publiczność powoli zapełniała salę główną, by uczestniczyć w spotkaniu z Szymonem Hołownią. Sposób wyposażenia (mównica) oraz wystroju sali (duże ekrany z tytułem spotkania "Dlaczego i po co"), a także spore zainteresowanie mediów w niczym nie przypominały spotkań autorskich z czytelnikami, których dziennikarz ma za sobą setki. Nikt nie miał wątpliwości, co będzie głównym tematem spotkania.

Dlaczego i po co?

O możliwości politycznego zaangażowania byłego prowadzącego telewizyjny talent show „Mam talent” mówiło się od kilku tygodni. Do mediów docierały lakoniczne, choć wiele mówiące, sygnały od osób mających wspierać polityczne aspiracje dziennikarza. Skala spekulacji wzrosła, gdy na niedzielę 8 grudnia zapowiedziano spotkanie z sympatykami Hołowni w Gdańsku pod wiele mówiącym tytułem „Dlaczego i po co”. Krótko po rozpoczęciu, Szymon Hołownia rozwiał wątpliwości i potwierdził chęć ubiegania się o najważniejszy urząd w kraju.

Czytaj także

Zaczęło się od wyświetlenia filmu obrazującego badania przeprowadzone pośród kilkudziesięciu gdańszczan. Puentą dwuminutowego nagrania było to, że ludzi łączą wartości, emocje, korzenie, które stoją ponad dzielącymi obywateli różnicami.

Następnie zadano mieszkańcom pytanie czy prezydentem Polski mógłby być ktoś, kto nie zajmował się polityką. Odpowiedź: 73 proc. Polaków uważa, że prezydent RP nie musi być związany z żadną partią polityczną. Chwilę później na scenie pojawił się Szymon Hołownia.

Hołownia: "Chcę Polski solidarnej, która jest tak silna, jak najsłabszy, który w niej mieszka"

Chcę Polski solidarnej, która jest tak silna, jak najsłabszy, który w niej mieszka. Dba o 14 mln wykluczonych komunikacyjne, ale też o transseksualną dziewczynę, która chce skoczyć z mostu. Chcę Polski, w której każdy akt prawny jest oglądamy pod kątem skutków dla powietrza i wody. Chcemy Polski silnej samorządami. Jedność to nie jest jednolitość, ale pojednana różnorodność. Chce Polski mocno zakorzenionej w Europie, która ma dobre relacje z USA i widzi mniejsze kraje wokół siebie. Trzeba przeprowadzić przyjazny rozdział Kościoła od państwa - i mówię to jako katolik. Tego nie będzie w stanie przeprowadzić ktoś, kto wywodzi się z partii. W maju 2020 r. musimy zamontować w kraju niepartyjny bezpiecznik. Musimy być arbitrem. Czas działać. Powiem to wprost. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory i chce w nich kandydować

- oznajmił Szymon Hołownia.

Hołownia prezydentem? "Moją perspektywą jest człowiek a nie ideologia"

Zgromadzona publiczność przyjęła tę informację aplauzem. Kandydat poinformował, że w decyzji wspiera go małżonka oraz rodzice. Jako motywację wskazał rozczarowanie obecnym prowadzeniem polityki w Polsce oraz poczucie obowiązku zadbania o przyszłość kraju.

Gdańsk jest miastem, w którym dobrze zaczynać nową rzeczywistość. A nawet trzeba, bo pamiętam co wydarzyło się tutaj rok temu. Gdy w Polakach coś pękło, bo Polak na scenie zabił Polaka. W szoku nie można jednak pozostać na zawsze – mówił Szymon Hołownia. - W Polsce wciąż nie skończyły się lata 90., z niekończącymi się konfliktami o wszystko. Wiek XXI to nie czas posługiwania się siekierą, ale skalpelem. XXI to wiek nowych pytań, nowych wyzwań. Partie mówią o wszystkim, tylko nie o tym co najważniejsze: jaki świat zostawią następnym pokoleniom. Dobra polityka to nie demonstrowanie siły, ale dbanie o obywateli. Moją perspektywą jest człowiek a nie ideologia.

Wybory prezydenckie 2020. Finansowanie kampanii. "Liczę na datki osób fizycznych"

Jeszcze przed ogłoszeniem kandydowania wiele wątpliwości wzbudzało to, z jakiś środków Hołownia zamierza sfinansować swoją kampanię. Pytanie o to padło także podczas niedzielnego spotkania.

Nie ma żadnego wielkiego biznesu, nie ma Staraka, Czarneckiego, ani Jezuitów. Kampania wystartuje na początku roku. Ona rządzi się określonymi prawami. Liczę na datki osób fizycznych. Wierzę w finansowanie społecznościowe. Wielokrotnie robiłem zbiórki, gdy państwo nie chciało na coś dać i wspomóc. Nie mam wyjścia, ale myślę, że zakończy się to sukcesem. Póki co wszystko realizuję z własnych środków.

Dziennikarz powiedział, że w I turze Polacy powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy jak największą liczą kandydatów, reprezentujących różne opcje polityczne.

Hołownia odszedł z "Mam talent" TVN:

W sobotę (30.11) miał miejsce finał 12. sezonu programu "Mam Talent!". Show po raz ostatni poprowadzili wspólnie Szymon Hołownia i Marcin Prokop. Hołownia po 12. sezonie postanowił zakończyć pracę na planie programu. - Przychodzi taki moment, żeby ze sceny zejść niepokonanym. Było fajnie przez te 12 lat. Dałem programowi wszystko, co mogłem, a program dał mi. Czas na nowe wyzwania - powiedział.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zniesmaczony !

Kto foruje tegoTVNowskiego pajaca ???

G
Gość

Ktos walnął żartem w tvnie a lemingi podchwycili zaraz sondaze i jest temat na kilka miesięcy.Na koncu się okaże że to pupil PO .Nie ma co sie zajmowac takimi bzdetami dla mlodych homo co chcą sluby brac .

G
Gość

A może tak pan Popek na prezydenta?

R
Rumcajs

...czy w tym kraju nie ma już mądrych , inteligentnych i rozgarniętych osobowości ? Kampania promowania miernot przez Hunów z za zachodniej granicy w toku ...

R
Rumcajs

Ale się fircyk trafił - konia kują żaba nogę podstawia !

l
leszek

bardzo dobrze...osoby które tutaj tak hejtują niech się zastanowią ...czy potrafią w ogóle coś zbudować ...czy potrafią tylko niszczyć ????

P
Polihistor

He, he .....

Starczy za cały komentarz.

G
Gość

Zobaczycie, 2020 r. będzie rokiem, o którym będzie mówiło się przez lata -przepowiada jak jasnowidz Jackowski po kielichu bo nie przewidzial !

P
Przerazony !!!

Niezly zart !!! Po palikotach , biedroniach nastepny TVNowski pajac !!!

Dodaj ogłoszenie