Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się wielka rewolucja w Enerdze

Kazimierz Netka
Zapowiada się rewolucja w funkcjonowaniu największej w Pomorskiem firmy. Wielka reorganizacja w Enerdze. Poinformował o niej prezes Daniel Obajtek.

Jedna z największych w Polsce i najważniejszych firm: Grupa Energa z Gdańska – zapowiada zmiany swej struktury organizacyjnej. O tych zamierzeniach mówił w środę, 5 kwietnia, Daniel Obajtek – prezes zarządu Grupy Energa. Główny cel korekty systemu wewnętrznego funkcjonowania Energi to oszczędności. Właśnie teraz, gdy Energa jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej – mówił prezes Daniel Obajtek. Przede wszystkim zracjonalizowane ma być zatrudnienie, To nie znaczy, że nastąpią zwolnienie. Nie może jednak być tak, by w firmie był „dyrektor na dyrektorze”. Projekt nowego układu organizacyjnego już jest gotowy. Wkrótce zostanie przedstawiony Radzie Nadzorczej Grupy Energa.

Daniel Obajtek prezesem Energi

Generalnie, zmiany w zatrudnieniu mają doprowadzić do zmniejszenia zatrudnienia w administracji. Więcej będzie fachowców pracujących na instalacjach; monterów. Mogą odczuć to wszyscy klienci Energi, jeśli zaowocuje to skróceniem czasu napraw po różnych kataklizmach przyrodniczych, do których ,w skutek zmian klimatycznych, dochodzi coraz częściej. W firmie potrzebna jest wymiana pokoleń. Elektromonterzy są w wieku średnio 48 lat.

W Grupie Energa mają funkcjonować 3 kluczowe spółki core biznesowe (realizujące statutowe zadania spółki), czyli zajmujące się tym, co najważniejsze w działalności Grupy Energa. Obecnie model organizacyjny Grupy Energa składa się z 48 wewnętrznych „firm”. Tak być nie może. Najprawdopodobniej 12 kwietnia nowy model organizacyjny zostanie przedstawiony związkom zawodowym. Model ten będzie podobny do tych, które istnieją w innych firmach tego rodzaju w kraju.

Przewidywane są konsolidacje wewnętrznych spółek Grupy Energa. Z 48 takich jednostek może zostać połączonych co najmniej kilkanaście.

Ponadto, w ramach poszukiwania oszczędności, zostaną przejrzane i być może od nowa negocjowane kontrakty z zewnętrznymi firmami. Niewykluczone, że od niektórych Grupa Energa odstąpi.

Grupa Energa ma na celu zrealizowanie dwóch ważnych inwestycji. Pierwsza to Elektrownia Ostrołęka C o mocy 1000 MW – projekt realizowany wspólnie z Grupą Enea. W funkcjonowaniu elektrowni Ostrołęka, wykorzystywane będą możliwości jakie daje Enerdze przynależność do Polskiej Grupy Górniczej.

Drugi ważny dla Grupy Energa projekt to elektrownia wodna na Wiśle. Ten zakład wytwórczy ma powstać przy drugim projektowanym na dolnej Wiśle stopniu wodnym, prawdopodobnie w rejonie miejscowości Siarzewo. Koszt budowy elektrowni szacowany jest na około 1 miliarda złotych. Koszy budowy stopnia wodnego (zapory w poprzek Wisły) – około 3 mld zł. Energa poszukuje partnerów do sfinansowania budowy elektrowni. Obiekt ma być gotowy w 2023 roku.

Energa pragnie też stworzyć własne centrum badawczo – rozwojowe (CBR), służące innowacyjności. Pieniądze mają pochodzić między innymi z Unii Europejskiej. Jednymi z obecnie analizowanych innowacji są elektrownia hybrydowa, turbiny wiatrakowe pionowe, baterie o dużej pojemności. Nad tym Grupa Energa pracuje z uczelniami.

Jednym z najważniejszych działań Grupy Energa, pionierskim na skalę kraju, jest rozwój elektromobilności. Energa wybudowała 7 dystrybutorów do ładowania aut elektrycznych prądem. W bieżącym tygodniu, w poniedziałek, uruchomiła carsharing - wynajem elektrycznych aut pracownikom firm mającym swe siedziby w Olivia Business Center w Gdańsku.

Jednym z głównych celów działalności Energi w dystrybucji, jest równoważenie popytu i podaży. Wdrożone zostanie zarządzanie popytowe – mówił Tadeusza Wita – prezes zarządu spółki „Enspirion – Rozwiązania Przyszłości – Dziś”. Zarządzanie popytem na energię, czyli demand side response (DSR) zrodziło się w USA. Teraz w cenie jest dyspozycyjność konsumentów energii elektrycznej. Chodzi o przedsiębiorstwa bardzo energochłonne. Takich klientów Energa ma kilkudziesięciu. Grupa Energa ma być prekursorem DSR w Europie środkowowschodniej.

Nadal będzie rozwijana elektromobilność, w której Grupa Energa jest najbardziej zaawansowana w kraju. Prezes Tadeusz Wita poinformował, że Energa będzie współpracować z miastem Gdańsk w rozwoju elektromobilności. Gdańsk zamierza postawić 10 ładowarek samochodów elektrycznych prądem. E-mobility będzie się rozwijać, a my pragniemy być w tym liderami – mówili prezesi Daniel Obajtek i Tadeusz Wita.

Generalnie, Grupa Energa pragnie stać się bardziej samowystarczalną. Zrezygnuje z obsługi zewnętrznej, ze zlecania usług innym przedsiębiorstwom. Ma nawet świadczyć usługi na zewnątrz, u swych kontrahentów, na przykład przy obsłudze serwisowej elektrowni wiatrowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki