Szykuje się rewitalizacja Kanału Elbląskiego

  Szykuje się rewitalizacja Kanału Elbląskiego

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kanał Elbląski, wraz z zabytkowym zespołem pochylni, przejdzie już wkrótce generalny remont. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił przetarg na wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej renowacji Kanału Elbląskiego i pochylni.
  Remontu domagają się już urządzenia pochylni na kanale, które obsługują płynące statki. Wykonawca będzie musiał też określić, które śluzy będą wymagały remontu, a jakie całkowitej modernizacji i co należy wykonać w pierwszej kolejności. Wokół Kanału Elbląskiego mają także stanąć tablice informacyjne ze schematami dróg wodnych. Odnowiona zostanie również Izba Historii Kanału.

  - Dokładnie jeszcze nie wiadomo, jak będzie przebiegała modernizacja - przyznaje Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
  - To pokaże nam dopiero koncepcja, którą przedstawi ewentualny wykonawca. Na pewno musimy utrzymać właściwości żeglugowe kanału. Jednocześnie projekt musi uwzględniać fakt, że znajduje się tam wiele zabytkowych urządzeń pochylni, śluz i mostów, które wymagają remontu. Koncepcja ma być gotowa do końca marca 2009 r.

  Prace remontowe mają także wydłużyć możliwość korzystania z wód kanału nawet do ośmiu miesięcy. Teraz żegluga czynna jest tylko przez trzy miesiące. To znacznie wy-dłuży sezon turystyczny w regionie elbląskim. Natomiast sam przejazd przez pochylnie ma być zdecydowanie krótszy. Teraz trwa około 10 godzin.

  Z tej informacji zadowoleni są przedstawiciele władz województwa.

  - Kanał jest jedną z najważniejszych inwestycji programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz jedną z głównych inwestycji w naszym regionie. Samorząd województwa rozważa również możliwość przejęcia pieczy nad kanałem, co w tej chwili jest uzależnione od kwestii jego bieżącego utrzymania - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

  - Remont obiektu ma szansę się rozpocząć już w przyszłym roku, zaś do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zostanie wybrany wykonawca programu - dodaje Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu województwa.

  Na terenie Kanału Elbląskiego jest system pięciu pochylni, dzięki którym statek pokonuje około 2 km po suchym lądzie. Na świecie zbudowano jedynie dwa kanały, w których wykorzystano system pochylni.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Elbingiskan Kanale

  senteisai : Mattis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9


  Elbingiskan Kanale
  Mało kto pamięta że pierwszy fragment kanału przekopali Prusowie ( Prusowie - nie Prusacy) w roku 1334 łącząc Zalewo z jeziorem Ewingi, Jeziorakiem i dalej z Drwęcą

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo