MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się maturalna rewolucja. Egzaminy dojrzałości będą dłuższe i trudniejsze. Koniec wodolejstwa

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Tomik poezji jako legalna forma pomocy, esej zamiast rozprawki i sprawdzian ze znajomości lektur. Tak już niebawem będą wyglądały matury z języka polskiego. Egzaminy będą dłuższe i trudniejsze. Wkrótce MEN wyda rozporządzenie dotyczące tych zmian.

Za trzy lata maturę będzie zdawać pierwszy rocznik ośmioletniej szkoły podstawowej. Jak wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej, Centralna Komisja Egzaminacyjna szykuje zmiany w egzaminach maturalnych. Będą dotyczyć wszystkich przedmiotów, ale prawdziwa rewolucja czeka maturę z języka polskiego. Będzie dłuższa i o wiele trudniejsza.

Będzie trudniej

Maturzysta będzie musiał osiągnąć wynik co najmniej 30 proc. z jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Obecnie, by zdać, uczniowie muszą napisać egzamin z polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie 30 proc. a dodatkowo przystąpić do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, który do tej pory nie miał określonego progu zdawalności.

Zdaniem, cytowanego przez gazetę, dyrektora CKE dr Marcina Smolika, dzięki temu rozwiązaniu uczniowie w sposób bardziej odpowiedzialny będą podejmować wybory dotyczące zdawanych przedmiotów i lepiej się do nich przygotowywać.

Arkusze w kolorze

Kolejna zmiana dotyczy arkuszy maturalnych. Arkusze z biologii, chemii i geografii będą drukowane w kolorze, dzięki czemu zadania będą mogły być bardziej różnorodne i lepiej sprawdzać nabytą przez uczniów wiedzę.

– Teraz mamy tak już w geografii, gdzie jest kolorowa wkładka - tłumaczy Marcin Smolik. - To daje możliwość wprowadzenia wszystkich geosatelitarnych kwestii, które są w podstawie programowej.

Dwa arkusze i tomik poezji

Największe zmiany czekają jednak matury z języka polskiego – na obu poziomach. Zmieni się zarówno ich formuła, sposób oceniania, jak i czas, jaki maturzyści będą mieć do dyspozycji.

Osoby zdające egzamin na poziomie podstawowym dostaną do ręki nie jedną – jak do tej pory – a dwie części z zadaniami do rozwiązania. W pierwszym będzie test sprawdzający znajomość lektur. Maturzyści będą musieli rozpoznać je i wykazać, że znają ich treść.

Drugą część będzie stanowić wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Aby wyczerpująco odnieść się do zawartego w nich problemu, trzeba będzie odwołać się do lektury, innego tekstu, ale też do konkretnych kontekstów. Bez znajomości obowiązkowej literatury i jej dobrego zrozumienia, uczeń nie będzie w stanie uzyskać dobrej oceny. CKE odejdzie też od narzucania uczniom formy pracy, a zatem zdający zamiast szkolnej rozprawki będzie mógł napisać np. esej.

Jak zapowiada Marcin Smolik - z jednej strony zdający otrzymają więc więcej swobody, ale z drugiej - ukróci to wszechobecne wodolejstwo.
– Praca będzie musiała zostać osadzona w kontekście – filozoficznym, historycznym, mitologicznym, biblijnym – mówi.

Zdaniem ekspertów zmiany wymagają bardzo dobrego przygotowania sprawdzających, bo ci nie dostaną klucza odpowiedzi. Rzetelna ocena pracy będzie wymagała więc większego wysiłku od egzaminatorów.

Nowością będzie również to, że maturzyści otrzymają tomik ok. 200 wierszy autorów polskich i zagranicznych, z którego będą mogli korzystać podczas pisania prac. Nowością będzie też to, że CKE zamierza rozdawać na matury tomiki z wyborem ponad 200 wierszy – antologia jest w opracowaniu.

Inny będzie także sposób punktowania – dziś wypracowanie jest najważniejszą częścią matury. Od 2023 r. spadnie jego znaczenie i maturzysta otrzyma za nie maksymalnie połowę punktów z testu.

Zmieni się także czas trwania matury. Uczniowie dostaną na rozwiązanie poziomu podstawowego 210 minut, czyli o 40 minut więcej niż obecnie. Słychać również głosy o możliwości wydłużenia limitu w pracy pisemnej do 500 słów – obecnie na poziomie rozszerzonym jest to 300 słów.

Dyrektor CKE przekonuje, że zmiany zmierzają ku podwyższeniu rangi matur. Dzięki temu szkoły wyższe, szczególnie te najbardziej oblegane, będą w stanie wyselekcjonować tych naprawdę najlepszych kandydatów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki