Szukają pieniędzy dla policji

M.Wajer, S.DadaczyńskiZaktualizowano 
Policja, aby sprawnie działać, potrzebuje pieniędzy, m.in. na paliwo
Policja, aby sprawnie działać, potrzebuje pieniędzy, m.in. na paliwo Maciej Wajer
Pomorskie samorządy spieszą z pomocą policji, która musi mocno oszczędzać po cięciach, jakie zafundowało jej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mundurowym brakuje pieniędzy niemal na wszystko, przede wszystkim jednak na paliwo. Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie otrzymała na ten cel niecałe 100 tys. zł. To o połowę mniej niż miała do dyspozycji w minionym roku. Z pomocą policjantom przychodzą samorządowcy. Starostwo Powiatowe w Kościerzynie podjęło decyzję o przekazaniu kościerskim stróżom prawa 30 tys. zł.

- Udało nam się zaoszczędzić na bieżących wydatkach, takich jak wyjazdy służbowe, zakup papieru czy też tuszu do komputerów - informuje Wiesław Baryła, starosta kościerski. - Nie możemy oszczędzać na bezpieczeństwie, więc tego rodzaju pomoc dla policji jest po prostu oczywista.
Wstępne deklaracje pomocy policji złożyli również przedstawiciele władz miasta. Gmina miejska również szykuje mundurowym 30 tys. zł.

- Na najbliższej sesji, która odbędzie się w przyszłą środę, zaproponuję Radzie Miasta zmianę w budżecie, która będzie polegała na wyasygnowaniu 30 tys. zł dla policji - powiedział nam Marcin Modrzejewski, burmistrz Kościerzyny. - Radnym zawsze zależało na bezpieczeństwie, więc mam nadzieję, że w tym przypadku również zgodzą się na pomoc policji.

Takie deklaracje cieszą komendanta kościerskiej policji Mariusza Blocka, któremu brakuje ok. 70-80 tys. zł do tego, by policja mogła dobrze funkcjonować, szczególnie w okresie letnim. - Mam nadzieję, że oprócz powiatu oraz miasta z pomocą przyjdą nam również inne samorządy - liczy Mariusz Block.

Z nadzieją w kierunku samorządów spoglądają też służby mundurowe w Tczewie - policja i miejscowy batalion saperów. Ta pierwsza wyszła z zapytaniem do ratusza, czy w przypadku, kiedy pieniądze zaczną zbyt szybko topnieć, może liczyć na pomoc magistratu? - To działanie profilaktyczne - zastrzega st. asp. Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji. - Rozmawiamy z przedstawicielami samorządów po to, by wiedzieć, czy możemy liczyć na ich ewentualne wsparcie.

Urząd Miejski w Tczewie zapewnia pomoc, jeśli zrobi się naprawdę źle.
Każdą złotówkę liczą też żołnierze z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów. Wystąpili z prośbą do prezydenta miasta, czy nie można byłoby obniżyć opłat z tytułu podatku za grunty.
- Co prawda, my takich rachunków nie dokonujemy, robi to Rejonowy Zarząd Infrastruktury, ale niewykluczone, że w przypadku, gdyby miasto zgodziło się na taki krok, przeznaczone na opłaty podatku pieniądze moglibyśmy otrzymać na inne cele - przyznaje ppłk Zdzisław Świniarski, dowódca batalionu.

Będą podwyżki
Zamiast papieru do drukarki, tonerów, większej liczby świecących żarówek oraz paliwa do radiowozów, policjanci otrzymają podwyżkę. W 2009 roku policja otrzymała 438 573 tys. zł na wzrost uposażeń funkcjonariuszy, co pozwoli - po dokonaniu przeszeregowań niektórych stanowisk służbowych oraz likwidacji kategoryzacji w oddziałach prewencji policji - na podwyżki w wysokości około 282 zł (brutto) z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Kwota podwyżki dla konkretnego funkcjonariusza będzie zależeć m.in. od stażu służby, grupy zaszeregowania, a także od opinii przełożonego.

Sponsorują radiowozy, zakup paliwa, a nawet posiłki regeneracyjne
Powiat słupski Słupska policja złożyła już wniosek do starostwa o dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł. Pieniądze mają być przeznaczone na współfinansowanie zakupu nowych radiowozów oraz zakup paliwa. Podobny wniosek został wysłany również do Urzędu Miejskiego w Słupsku. Co roku do działania patroli policyjnych dokłada się również samorząd miasta Ustka i gminy wiejskiej Ustka.

Pieniądze przeznaczane są na dodatkowe patrole piesze w sezonie letnim. Działalność policji wspomagają w wakacje również usteccy gastronomicy, którzy serwują im posiłki regeneracyjne. Powiat człuchowski Komendant powiatowy Jacek Ślusarczyk także prosi samorządowców o pieniądze na paliwo. Jak mówi, potrzeba ok. 100 tys. zł na bieżący rok. Samorządowcy nie uchylają się od pomocy, ale o konkretnych kwotach mają zadecydować na najbliższym konwencie wójtów i burmistrzów powiatu człuchowskiego i później namawiać radnych do przegłosowania odpowiednich zmian w budżetach.

Powiat kartuski Na wsparcie dla KPP w Kartuzach samorządy gminne przeznaczyły 38 tys. zł. Najwięcej, aż 10 tys. zł, wyasygnowała gmina Żukowo, 6 tys. zł ofiarowała Stężyca, po 5 tys. dołożyły gminy Kartuzy i Sierakowice, pozostałe cztery gminy przeznaczyły na policyjne paliwo po 3 tys. zł.

Powiat wejherowski Na wczorajszej sesji radni miasta Wejherowa podjęli uchwałę o przekazaniu 40 tys. zł dla policji. Pieniądze - w kwocie 50 tys. zł - przekazali też radni powiatowi. Powiat bytowski Policja prosi o dodatkowe 100 tys. zł. Kołczygłowy przeznaczyły już 10 tys. zł w swoim budżecie. Reszta gmin jeszcze nie przegłosowała wysokości dotacji dla mundurowych. Powiat chojnicki Chojnicka KPP także poprosiła samorządy o pomoc finansową. Jeśli rady gmin, miast i powiatu się zgodzą, to będzie możliwy zakup paliwa o łącznej wartości 100 tys. zł.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

n
niebieski

to jest już żenujące jak mamy pracować , czy ci u góry naprawdę nie widzą problemu czy tylko udają ekipy się zmieniają a problem ciągle ten sam zrobili z nas nędzarzy i żebraków

t
toms

I gdzie tu apolityczność POlicji? Przecież "obcinając" budżet zmuszono nas do zasięgania POmocy u samorządów, a z jakiej partii wywodzą się samorządy? POwiedzcie!

Dodaj ogłoszenie