Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztum: Trafili na ślady dawnego ratusza

Marta Chmielińska
Fragmenty fundamentów średniowiecznego ratusza miejskiego odsłonięto podczas prac remontowych wokół kościoła poewangelickiego w Sztumie. Tym odkryciem nie jest bynajmniej zaskoczony ks. Andrzej Starczewski, proboszcz sztumskiej parafii pw. św. Anny, która jest właścicielem dawnej świątyni ewangelickiej, zarazem diecezjalny konserwator zabytków.

Przy kościele, usytuowanym na samym środku centralnego placu miasta, już wcześniej prowadzono różne prace, które są udokumentowane.

- Kilkakrotnie odkopywano już fundamenty tego kościoła i nie spodziewaliśmy się zastać tam niczego niezwykłego - mówi ks. Starczewski. - Bardzo wyraźny jest wtórny zasyp, który świadczy o wcześniejszych pracach. W tej chwili widoczna jest część fundamentów gotyckich, co do których pewni jesteśmy, że są pozostałościami fundamentów dawnego ratusza.

Odsłonięcie fundamentów pozwala jednak potwierdzić, że ratusz owszem stał w tym samym miejscu, jednak nie był posadowiony w taki sam sposób jak kościół.

- Badając historię kościoła, natrafiłem na informacje, że ratusz zorientowany był w kierunku południowo-północnym - mówi historyk Piotr Podlewski. - Ponadto w czasie budowy świątyni w roku 1816 natrafiono na podziemne pomieszczenie wypełnione wodą. Była to na pewno pozostałość ratusza, która została zasypana, bo kościół nie posiada piwnic.

Trwające prace obejmą osuszenie mocno zawilgoconych fundamentów i ścian oraz odprowadzenie wód gruntowych i opadowych. Ogólnie budynek znajduje się w złym stanie technicznym i wymaga dalszych zabiegów konserwatorskich.

- Kiedy osuszymy fundamenty i wykonamy system odprowadzający wodę, wówczas pozostanie naprawa elewacji oraz odtworzenie pierwotnej kolorystyki, naprawa poszycia dachowego wieży, konserwacja witraży i zegara wieżowego. Działania te będą nawiązaniem do pierwotnego wyglądu tego zabytku, który został zbudowany dla gminy protestanckiej i był jej własnością do II wojny światowej - dodaje ks. Starczewski.

Remont kościoła pw. Wspomożenia Wiernych wpisuje się w trwającą w Sztumie rewitalizację starego miasta. Zarys murów ratusza może zostać oznaczony kolorową kostką wokół kościoła, ten teren będzie wyłączony z ruchu pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki