18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Sztum: Muszkiet wykopany z zamkowej fosy

Piotr Piesik
Jerzy Marcinkowski ze znalezionym muszkietem
Jerzy Marcinkowski ze znalezionym muszkietem Piotr Szymański
Nikt nie wie, jakie przedmioty znajdować się mogą w otoczeniu zamku krzyżackiego w Sztumie. Jerzy Marcinkowski znalazł podczas spaceru w pobliżu zamkowej fosy pozostałość starej broni, prawdopodobnie muszkietu z okresu wojen szwedzkich. Wprawdzie skorodowany i noszący wyraźne ślady długiego przebywania pod ziemią, lecz nadający się do oczyszczenia.

- Przedmiot leżał na stercie ziemi, wydobytej z fosy pod układanie kanalizacji. Od razu zwróciłem na to uwagę, aż dziwne, że żaden z pracowników nie odłożył tego na bok - opowiada sztumianin.

- Specjaliści od dawnej broni palnej na pewno określą to dokładniej, ale wszystko wskazuje na to, że to muszkiet z okresu wojen szwedzkich, kiedy w okolicach Sztumu przewijały się oddziały szwedzkie, natomiast w zamku stacjonowała przez dłuższy czas załoga szwedzka - mówi Andrzej Lubiński, prezes Towarzystwa Miłośnikow Ziemi Sztumskiej.

Długa lufa ma z zewnątrz przekrój wielokąta, nie koła, pozostałości przyrządów celowniczych, do tego duży zamek z urządzeniem spustowym i kurkiem. Na terenie Sztumu znalezisk z przeszłości jest dużo, kilkanaście dni temu na dnie jeziora przy miejskiej plaży odkryto niewybuchy z czasów II wojny światowej.

Miasto przechodzi obecnie szeroko zakrojoną rewitalizację centrum, przy tej okazji mogą być wykopane naprawdę cenne przedmioty.

- Wszystkie prace odbywają się pod okiem inspektora nadzoru z uprawnieniami archeologa. Taki był jeden z warunków udzielenia pozwolenia na budowę przez konserwatora zabytków - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - Jeżeli odkryte zostanie coś bardzo cennego, na pewno się o tym dowiemy i to zabezpieczymy.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiS

Prawo i Sprawiedliwość w Powiecie sztumskim
www.pis-sztum.pl

Dodaj ogłoszenie