MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztum i Dzierzgoń upominają się o znaleziska archeologiczne ze swojego terenu

Piotr Piesik
Tomasz Bołt/Archiwum
Nie trzeba specjalnych wykopalisk archeologicznych, by na terenie powiatu sztumskiego natrafić na ciekawe znaleziska. Przy okazji przebudowy centrum Sztumu roboty prowadzone są m.in. w zamkowej fosie. W ziemi znajdują się kawałki ceramiki, części starej broni oraz przedmiotów użytkowych. Przepisy nakazują oddanie ich w ręce archeologów z Muzeum Zamkowego w Malborku.

- Przypuszczam, że dla naukowców z Malborka nie są to atrakcyjne znaleziska, dlatego po zbadaniu trafiają do magazynów. Na pewno warto byłoby pokazać je ludziom tutaj - mówi Wojciech Demko, dyrektor Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury. - Za kilka tygodni oddamy do użytku Centrum Informacji Turystycznej przy DOK. Tam chcemy urządzić wystawę ciekawych przedmiotów z terenu Dzierzgonia i okolic. Już kupiliśmy specjalne gabloty i regały.

W Dzierzgoniu i Sztumie istniały zamki krzyżackie. Sztumski przetrwał do dziś, po dzierzgońskim pozostało tzw. Wzgórze Zamkowe, gdzie przeprowadzono gruntowne badania. To, co znaleziono, jest w Malborku.
- Jesteśmy na etapie kwerendy, gdzie możemy znaleźć interesujące eksponaty. Kiedy CIT będzie gotowe, oficjalnie wystąpimy o ich użyczenie - dodaje W. Demko.

W modernizowanej obecnie siedzibie Sztumskiego Centrum Kultury także przewidziane jest miejsce na wystawę poświęconą historii Powiśla. Nieco eksponatów pozostało po nieistniejącym już Muzeum Historii Powiśla, jednak szef SCK, Andrzej Grześkow, chciałby uzupełnić je o przedmioty wypożyczone z Malborka. Do muzeum trafił np. bogaty plon wykopalisk w Białej Górze.

- Bardzo życzliwie podchodzimy do wniosków o wypożyczenie eksponatów - twierdzi Zbigniew Sawicki z Pracowni Archeologii Muzeum Zamkowego w Malborku. - Trzeba wykonać kwerendę tego, co można przekazać, ustalić warunki eksponowania, choćby właściwego zabezpieczenia przed kradzieżą. Najprostsza procedura jest wtedy, kiedy znaleziska przekazujemy innemu muzeum, ale stroną takiego porozumienia równie dobrze może być samorząd gminy.

Ziemia wciąż ujawnia przedmioty sprzed wieków. Przykładem są wykopaliska na Wzgórzu Zamkowym w Starym Dzierzgoniu. W ubiegłym roku odkryto ślady tzw. kultury wczesnożelaznej, datowanej na 500 rok p.n.e. - ślady palenisk, doły na odpadki, jamy zasobowe. W wydobytej ziemi znaleziono kilkaset elementów zdobionej ceramiki z okresu prusko-krzyżackiego, liczne żelazne groty strzał, nóż i hak z XIII wieku.

Cenne dla badaczy było też odnalezienie miejsc posadowienia budowli obronnej lub mieszkalnej, bowiem wzgórze uznawane jest za najwcześniejsze miejsce osady Stary Dzierzgoń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki