Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Zaspie i im. Mikołaja Kopernika połączone w jedną spółkę

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Robert Kwiatek / Archiwum Polskapresse
Głosami radnych sejmiku wojewódzkiego dwa szpitale - Specjalistyczny na Zaspie i Szpital im. Mikołaja Kopernika - zostały połączone jedną spółkę.

Zdecydowaną większością głosów (21 "za", 7 "przeciw" i 4 "wstrzymujących się") Sejmik Województwa Pomorskiego zdecydował o powierzeniu zarządzania dwoma gdańskimi szpitalami - Specjalistycznym na Zaspie i Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, jednej spółce o roboczej nazwie Pomorski Szpital Wojewódzki. Jak się wczoraj okazało, jednym ze współautorów projektu konsolidacji marszałkowskich szpitali (wkrótce ten sam proces czeka gdyński szpital im. św. Wincentego a'Paulo i szpital im. PCK w Redłowie) jest obecny senator Leszek Czarnobaj, były wicemarszałek.

Został zdymisjonowany po ujawnieniu, że operowana w Gdańsku Szwedka zapadła w śpiączkę. Wywołany do tablicy przez opozycyjnych radnych (głównie PiS), nie tylko przyznał się do tego, ale wyraził również satysfakcję, że po sześciu latach od zgłoszenia jego projekt doczekał się wreszcie realizacji. Zdaniem Czarnobaja, docelowo szpitalami marszałka powinny zarządzać najwyżej trzy spółki.

Czemu służyć ma konsolidacja? Nie sposób było się tego dowiedzieć ani od prezentujących ten projekt przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, ani z przygotowanego dla radnych "uzasadnienia uchwały" - kipiącego od sloganów i ogólników w rodzaju "to strategia silnej ekspansji i zdywersyfikowanego rozwoju" czy "połączenie szpitali jest szansą na ich dalszy rozwój i realną szansą na poprawę ich sytuacji finansowej".

Nic więc dziwnego, że radnych opozycji brak rzeczowych argumentów sprowokował do kilkugodzinnej dyskusji. Przeciął ją dopiero marszałek Mieczysław Struk i wyliczył argumenty za konsolidacją. Główne to redukcja administracji (dziś - 400 osób) oraz rezygnacja z powielania tych samych usług w obu szpitalach (sterylizacji czy laboratorium), co da wymierne oszczędności. Kluczową sprawą będzie stworzenie silnego działu zamówień publicznych i systemu kontraktowania, by za rok marszałkowskie szpitale w konkursie NFZ nie straciły kolejnych kontraktów. Według Struka - oba szpitale zarządzane przez jedną spółkę nadal zachowają pod względem medycznym swoją autonomię. Nowa spółka powinna zostać zarejestrowana w KRS w połowie tego roku.

Cały artykuł publikujemy we wtorkowym (25 lutego) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego". Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

[b]Czekamy na Twój sygnał!

Wyślij do nas informację, film, zdjęcia z wypadku, którego jesteś świadkiem!


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki