Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital ma dwie nowe karetki. To mercedesy ze specjalistycznym sprzętem [WIDEO]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Szpital w Kościerzynie ma dwie nowe karetki wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratunkowy. Pojazdy kosztowały prawie milion złotych.

Dwie nowo zakupione karetki to mercedesy benz sprintery 319 CDI. Koszt zakupu wraz z wyposażeniem wyniósł łącznie 976.644 złotych.

- Fundusze na zakup pochodzą z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz z zaprzyjaźnionych gmin powiatu kościerskiego - mówi Jarosław Polak ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Pojazdy posiadają przedział medyczny o wymiarach 1,85 m wysokości, 1,70 m szerokości oraz 3,26 m długości. Wyposażone zostały w specjalistyczny sprzęt ratunkowy zgodny z obowiązującymi normami dla sprzętu do przemieszczania pacjenta stosowanego w ambulansach drogowych systemowych oraz przewozowych, w tym m.in. respirator, defibrylator z monitorem i kardiostymulatorem, wyposażenie do infuzji, pompę infuzyjną, aparat do nebulizacji, puls oksymetr kapnometr, zestaw laryngoskopów światłowodowych, monitor stężenia CO, wyposażenie do postępowania w nagłych stanach zagrożenia życia, materac próżniowy i krzesełko kardiologiczne.

W nowych karetkach jest mnóstwo schowków na leki i przedmioty do udzielania pomocy pacjentowi w stanie ciężkim.

- To mobilne stanowisko intensywnej terapii - mówi Bartosz Morawiec, kierownik zespołu ratownictwa medycznego. - Mamy tu m.in. zestawy do odbarczania odmy, zestawy do szycia, tamowania krwawienia, unieruchomienia złamań, cały zestaw leków stosowanych w medycynie ratunkowej, pełny zestaw monitorujący stan pacjenta.

Nowe karetki mają lepsze silniki i zawieszenie w porównaniu do poprzednich, dlatego szybciej będzie można dotrzeć do pacjenta.

- W systemie ratownictwa ujęte są trzy karetki w powiecie kościerskim: jedna specjalistyczna - trzyosobowa z lekarzem i dwie paramedyczne, dwuosobowe - mówi Bartosz Morawiec. - Średnio w ciągu doby mamy ok. 10-12 wyjazdów, oczywiście wszystko zależy od dnia. W dni świąteczne, w czasie długich weekendów, wakacji, ferii jest znacznie więcej wyjazdów - nawet 20. Kiedy przyjeżdżamy na miejsce wezwania oceniamy stan pacjenta, zabezpieczamy podstawowe funkcje życiowe, udzielamy pomocy, decydujemy o transporcie do szpitala lub ośrodków referencyjnych, szczególnie w zakresie neurochirurgii i chirurgii dziecięcej, ponieważ u nas w szpitalu nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć pacjentów z tego typu obrażeniami.

Jak się okazuje, w karetce można zrobić praktycznie wszystko, zaczynając od monitorowania leczenia ciężkich stanów zagrożenia życia pulmonologicznych, kardiologicznych, neurologicznych, urazowych, po zabezpieczenie dróg oddechowych, są też zestawy porodowe, oparzeniowe.

Dotychczasowe karetki szpitala mają po 400 tys. km przebiegu, są mocno zużyte i były wielokrotnie naprawiane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki