Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szósta edycja OnkoRejsu. Uczestnicy popłyną po Morzu Śródziemnym na żaglowcu STS Fryderyk Chopin

Anna Paczkowska
Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim
Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim zdj. archiwalne
Jesienią w dwuetapowym OnkoRejsie popłynie 74 osób. Cała wyprawa będzie trwać dwa tygodnie.

Uczestnicy popłyną na żaglowcu STS Fryderyk Chopin. W pierwszym etapie wezmą udział osoby, które popłyną po raz pierwszy. Rozpocznie się on 27 września w Setubalu, gdzie załogę odwiedzi Ambasador RP Jacek Junosza Kisielewski, i zakończy 4 października w Maladze. Tego samego dnia wyruszy etap drugi, czyli rejs dla załogantów poprzednich edycji, który swój finał będzie miał w Alicante.

Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim, szósty popłynie Morzem Śródziemnym na żaglowcu z żaglami rejowymi. Inicjatywa ma trzy główne cele. Pozwala osobom po traumatycznych przejściach zapomnieć choć na chwilę o chorobie i poczuć prawdziwą wolność, którą daje morze. Przełamuje stereotypy na temat chorych na raka pokazując, że z chorobą można żyć pięknie, aktywnie, pokonywać własne słabości, dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka i czerpać radość z każdego dnia. I pokazuje, że na raka może zachorować każdy, podkreśla, jak ważne są badania profilaktyczne, które mogą uratować życie.

Do tej pory odbyło się już pięć OnkoRejsów na Morzu Bałtyckim

Szósta edycja OnkoRejsu. Uczestnicy popłyną po Morzu Śródzie...

Chcemy przełamać stereotypy na temat raka i pokazać, że z chorobą można żyć i dokonywać rzeczy z pozoru niemożliwych. OnkoRejsowicze będą częścią załogi, będą m.in. pełnić wachty nawigacyjne, kambuzowe, portowe i kotwiczne, będą sterować, stawiać i zrzucać żagle, cumować, szorować pokład, sprzątać rejony i wykonywać wszystkie czynności, które należą do pełnoprawnych załogantów – mówi Magdalena Lesiewicz, prezes Fundacji OnkoRejs,Wybieram Życie

.

- Chcemy pokazać, że choroba onkologiczna nie jest przeszkodą, aby normalnie żyć, poznawać ludzi i spełniać swoje marzenia - nawet takie, które wymagają sporej odwagi czy wysiłku – dodaje.

Do załogi należą osoby każdej płci, w każdym wieku i z całej Polski, zdiagnozowani w różnym stadium choroby nowotworowej. Płyną osoby, których choroba była już zaawansowana, osoby, które są wiele lat po pierwszym leczeniu, i te, które walczyły bądź walczą z nawrotem. Jest to niezbity dowód na to, że choroba nie wybiera. OnkoRejs zwraca uwagę na wagę profilaktyki i pragnie przekonać, jak największą liczbę ludzi do tego, by się badali, bo odpowiednio szybko zdiagnozowany nowotwór da się wyleczyć.

Żeglowanie jest pewną metaforą procesu leczenia chorób onkologicznych. Chory staje w obliczu niepewności i strachu nie tylko podczas wykrycia nowotworu, ale również, kiedy wchodzi na jacht.

W projekt zaangażowane są osoby z doświadczeniem onkologicznym lub ich bliscy, osoby wspierające. To inicjatywa realizowana przez osoby i dla osób, które wiedzą czym jest rak i co oznacza.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki