Szopka betlejemska stanęła w Wejherowie

  Szopka betlejemska stanęła w Wejherowie

  Joanna Kielas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Wejherowie na placu Jakuba Wejhera stanęła szopka bożonarodzeniowa. Postaci Marii, Józefa i Jezuska, przybyłych pasterzy oraz zwierząt są rzeźbami naturalnej wielkości. Wykonał je ludowy twórca Adam Baran.
  Szopka na miejskim rynku już od czterech lat wprowadza wejherowian w świąteczny nastrój. Doskonale wpisuje się w klimat tego miejsca, które przed Bożym Narodzeniem staje się obiektem pełnym świątecznych iluminacji.

  Co roku szopka jest modyfikowana. Wprowadzane są nowe elementy, które ubarwiają postaci.
  W minionych latach figury Świętej Rodziny oraz pasterzy zostały odziane, a Jezuskowi zamontowano ruchomą kołyskę. Jeden z pasterzy nawołuje do przybycia energicznie bijąc w dzwon i wieszcząc mieszkańcom Wejherowa radosną nowinę narodzin Chrystusa.

  Wykonawcami ruchomych elementów i oświetlenia są zaprzyjaźnieni z Wejherowem Wiesław Tillack i Marek Hartwig.

  Inicjatorami ustawienia szopki na placu Wejhera są władze miasta.
  - Serdecznie zapraszamy mieszkańców wraz z rodzinami na nasz rynek, aby zobaczyć betlejemską stajenkę - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

  Szopka będzie cieszyć oczy nie tylko najmłodszych do końca karnawału.
  Warto przypomnieć, że szopki betlejemskie, miejsce narodzin Chrystusa, wraz ze znajdującym się tam żłóbkiem, od początku były obiektem szczególnego pietyzmu i czci chrześcijan. Dokumentują to liczne przekazy z wczesnych dziejów chrześcijaństwa.

  Z polecenia Heleny, matki cesarza Konstantyna, zbudowano nad grotą w IV wieku bazylikę Narodzin Chrystusa. Rzym też chciał mieć swoją grotę betlejemską. Od VI wieku czczono w bazylice NMP Większej drewniany żłóbek. Jednakże rozpowszechnienie idei żłóbka betlejemskiego w kościołach parafialnych zawdzięczamy duszpasterskiej działalności świętego Franciszka (XII wiek).
  Tradycyjne, małe żłóbki ze Świętą Rodziną są już ustawione w większości kościołów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo