Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkielety obok placu zabaw [ZDJĘCIA]

Maciej Wajer
W parku przy ul. 8 Marca, gdzie znajduje się przedszkole z placem zabaw, odkopano kilkaset ludzkich szczątków. Okazało się, że należą one do niemieckich żołnierzy z okresu II wojny św.

Takie sytuacje zdarzają się nadzwyczaj rzadko. Zdecydowanie częściej, w ziemi znajdowane są pozostałości po II wojnie światowej w postaci niewybuchów. Dlatego też odkrycie masowych grobów należy zaliczyć do sensacyjnych wydarzeń, tym bardziej, jeśli chodzi o takie małe miasteczka, jak Kościerzyna.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, odkrycie w kościerskim parku nie było bynajmniej dziełem przysłowiowego przypadku. To była „operacja” planowana już od dłuższego czasu przez pracowników Fundacji „Pamięć”, która w tego rodzaju sprawach współpracuje z Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge - Niemieckim Związkiem Ludowym Opieki nad Grobami Wojennymi działającym na zlecenie rządu Republiki Federalnej Niemiec.

- Informacje na ten temat zbieraliśmy przez okres około 3 lat - wyjaśnia Jerzy Romel z Fundacji „Pamięć”. - Szukaliśmy świadków tamtych wydarzeń, którzy ostatecznie potwierdzili fakt pochówku. Muszę podkreślić, że relacje przekazane przez świadków, zgadzały się z informacjami, które otrzymaliśmy od instytucji niemieckich.

Wyjaśnijmy, że przedstawiciele niemieckiej strony, przekazali pracownikom fundacji dokładną listę nazwisk 236 żołnierzy, z precyzyjnymi wskazaniami dotyczącymi miejsca ich pochówku. Gdy przystąpiono do prac ekshumacyjnych, okazało się, że wspomniane wyżej dane są zgodne z tym, co odkryli pracownicy fundacji. W efekcie ich prac, udało się odnaleźć szczątki wszystkich 236 niemieckich żołnierzy, różnych formacji wojskowych.

- Byli wśród nich żołnierze Volkssturmu, Wehrmachtu, Kriegsmarine oraz wojsk pancernych - dodaje Jerzy Romel. - Niektórzy żołnierze byli owinięci w prześcieradła, natomiast inni byli w mundurach, na których zachowały się dystynkcje, pagony, a także guziki.

Wszystko wskazuje na to, że część z nich umarła w kościerskim lazarecie w końcowej fazie wojny. Szczątki każdego z 236 zidentyfikowanych żołnierzy, zostały złożone do trumien, które trafią następnie na cmentarz wojenny niemieckich żołnierzy w Glinnej w powiecie gryfińskim w województwie zachodnio-pomorskim.

Dodajmy na koniec, że w czasie dodatkowych prac, odkryto również masową mogiłę z 27 szczątkami. Dwa z nich należały również do żołnierzy niemieckich, natomiast pozostałe, do ludności cywilnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki