Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczoteczka soniczna. Czy wystarczy dobry sprzęt, by mieć piękne zęby? Szczoteczka soniczna do zębów - jak działa?

gp
https://unsplash.com
Szczoteczka soniczna wytwarza około 30 tys. ruchów na minutę, pracuje z częstotliwością mowy ludzkiej, tysiącem mikro bąbelków bombarduje płytkę nazębną i bakterie. Czy wystarczy dobry sprzęt, by mieć piękne, białe zęby? Czy może to kwestia nawyku i odpowiedniej techniki mycia? Szczoteczka soniczna weszła do naszego życia. Czy to najnowsza i najbardziej skuteczna technologia w dziedzinie pielęgnacji zębów?

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to kolejna wersja klasycznej szczoteczki elektrycznej. Jest jednak bardziej nowoczesna. Delikatnie usuwa zabrudzenia i przebarwienia z powierzchni zębów za pomocą ruchu wymiatająco – pulsującego. Nie uszkadza szkliwa i dziąseł.

Szczoteczka soniczna wytwarza około 30 tys. ruchów na minutę, elektryczna - około ośmiu tysięcy, a manualna - tyle, ile jesteśmy w stanie wykonać.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka soniczna to kolejna wersja klasycznej szczoteczki elektrycznej. Tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają od 5600 do 8800 ruchów oscylacyjnych, natomiast szczoteczki soniczne od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych. Tym samym myją zęby lepiej i skuteczniej pozbawiają je osadów.

Szczoteczka soniczna jak działa?

Zwykła szczoteczka elektryczna jest szczoteczką obrotową, która w ciągu 1 minuty wykonuje ok. 8 000 ruchów.
Tymczasem, szczoteczka soniczna wykonuje od 31 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Usuwa - jak podają producenci - aż sześć razy więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej. Wygięta szyjka główki pozwala na dotarcie do nawet najbardziej oddalonych i trudnych do umycia zębów.

Urządzenie oferuje też wiele dodatkowych trybów czyszczących i akcesoriów wspomagających proces szczotkowania.

Rynek elektrycznych szczoteczek do zębów zdominowały praktycznie dwie firmy - Braun oraz Philips. Pierwsza firma produkuje bardziej tradycyjne szczoteczki,
Rynek elektrycznych szczoteczek do zębów zdominowały praktycznie dwie firmy - Braun oraz Philips. Pierwsza firma produkuje bardziej tradycyjne szczoteczki, w których główka czyszcząca wprowadzana jest w ruch obrotowy (oscylacyjne ruchy). Philips poszedł inną drogą i zamiast obracającej się główki z włóknami wykorzystał technologię soniczną. Philips Sonicare HX9362 DiamondClean Pink / szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna zasilana jest baterią akumulatorową, którą - w wielu modelach – wystarczy naładować raz na kilka tygodni. Ma wiele przydatnych funkcji:

  • smarttimer (po upływie zalecanego czasu szczotkowania, czyli najczęściej dwóch minut, szczoteczka automatycznie się wyłącza)
  • quadpacer (co 30 sekund na chwilę wstrzymuje pracę szczoteczki, by można było zmienić miejsce mycia zębów, zgodnie z zasadą, że na mycie każdej z czterech stref w jamie ustnej trzeba przeznaczyć 30 sekund).
  • kilka trybów czyszczenia: tryb tradycyjny, trwający dwie minuty i zakładający mocną siłę nacisku na zęby, tryb delikatny (soft), w którym siła nacisku jest mniejsza, a także tryb pulsacyjny, w trakcie którego szczoteczką można również masować dziąsła.
  • w wielu modelach zamontowany jest również wskaźnik siły nacisku
  • modele wyposażone w Bluetooth umożliwiają korzystanie z aplikacji, która posiada funkcję wykrywania położenia szczoteczki i rozpoznawania twarzy – dzięki temu w każdej chwili możemy podejrzeć na ekranie, czy główka szczoteczki dociera tam, gdzie powinna, i czy na pewno każdy ząb został dokładnie umyty.
  • szczoteczki soniczne dla dzieci z Bluetooth uczą techniki szczotkowania: stopniowo wydłużają czas mycia zębów i za pomocą efektów dźwiękowych podpowiadają, kiedy trzeba zacząć szczotkować następny fragment jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna jak ją używać?

- Szczoteczki soniczne są nowym typem szczoteczek, które do masowej produkcji zostały wprowadzone w latach 90. Szczoteczka soniczna podczas pracy wytwarza fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włosiu szczoteczki. Tworzące się mikropęcherzyki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając bakterie i płytkę nazębną - mówi Karol Sobota, dentysta z Gdańska. - Docierają one również tam, gdzie nie dochodzi szczoteczka, czyli do przestrzeni międzyzębowych.

- Najważniejsze jednak są nie typy szczoteczek - dodaje pan doktor - a regularność i dokładność szczotkowania: przynajmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty, nitkowanie zębów, korzystanie z płukanek oraz wizyty kontrolne u lekarza dentysty.

Czy szczoteczka soniczna usuwa kamień?

Technologia soniczna oparta jest o generator fal dźwiękowych, który pracuje z częstotliwością około 26. Hz, czyli w zakresie częstotliwości mowy ludzkiej. Fala wprawia włókna szczoteczki w drgania, praktycznie niezauważalne, ponieważ pojedyncze włókna drgają aż 62 tys. razy na minutę. Drga także woda wymieszana z pastą do zębów i śliną. Dzięki temu szczoteczka usuwa płytkę nazębną już w odległości około 3-4 mm od zęba. Drgania włókien wytwarzają w płynie ogromną liczbę mikro bąbelków, które uderzają w zęby i usuwają płytkę i bakterie.

Niezależne badania instytutów naukowych wykazały, że ten sposób mycia zębów usuwa nawet 100 proc.płytki nazębnej- czytamy w raporcie z testów Philipsa.

Ile kosztuje szczoteczka soniczna?

Ceny wahają się od 200 do 1600 złotych. Każda szczoteczka soniczna do zębów może służyć całej rodzinie. Prawie do każdego modelu można dokupić dodatkowe końcówki, które zawierają kolorowe krążki. To ułatwia "przypisanie" szczoteczki sonicznej do właściciela.

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Ze szczoteczki sonicznej mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, które skończyły już 6 lat. Zalecane są też osobom o wrażliwych zębach i uszkodzonych dziąsłach. Panuje też opinia, że szczoteczki soniczne są bardzo dobre dla osób z implantami, aparatami ortodontycznymi i protezami.

Szczoteczka połączona z aplikacją pomoże w dokładnym szczotkowaniu zębów

Agencja TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki